Informacje

23.04.2019 06:16 "KONSULTACJE TRWAJĄ"

Francuska może zostać deptakiem
na dwa tygodnie lub na weekendy

SERWISY:

- Czy Francuska powinna stać się deptakiem? - pyta lokalne organizacje z Saskiej Kępy dzielnica. I proponuje ograniczenie ruchu kołowego na ulicy przez dwa pełne tygodnie w okresie wakacyjnym. Mieszkańcy bardziej skłaniają się ku opcji weekendowej.

- Inicjatorem jest wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, który zwrócił uwagę jak dobrze radzi sobie projekt Otwarta Ząbkowska. Zapytał rządzących dzielnicami, czy widzą na swoich terenach miejsca, gdzie można wprowadzić podobne rozwiązanie. Francuską zaproponował burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski - informuje rzecznik dzielnicy Praga Południe Andrzej Opala.

Wtedy narodził się projekt roboczy "Artystyczna Francuska". Jak wyjaśnia Opala, ulica byłaby zamknięta dla samochodów przez dwa tygodnie, w czasie wakacji. Deptak miałby sprzyjać artystycznym inicjatywom jak koncerty, wystawy czy pokazy. Pomysł pod koniec marca został przedstawiony członkom rady społecznej Święta Saskiej Kępy, czyli grupie zaangażowanych społecznie mieszkańców, aktywnych w różnych lokalnych organizacjach. - Zagłosowali pół na pół - mówi rzecznik.

I dodaje, że ostateczną decyzje podejmie dzielnica, jednak zdanie mieszkańców jest tutaj kluczowe.

Zamknijmy, ale na weekendy

Jak zgodnie twierdzą działacze lokalnych organizacji, propozycja wzbudziła duże kontrowersje wśród mieszkańców, zaniepokojonych możliwością zamknięcia ulicy na dwa tygodnie. Opcja weekendowa budzi większy entuzjazm. - My jako samorząd zapytaliśmy mieszkańców co o tym sądzą. Wielu było przeciwnych, ale sam pomysł stworzenia deptaka ma też licznych zwolenników. Zaczęliśmy dyskutować i wyklarował się pomysł na weekendowe zamykanie ulicy w okresie letnim od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem - mówi Tadeusz Rudzki z Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy.

Jak dodaje Przemysław Popkowski ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa, takie rozwiązanie trzeba najpierw przetestować. - Wyszliśmy więc z propozycją, żeby zrobić eksperyment w trakcie dwóch lub trzech wakacyjnych weekendów - relacjonuje.

Dlaczego byli na nie?

- Ta ulica pełni funkcję komunikacyjną również lokalnie. Są miejsca pomiędzy Francuską a Wałem Miedzeszyńskim, gdzie można dojechać tylko od strony Francuskiej - odpowiada Rudzki.

Dodaje, że kluczowe są również koszty takiej zmiany. - Sporo zmian w organizacji ruchu i w rozkładach jazdy oznacza, że może to być drogie przedsięwzięcie. My ciągle dopominamy się o remonty chodników czy latarni i w odpowiedzi słyszymy, że nie ma pieniędzy. Dlatego mamy nadzieję, że jeśli zamknięcie dojdzie do skutku, to nie kosztem potrzebnych nam na co dzień inwestycji - podkreśla.

Dzielnica ma w tej kwestii inne zdanie. - Proponując zamknięcie ulicy na dwa tygodnie braliśmy też pod uwagę koszty. Wiąże się to ze zmianą organizacji ruchu i mniej kosztowne byłoby zamknięcie Francuskiej na ciągły okres dwóch tygodni, niż co weekend - podkreśla Kinga Ciukta z południowegopraskiego urzędu.

Nie mieszczą się na chodnikach

Dziś Francuska ulicą spacerową na pewno nie jest, jednak wystarczy zajrzeć tam w niedzielne popołudnie, żeby natknąć się na tłumy. Nie ulega wątpliwości, że warszawiacy lubią spędzać letnie dni na Saskiej Kępie.

- Już teraz w czasie weekendów piesi nie mieszczą się na chodniku, bo zajmują go również restauracyjne stoliki, Veturilo czy "potykacze". Już nie wspominając o rowerzystach czy ludziach na hulajnogach, którzy w obawie przed samochodami, często jeżdżą chodnikiem. Z tego puntu widzenia ograniczenie ruchu kołowego mogłoby przynieść korzyść pieszym - wskazuje Rudzki

Działacze zaznaczają jednak, że w inicjatywie najważniejszy jest program na czas wyłączenia ulicy z ruchu. - To doskonała okazja, żeby wyeksponować dorobek artystów, których w dzielnicy nie brakuje – argumentuje Rudzki. Jak precyzje Przemysław Popkowski, inicjatywa zachęciłaby mieszkańców do aktywności sąsiedzkiej. - Jednak musi być konkretny, atrakcyjny plan, żeby się nie okazało, że będzie to po prostu pusta ulica - zaznacza.

70 miejsc parkingowych

O ile problem parkowania dotyka mieszkańców wszystkich rejonów Warszawy, o tyle na Saskiej Kępie zdaje się być szczególnie dotkliwy. To koronny argument przeciwników pomysłu. Jednak czy naprawdę miejsca parkingowe są tu problemem? - Tak naprawdę mówimy o 750 metrach długości i około 70 miejscach postojowych, bo tyle ich jest na całej długości ulicy - odpowiada Popkowski.

Dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta, więc dojazd komunikacją miejską nie powinien stanowić problemu. Stowarzyszenie zwraca też uwagę, że ewentualny objazd powinien być wyznaczony Wałem Miedzeszyńskim, a nie ulicą Saską, która i tak jest już bardzo obciążona.

"Diabeł tkwi w szczegółach"

Dzielnica ma już doświadczenie w zamykaniu Francuskiej przy corocznym Święcie Saskiej Kępy. Wtedy cała Francuska, Paryska i Wersalska znikają dla kierowców na prawie dwa dni. - I większość Kępian jest wtedy zadowolona, świetnie się czuje i współuczestniczy w dobrej zabawie - argumentuje Popkowski.

Projekt ma jednak szansę zaistnieć tylko wtedy, gdy zostanie wykonany z poszanowaniem praw mieszkańców Francuskiej i przylegających uliczek. - Tak naprawdę diabeł tkwi w szczegółach - podkreśla działacz.

Urząd zapewnia, że konsultacje się toczą. Ale właściwie nie wiadomo z kim. - Wstępna propozycja została przedstawiona stowarzyszeniom i Samorządowi Mieszkańców. Wysłaliśmy oficjalne stanowiska z uwzględnieniem poprawki na opcję weekendową i skierowaniem objazdu przez Wał Miedzeszyński, a nie przez ulicę Saską. Teraz czekamy na dalsze kroki i różne propozycje organizacji ruchu. Na razie jest cisza i z tego, co wiem, ze stroną społeczną aktualnie nikt nie rozmawia - mówi Rudzki.

Tymczasem lato zbliża się wielkimi krokami, a potrzebny jest jeszcze czas na przygotowanie nowej organizacji ruchu. Pozostało go niewiele. Jak podkreśla rzecznik dzielnicy "projekt jest w bardzo wstępnej fazie i na konkrety trzeba poczekać". Mają się wyklarować na początku maja.

Marcela Pęciak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • janof888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 15:28 ~janof888

  Zróbcie sobie same deptaki wokół siedziby Waszej zakichanej telewizji. Tak żeby najbliżej dało się dojechać autem tak na 3 kilometry minimum....

 • o007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 13:58 ~o007


  AdUrbem~AdUrbem

  Większość mieszkańców jest zmotoryzowana ludzie chcą jeździć chcą parkingów chcą mieć możliwość przemieszczania sie stop zmuszaniu do przesiadek na rowerki!
  adas~adas

  chcą jeść w maku, chcą otyłosci, chcą miażdżycy, chcą choroby wieńcowej, chcą wszędzie do sklepu, do kina, do teatru, do Kościoła wjechać samochodem aby jak najmniej chodzić...


  A co Cię to obchodzi? Chcą, to chcą ich wybór, jesteśmy wolni nie tak?

 • adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2019 08:06 ~adas

  AdUrbem~AdUrbem

  Większość mieszkańców jest zmotoryzowana ludzie chcą jeździć chcą parkingów chcą mieć możliwość przemieszczania sie stop zmuszaniu do przesiadek na rowerki!

  chcą jeść w maku, chcą otyłosci, chcą miażdżycy, chcą choroby wieńcowej, chcą wszędzie do sklepu, do kina, do teatru, do Kościoła wjechać samochodem aby jak najmniej chodzić...

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 23:52 ~mieszkaniec

  Artykuł:
  "(...) Już teraz w czasie weekendów piesi nie mieszczą się na chodniku, bo zajmują go również restauracyjne stoliki"

  To może wydając zgody na tę wszechogarniającą gastronomię, należało się wcześniej nad tym zastanowić i nie dopuścić do takiego zagęszczenia - to największa jadłodajnia w W-wie. Działalność artystyczną itp. można z powodzeniem prowadzić na szerokich alejkach w pobliskim Parku Skaryszewskim. "Zamykanie" ulicy Francuskiej powinno w weekendy wyglądać tak, jak jest obecnie przy imprezach na stadionie.

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 21:47 ~Mietek

  Deptak tak, ale pod warunkiem, ze zakaz wjazdu nie bedzie dotyczyl mieszkancow. Nie po to ludzie placa podatek od nieruchomosc, zeby w niedziele nie moc jechac swoim samochodem. Dosyc dyktatu smierdzacych bud z arabskim zarciem.

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 21:00 ~AdUrbem

  c1d2~c1d2

  Zrobic referendum z udziałem mieszkańców Saskiej Kępy!!! Kiedy wreszcie "rządzący"zrozumieją że to ludzie powinni decydować co dla nich dobre!!!!c

  A to już mieszkańcy innych dzielnic czy mieszkańcy aglomeracji nie mają prawa tam jeździć?! Każdy powinien mieć prawo decydować ci co płacą większe podatki w paliwie zwłaszcza

 • AdUrbem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 20:56 ~AdUrbem

  Większość mieszkańców jest zmotoryzowana ludzie chcą jeździć chcą parkingów chcą mieć możliwość przemieszczania sie stop zmuszaniu do przesiadek na rowerki!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 20:08 ~warszawiak

  Po jaką cholerę? Jeszcze za mało utrudnień w tym miejscu. Ciągle jakieś "imprezki" na stadionie paraliżują całą dzielnicę!!!

 • ppp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 19:14 ~ppp


  c1d2~c1d2

  Zrobic referendum z udziałem mieszkańców Saskiej Kępy!!! Kiedy wreszcie "rządzący"zrozumieją że to ludzie powinni decydować co dla nich dobre!!!!c
  John Harry~John Harry


  A skąd niby ludzie mają wiedzieć co jest dla nich dobre? Szczególnie tacy, co nie dorośli do demokracji? Właśnie od tego są rządzący, aby wiedzieli.


  To są właśnie komunistyczne gadki.

 • tym

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2019 15:50 ~tym
  mieszkaniec~mieszkaniec

  Czy i jak mieszkańcy będą mogli korzystać ze swoich samochodów w te zamknięte dni/weekendy?
  gnom~gnom

  Burżujom samochodami jeździć zachciało się!
  kubat~kubat

  Zabrali ci prawo jazdy czy nie dało się zdać egzaminu ????
  gnom~gnom

  To był sarkazm pokazujący sposób myślenia Czaskoskiego i tego gościa od rowerków - nie pamiętam jak mu tam było. Mieszkam przy Francuskiej i zaczynam się gotować.

  to idź na basen, albo weź prysznic

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »