Informacje

16.01.2019 09:42 Konserwator: nie widziałem projektu

Frytki zamiast gobelinów.
W Cepelii ma być McDonald's

SERWISY:


Powstały ponad 50 lat temu pawilon Cepelii ma się zmienić we flagową restaurację znanej firmy fastfoodowej. Taką wizję ma przynajmniej McDonald's. Konserwator zabytków podkreśla, że projektu na razie nie widział i żadne prace na razie nie mogą ruszyć.

Pawilon stoi w centrum Warszawy od 1966 roku, zaprojektował go Zygmunt Stępiński, który był współautorem między innymi Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. Charakterystyczna lekka  konstrukcja służyła rodzimej Cepelii, ale w ostatnich latach budynek "pożarły" wszelkiego typu reklamy. Jest mocno zaniedbany, także w środku - o czym mogli przekonać się widzowie wystawy "Warszawa w budowie". Na pewno nie można nazwać go wizytówką Śródmieścia czy powojennego modernizmu.

Ale - jak podała "Gazeta Stołeczna" – pojawił się inwestor, który chce zagospodarować pawilon. To McDonald's.

- Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny - informuje Anna Borys-Karwacka, dyrektor do spraw korporacyjnych firmy. - To będzie wyjątkowe miejsce - zapewnia.

"Pyrrusowe zwycięstwo"

- To jest pyrrusowe zwycięstwo, ale lepsze takie niż żadne. Miasto tym pawilonem nigdy się na poważnie nie zainteresowało, choć było wiele okazji. Ten zaniedbany i obwieszony reklamami pawilon wymaga podjęcia remontu za kilka milionów złotych. Do tego potrzebny jest duży inwestor, który ma pieniądze i będzie widział potencjał tego miejsca - ocenia Grzegorz Mika, architekt i znawca architektury modernistycznej. Mika przyznaje, że pierwotna funkcja budynku była inna: handlowa, a nie gastronomiczna. - Niestety nie będzie to już pawilon handlowy, ale McDonald's w pewien sposób ratuje ten budynek. Zwracam uwagę, że Gruba Kaśka przy placu Bankowym czy budynek przy Ścianie Wschodniej przetrwały dzięki fast foodom - przypomina.

Mika dostrzega też inne powody do optymizmu. - Została zaangażowana doświadczona pracownia, która jest w stanie przeprowadzić projekt. Istnieje oryginalna dokumentacja, która ma zostać wykorzystana. Mam nadzieję, że inwestor nie rzuca słów na wiatr, że dotrzyma słowa - mówi nasz rozmówca. I przypomina, że po wyburzeniu pawilonu Chemii przy Nowogrodzkiej i Emilii przy Emilii Plater to jeden z ostatnich tego typu budynków, które przetrwały.

W jego ocenie budynek nie wymaga całkowitej rozbiórki. - Spodziewam się "wypatroszenia" obiektu do gołej konstrukcji, wymiany ścian, okien, drzwi, oczyszczenia ze wszystkich elementów, które narosły tam w ostatnich latach - twierdzi architekt.

Pierwotna koncepcja

W informacji przesłanej do redakcji przez biuro prasowe McDonald's czytamy, że budynek ma szansę powrócić do czasów świetności. Za nowy projekt odpowiedzialna jest Pracownia Architektoniczna Maas Projekt Dariusza Hyca i Henryka Łaguny. Firma odpowiadała m.in. za przebudowę Pasażu Wiecha.

- Cieszy nas, że znalazł się inwestor, który jest w stanie finansowo udźwignąć koszty przebudowy, a co więcej chce zachować wyjątkowy charakter tego budynku. Projekt opiera się na pierwotnej koncepcji Zygmunta Stępińskiego, na której realizację nie pozwoliła ówczesna technologia i fundusze. Jestem przekonany, że ta jakościowa zmiana w samym centrum miasta zostanie dostrzeżona i doceniona zarówno przez mieszkańców, jak i turystów - przekonuje cytowany w komunikacie Henryk Łaguna.

Od przedstawicieli McDonald's dowiedzieliśmy się, że architekci kończą projekt. Ale wciąż przed nimi uzgodnienia i procedury administracyjne, między innymi uzyskanie pozwolenia na budowę. Dlatego na razie nie określają, kiedy w pawilonie będzie można kupić hamburgera i frytki.

Będzie w rejestrze zabytków?

Kolejna procedura to uzgodnienia konserwatorskie. W 2017 roku stołeczny konserwator zabytków wpisał Cepelię do gminnej ewidencji zabytków, co oznacza m.in. że pozwolenie na budowę musi być uzgadniane z konserwatorem. W przesłanym nam komunikacie McDonald's zapewnia, że "ściśle współpracuje z konserwatorami zabytków, a także władzami miasta, aby modernizacja budynku była zgodna zarówno z wytycznymi konserwatorskimi, jak i z planami zagospodarowania przestrzennego tej części stolicy".

Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki przyznaje, że projektanci zasygnalizowali, że będą się konsultować, ale do konkretnych ustaleń nie doszło.

- Nikt z nami nie konsultował funkcji tego lokalu. Włączyliśmy Cepelię w 2017 roku do gminnej ewidencji zabytków, żeby nie była rozbierana. Jeżeli inwestor będzie chciał z nami konsultować kwestie związane z detalami, to jesteśmy otwarci. Ale projekt niezależnie i tak będzie musiał być uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków - mówi tvnwarszawa.pl Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

O wizję zmian w Cepelii spytaliśmy zatem również jego wojewódzkiego odpowiednika. Ten jednak twierdzi, że projekt do niego nie trafił. Dodał, że trwa procedura wpisu do rejestru zabytków pawilonu, a w tym czasie nie może być zgody na żadne prace.

 

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2019 18:40 ~Rafał


  Rafał~Rafał

  W tym budynku powinna działać jakaś instytucja związana z Warszawą, służąca mieszkańcom i turystom, ale na pewno nie fastfood.
  erw~erw

  Ale palnąłeś. Turyści przy Marszałkowskiej. :-D

  Nie widziałeś turystów przy Marszałkowskiej? Jak nie dla turystów, to dla mieszkańców, ale coś pożytecznego, nie fastfood!

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 00:22 ~Wyborca

  Przecież wiadomo, że wybebeszą i zrobią zupełnie od nowa. To może nie udawać i ogłosić konkurs na porządne zagospodarowanie przy założeniu zrównania poprzeniego budynku z ziemią.

 • John Harry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 15:31 ~John Harry

  "Wizja zmian pawilonu" sugeruje, że przy tej okazji ulica Marszałkowska zostanie zlikwidowana i przerobiona na deptak... tyle miejsca wokół na spacery!

 • sap2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 14:35 ~sap2

  Poza tym miasto powinno miec w planie zagospodarowania jakiś fajny budynek a nie powtarzać nieudane projekty..

 • sap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 14:33 ~sap

  Ja nie rozumiem tej manii w centrum a propos jakiś zabytków. Ta buda z Cepelią powstała po wojnie, to nie żadna kamienica. Tak samo jak uparli się, że musi być odbudowana rotunda jakby była jakimś zabytkiem pięknym. O co chodzi ludzie?

 • Nikt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:41 ~Nikt

  Bartek~Bartek

  I bardzo dobrze.
  To jest centrum miasta, w tym Mcdonaldzie na pewno zawsze będą tłumy ludzi.
  Cepelia od wielu już lat to obraz nędzy i rozpaczy, gromadzący pijaków i bezdomnych.
  Teraz przynajmniej będzie ładny odnowiony, oświetlony budynek, zapewne z monitoringiem , będzie też ochrona, zrobi się dużo lepiej.
  ehejyey~ehejyey

  Właśnie. Wreszcie.
  emka~emka

  Też tak uważam. Wieczorem strach tam czekać na autobus. Poza tym jak ten budynek teraz wygląda? Brud, smród i reklamy.
  Miejscowy~Miejscowy

  Ot będzie kolejna "buda" z syfiastym żarciem. Przykre jest to, że miasto od tylu lat nie potrafiło/nie chciało zająć się tym budynkiem i znaleźć mu godne przeznaczenie.
  Ryszrad Nowochódzki~Ryszrad Nowochódzki

  Racja, trudno uwierzyć,że jest problem w takiej lokalizacji. A co do tłumów w tym przybytku to będziemy wszyscy płacić za leczenie baranów, którzy jedzą te śmieci.

  Ale to Cepelia jest właścicielem budynku i co zrobisz?

 • Yoyo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 12:17 ~Yoyo

  Syficzna buda w centrum miasta zabytkiem...
  Żenujace jest to, ze w takim punkcie miasta utrzymuje sie archaiczne pawilony.
  Warto jeszcze rozwalic Metropol i pozwolic Polonii zyc oraz dobudować cos, co odpowiada stylowi tej okolicy Alej Jerozolimskich.

 • willma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 11:34 ~willma

  zadra~zadra

  Szkoda, ten budynek z Cepelią był fajnym polskim akcentem w tej części miasta. Były tam naprawdę interesujące wyroby, szczególnie dla turystów. Teraz kolejna zagraniczna sieciówka-jadłodajnia z niezdrowym jedzeniem. Mam nadzieję, że Cepelia przeniesie się gdzieś niedaleko.


  Dokładnie. Był to ostatni punkt, gdzie można było kupić fajnego dla cudzoziemca na prezent.
  A McDonald "wspaniale pasuje" do otoczenia :-/ do np. Hotelu Polonia

 • Lutek Danielak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 10:39 ~Lutek Danielak


  Rox~Rox

  Jak ja lubie czytac te komentarze w ktorych kazdemu cos sie nie podoba. Nie dogodzisz wszytskim i tyle. NAjlepiej zrownac z ziemia i parking zrobic to sie wszytsakim spodoba przeciesz bo parkowac w centrum nie ma gdzie. ech
  John Harry~John Harry


  Jakby zrobić parking, to też niektórym nie będzie się podobać ;-)

  Ależ, bardzo się podoba. Miejsce, które znakomicie pamiętam, charakterystycznie. Pokazane w wielu filmach, milionach zdjęć...przerobione na budę z najgorszymi frytkami na świecie, o kotletach z pseudo mięsa nie wspomnę. Bardzo mi się podoba. Nie wyobrażam sobie bym tam kiedykolwiek wszedł. Ale się podoba.

 • Ryszrad Nowochódzki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 10:31 ~Ryszrad…
  Bartek~Bartek

  I bardzo dobrze.
  To jest centrum miasta, w tym Mcdonaldzie na pewno zawsze będą tłumy ludzi.
  Cepelia od wielu już lat to obraz nędzy i rozpaczy, gromadzący pijaków i bezdomnych.
  Teraz przynajmniej będzie ładny odnowiony, oświetlony budynek, zapewne z monitoringiem , będzie też ochrona, zrobi się dużo lepiej.
  ehejyey~ehejyey

  Właśnie. Wreszcie.
  emka~emka

  Też tak uważam. Wieczorem strach tam czekać na autobus. Poza tym jak ten budynek teraz wygląda? Brud, smród i reklamy.
  Miejscowy~Miejscowy

  Ot będzie kolejna "buda" z syfiastym żarciem. Przykre jest to, że miasto od tylu lat nie potrafiło/nie chciało zająć się tym budynkiem i znaleźć mu godne przeznaczenie.

  Racja, trudno uwierzyć,że jest problem w takiej lokalizacji. A co do tłumów w tym przybytku to będziemy wszyscy płacić za leczenie baranów, którzy jedzą te śmieci.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »