Informacje

10.02.2012 06:00 NOWE CENTRUM WAWRA

Galeria handlowa w fabryce
Nowe porządki w Międzylesiu

SERWISY:

Duża hala wystawiennicza, centrum handlowe w zabytkowej fabryce, nowa ulica, pawilony handlowe wzdłuż Żegańskiej i przede wszystkim wyczekiwany tunel pod torami - tak według urzędników ma wyglądać nowe centrum Międzylesia.

Plan miejscowy, który do 17 lutego, można oglądać na XVIII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, jest pierwszą próbą uporządkowania tej części miasta. Przez lata o jej obliczu decydował przemysł. Działała tu m.in. Fabryka Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego, po wojnie znacjonalizowana i funkcjonująca jako Zakłady Wytwórcze Aparatury Wysokiego Napięcia. W latach 90. zakłady przejął koncern ABB, który z czasem wygaszał produkcję w Międzylesiu.

Należący do firmy biurowiec wykupiło miasto, umieszczając w nim ratusz dzielnicy Wawer. W innym budynku urządzono gimnazjum, a fabryczne hale stopniowo pustoszały, a okolicę zdominowała handlowa prowizorka. Plan ma to zmienić.

Uporządkować centrum

- Chodzi nam przede wszystkim o to, aby uporządkować to straszne centrum dzielnicy, które teraz tworzą zdegradowana fabryka, drewniane i blaszane budy. Handel w takiej formie będzie musiał zniknąć - zapowiada Ewa Podhorska z biura architektury i planowania przestrzennego.

Pawilony wzdłuż Żegańskiej mają tworzyć jednolitą pierzeję o wysokości 11 - 12 metrów. Nowy plan zachowuje funkcje administracyjne obecnego urzędu dzielnicy. Podobny cel przewidziano jednak także dla budynku obok, co oznacza wyprowadzkę gimnazjum nr. 103.

- W ubiegłym roku rada podjęła decyzje o połączeniu gimnazjum z liceum przy ul. Alpejskiej. Obecnie ten budynek jest remontowany. Do września 2012 będzie stanowił siedzibę zespołu szkół - wyjaśnia wiceburmistrz Adam Godusławski i dodaje, że do budynku dzisiejszego gimnazjum przeniosą się jednostki urzędu mieszczące się obecnie na Marysinie i w Falenicy.

Galeria w dawnej fabryce

Najwięcej zmieni się od strony ulicy Szpotańskiego. Kompleks czterech zabytkowych hal dawnej fabryki stanie się pierwszą w Wawrze galerią handlową z prawdziwego zdarzenia (ponad 2 tys. metrów kwadratowych powierzchni handlowej). Stare budynki zostaną połączone z nowym, 20-metrowym gmachem. Firma Raiffeisen Evolution, do której należy grunt, opracowała wstępną koncepcję Rodzinnego Centrum Handlowo-Rekreacyjnego i podtrzymuje chęć inwestycji.

- Przyspieszyliśmy pracę nad planem, bo nie chcemy, aby budynek dawnej fabryki Szpotańskiego popadł w ruinę. Mamy nadzieję, że po uchwaleniu planu prywatny inwestor, zgodnie z wytycznymi konserwatora wyremontuje budynek i przywróci mu blask. To będzie wizytówka Wawra - zapewnia Podhorska.

Hala, ulica, dwa ronda

Obok, w wybudowanych później halach ZWAR, ma funkcjonować hala wystawienniczo-imprezowa przeznaczona na organizowanie wystaw, imprez kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i szkoleniowych. Tylko od przyszłego inwestora zależy, czy będzie adaptował istniejący obiekt, czy zburzy go i wybuduje nowy. W tej kwestii twórcy planu pozostawiają wolną rękę.

Między ulicami Pożaryskiego, a Szpotańskiego powstanie nowa ulica. Będzie przede wszystkim drogą dojazdową do nowego centrum handlowego. Po obu stronach znajdą się chodniki, ale nie przewidziano niestety ścieżki rowerowej. Skrzyżowanie z ruchliwą Szpotańskiego przybierze formę ronda. Rondo przybędzie też na skrzyżowaniu Żegańskiej z Dworcową.

Plan zakazuje budowy ogrodzeń wokół hali, centrum handlowego oraz zabudowy mieszkalnej na rogu ulic nowoprojektowanej i Pożaryskiego.

Nie rezygnują z tunelu

Planiści podtrzymują za to postulat budowy tunelu pod linią kolejową, na północ od dzisiejszego przejazdu, który docelowo zostanie zamknięty.

- Projekt budowlany jest na ukończeniu. W drugim kwartale tego roku mamy zamiar wystąpić o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - deklaruje Agata Choińska, rzeczniczka Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zaznacza jednak, że wciąż nie zostały zapewnione pieniądze na wykup gruntów. Chodzi o niebagatelna kwotę 32 mln. zł. - Wystąpiliśmy do Rady Warszawy o zwiększenie środków finansowych dla tej inwestycji. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, prace będą mogły ruszyć jeszcze w tym roku - przekonuje Choińska.

Między Żegańską, a wjazdem do tunelu zaplanowano ogólnodostępny parking. Powstaną też dwa przejścia podziemne dla pieszych: między dwiema nitkami ul. Patriotów przy zejściu z peronów oraz pod Żegańską w okolicy Dworcowej.

Kiedy? Trudno oceniać

Do 17 lutego można wnosić poprawki do planu. Kiedy plan wejdzie w życie? Urzędnicy unikają odpowiedzi. - Przed zakończeniem zbierania uwag trudno realnie oceniać, kiedy całość trafi do Rady Miasta. Będziemy monitorować prace - informuje Dagmara Strzelczyk z biura prasowego.

>SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY PLANU<

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zielony Klon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2015 23:52 ~Zielony Klon

  Jak zamieszkałam w Międzylesiu to nazwałam Żegańską " starówką ". Koszmar!! Nie przypuszczałam, że tak Warszawa wygląda. W ogóle boję się Polaków. Jakby decydowali o odnowieniu Żegańskiej mali kupcy to sklepy miałyby kute kraty ze złotymi kiściami winogron i kostkę wokół we wszystkich możliwych kolorach, czyli kicz i tandeta, bo taki styl ma nowobogacki w Polsce. A obcy kapitał wszedł, wyciął wszystkie drzewa, postawił pawilonisko przy małej ściance fabryczki, klepisko wokół, zero proporcji, mimo, że komputery mają a kiedyś to architekt miał tylko ołówek. Tragedia ten naród.
  Aż boli!!!! Jak powiedział mi kiedyś jeden ciołek, robiący dykotekę w lesie:" cywilizacji Pani nie powstrzyma"

 • epiotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2014 13:38 ~epiotr

  najlepsze sa korki ze smrodzacymi pod oknami samochodami i stanie w nieskończoność przed zamknietym szlabanem,
  jestem za

 • jgg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.08.2013 14:23 ~jgg

  Cyt:
  "RE Project development żywi nadzieję, iż budowa Rodzinnego Centrum Handlowego Ferio Wawer przywróci dzielnicy część dziedzictwa kulturowego..."

  Dziedzictwa kulturowego!!! Ręce opadają, ale papier jest cierpliwy i w necie też można pisać co komu przyjdzie na myśl.

  O ile pamiętam to kiedyś została podjęta uchwała że Wawer pozostanie dzielnicą bez gigantycznych supermarketów ale to chyba było dawno temu i presja inwestorów oraz ich obietnice jak cytat powyżej zmieniły nastawienie radnych co do charakteru Miedzylesia.

 • Ula

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2012 13:59 ~Ula

  Pomysł dobry, tylko wpuszczanie ruchu tranzytowego z Weołej przez centrum Międzylesia to idiotyzm. W rejonie Wiśniowej góry trzeba będzie na drodze zrobić progi zwalniające, bo stonka z Wesołej tam pomyka 100km/godz.

 • Mrka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 22:11 ~Mrka

  nie ma kultury, nie ma oświaty, zakupy masz robić, a pózniej śmieją się w kabarecie, że Polacy do świątyń w niedziele chodzą zależnie od wyznania, carrefour, real, tesco. Najśmieszniejsze jest to że na szkołę by ją zostawić nie ma kasy, ale na nowy supermarket, a i owszem

 • Miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 20:52 ~Miejscowy

  Wiadomo przecież, że nie na rękę jest mieszkańcom Międzylesia, aby zrobić tam 2-pasmową autostradę z mega ruchem. Właśnie przejście podziemne jest dlatego, bo będzie dużo, dużo samochodów i nasza osada z Międzyleskim city zamieni się w przydrożny bar szybkiej obsługi. Nie, przepraszam, zamieni się w przydrożną Galerię Szybkiej Obsługi

  Domy są stare i nie remontowane, bo Urząd zakazał, żeby mniej później po wycenie zapłacić, najlepiej nic.
  Dlatego stoją tymczasowe blaszaki i drewniaki i Urząd hamuje rozwój.

 • lysy30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 19:06 ~lysy30

  Huurrrra w każdej dzielnicy obowiązkowo Cetruym Handlowe z multipleksem i mega hipermarketem:)w koncu mamy XXI wiek teraz byle miasteczko ma swoje Centrum Handlowe więc czemu Wawer, jedna z większych dzilnic Warszawy, nie iałby się chwalić swoją własną galerią handlową. CH Bemowo, CH Targówek, M1, CH Janki, CH Reduta, Złóte Tarasy, Promenada, Arkadia, CH Wileńska, CH Klif, Blue City, Wola Park, Fort Wola, Sadyba Best Mall a do tego od groma Realów, Carrefourów, Tesców, Lidlów, Biedronków, Leclerców i innych marketów mini/super/hiper... a gdzie miejsce na kulture, sport i relaks w tym mieście?

 • Radomszczanska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 18:15 ~Radomszczanska

  O tunelu słyszę już chyba 5 lat. I tak na nic nie ma pieniędzy. Więc po co mydlić ludziom oczy.

 • kdxfdj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 17:30 ~kdxfdj

  Kiedyś był przemysł, teraz handelek i likwidacja szkół. Idealny Polak to robol i nieuk. Tak, jest czym się chwalić...

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2012 16:20 ~granat

  zakop sie sama w tunelu. placa ci za takie glupie wypisywanie durnot? w milosnej mieszka grono wplywowych urzednikow. z miedzylesia to nawet hanka uciekla.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »