Informacje

13.03.2013 10:14 Lokomotywa z bydgoskiej Pesy

Gama na testach. Pędzi 160 km/h

SERWISY:

Z Warszawy do Wrocławia wyruszyła nowoczesna lokomotywa Gama. Wyprodukowana w Polsce maszyna, będzie testowana przez cały marzec na różnych trasach.

- Polski przemysł wyprodukował lokomotywę z silnikami asynchronicznymi, to taki XXI wiek – zachwala jeden z maszynistów, który prowadzi w środę lokomotywę na trasie Warszawa – Wrocław.

Co wyróżnia Pesę Gama? – Przede wszystkim jest tutaj agregat zasilany silnikiem diesla. W razie awarii zasilania, stwarza on warunki do podtrzymania wszystkich funkcji lokomotywy i składu. Dzięki temu w razie awarii jesteśmy niezależni – tłumaczy maszynista. Innym elementem wyróżniajacym lokomotywę jest toaleta.

160 km/h na liczniku

Gama Marathon to pierwsza lokomotywa z wielosystemowej platformy Gama, wyprodukowana przez bydgoską Pesę. Lokomotywa testowana przez PKP Intercity będzie mogła osiągnąć prędkość 160 km/h.

Lokomotywa będzie testowana przez cały marzec na trasach: Warszawa Wschodnia-Kraków Główny, Kraków Główny – Warszawa Wschodnia, Warszawa Wschodnia - Gdynia Główna, Gdynia Główna - Warszawa Wschodnia, Warszawa Wschodnia - Poznań Główny, Poznań Główny - Warszawa Wschodnia, Warszawa Wschodnia - Wrocław Główny oraz Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia.

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 14:10 ~karol

  lolo~lolo

  Powinni wprowadzić parowozy na wungiel, łone lepiej jeździły niż te nasze nowoczesne pełzaki.

  bo byly odporne na mróz, śnieg, klima się w nich nie psuła...

 • aska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 11:31 ~aska

  Janicz~Janicz

  Maszynista mija się z prawdą, bo GAMA to NIE Jest pierwsza polska lokomotywa z v max 160. Wrocławski PaFaWag E405 i E412 miał v równe 220 km/h. Pierwsza na polskich torach z 230 jest Husarz ale Nowak jej nie chce bo będzie musiał modernizować tory a jak sam twierdzi: komu to potrzebne?  Jest mały problem. Ani jedna ta lokomotywa u nas nie jeździ, bo ówczesny rząd i PKP je po prostu puściło z rąk i lokomotywy wylądowały we Włoszech.

 • x5j2p9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 11:01 ~x5j2p9

  Zbyszek~Zbyszek

  a kiedy na wschod czyli do Polski B ?

  Jak powstaną tam miasta wielkości Krakowa, Poznania, Wrocławia, czy Gdańska. Wtedy może być potrzeba uruchomienia tam połączeń EIC.

 • Jaczoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 10:59 ~Jaczoś

  Janicz~Janicz

  Maszynista mija się z prawdą, bo GAMA to NIE Jest pierwsza polska lokomotywa z v max 160. Wrocławski PaFaWag E405 i E412 miał v równe 220 km/h. Pierwsza na polskich torach z 230 jest Husarz ale Nowak jej nie chce bo będzie musiał modernizować tory a jak sam twierdzi: komu to potrzebne?


  Zapewne chodzi o to, że jest to polska konstrukcja. e405 i e412 to AdTranz (ob. Bombardier), a "Husarz", to Siemens więc wszystkie trzy loki to konstrukcja niemiecka.
  Najbardziej "polska" z konstrukcji, które wyciągały 160 jak dotąd była "Epoka", ale te 160 było na maksa wyżyłowane, więc przez to "Epoki" były dość awaryjne.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 09:35 ~Xavery

  Toms~Toms

  przecież to Nowak uśmiercił cały projekt kolei dużych prędkości jako zbędny, tym ciekawsze jest na co Ty głosujesz.


  I to akurat Nowak dobrze zrobił. W czasach gdy cała infrastruktura kolejowa się sypie przez niedoinwestowanie i archaiczne zarządzanie, fundowanie sobie kolei wysokich prędkości za miliardy złotych delikatnie mówiąc ociera się o zarzut grubej niegospodarności. Temat jest zbyt obszerny aby go tu kontynuować, zresztą niedawno przewaliła się debata społeczna na ten temat.
  Aby jednocześnie rozwiać wątpliwości na kogo głosuję, jak widać dla niektórych "prawdziwych demokratów" jest to ważne. Otóż zawsze będę głosował na tych którzy utrzymają PiS na smyczy z daleka od władzy.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 09:15 ~tubylec

  W komentarzach Gama została nazwana "Kaszalotem".

  Spalinowe zespoły trakcyjne Link, które Pesa sprzedaje czeskim kolejom zostały przez odbiorcę nazwane "Rekinem" (Shark).

 • Janicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 09:02 ~Janicz

  Maszynista mija się z prawdą, bo GAMA to NIE Jest pierwsza polska lokomotywa z v max 160. Wrocławski PaFaWag E405 i E412 miał v równe 220 km/h. Pierwsza na polskich torach z 230 jest Husarz ale Nowak jej nie chce bo będzie musiał modernizować tory a jak sam twierdzi: komu to potrzebne?

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 07:10 Anty PiS

  WYŁĄCZCIE AUTOSTART FILMÓW!!!

 • ryba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.03.2013 06:58 ~ryba

  Ale się prowadzący zdziwił, że "aż" 160 km/g, a to przecież nic nowego.
  Od jakiś 20 lat pociągi tyle jeżdżą, właśnie w kierunku Poznani (i dalej do Berlina), do Krakowa i Katowic przez magistralę kolejową.
  Myślał, że coś właśnie odkryli, a tu nic nowego.
  Ta lokomotywa tylko jest pewną nowością, bo pierwsza z dodatkowym małym silnikiem spalinowym na naszych torach, dzięki czemu w razie awarii sieci czy przy potrzebie manewrowania poza siecią - może jechać sama.
  A tak, to nic nowego, silniki asynchroniczne również dawno do nas wkroczyły.

 • Zbyszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2013 22:35 ~Zbyszek

  a kiedy na wschod czyli do Polski B ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »