Informacje

20.02.2018 11:23 decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków

Fragmenty muru getta
w rejestrze zabytków

SERWISY:


Wojewódzki konserwator wpisał do rejestru zabytków fragmenty historycznego muru getta przy Siennej. Decyzji nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

Mowa o murze, który znajduje się przy Siennej 53.

"Przedmiotowe obiekty stanowią materialne świadectwo opisanych wyżej wydarzeń i stanowią unikalną pamiątkę historyczną, bezcenną zarówno dla narodu żydowskiego, jak i polskiego. Są świadkami wspólnej tragicznej i trudnej historii, miejscem pielgrzymek rzeszy ocalałych z zagłady, jak i ich rodzin i jako takie winny być bezwzględnie zachowane dla przyszłych pokoleń" – argumentuje Agnieszka Żukowska, rzeczniczka urzędu wojewódzkiego.

Mimo rygoru natychmiastowej wykonalności, decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Teren epidemiczny"

Mur to pozostałość po terenie getta z czasów II wojny światowej. "Wiosną 1940 roku podjęto decyzję o budowie wokół zamieszkałego w większości przez Żydów "terenu epidemicznego" murów, mających pełnić funkcję ochronną dla mieszkańców pozostałej części miasta. Prace budowlane przy ich wznoszeniu, realizowane przez Judenrat na polecenie Niemców, rozpoczęły się 1 kwietnia 1940 roku" – informuje urząd wojewódzki.

Oficjalnie getto ("dzielnica żydowska") w Warszawie zostało utworzone 2 października 1940 roku zarządzeniem gubernatora dystryktu warszawskiego Ludwiga Fischera. Mieli tam zamieszkać wszyscy Żydzi mieszkający w Warszawie lub przesiedleni do miasta.

Jak przypomina urząd konserwatorski, ostateczną likwidację warszawskiego getta zaplanowano na 19 kwietnia 1943 roku, kiedy to oddziały niemieckie dowodzone przez szefa warszawskiej SS i policji płk. Ferdinanda von Sammern-Frankenegga wkroczyły na teren dzielnicy. W odpowiedzi na niemiecką akcję wybuchło powstanie żydowskie. 8 maja 1943 roku w otoczonym przez Niemców i Ukraińców bunkrze przy ul. Miłej zginął dowódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z około 120 powstańcami.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • panznak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 16:50 ~panznak

  Należy pamiętać, że "Zachowane fragmenty muru warszawskiego getta przy ulicy Siennej są dziś znane mieszkańcom stolicy i rzeszom turystów z całego świata. Jest to zasługa jednego upartego człowieka – Mieczysława Jędruszczaka"

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 15:14 ~Xavery

  loku~loku

  ja bym to sprzedał do Jerozolimy po sztuce każdą cegłe za 50 dolców i kasę przeznaczył na ofiary ubeckich prześladowań, taka rekompensata

  Sprzedaj za 100 dolców całą przeszłość i historię swojej Ojczyzny skoro tylko UB ci wystarczy.

 • loku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 14:34 ~loku

  ja bym to sprzedał do Jerozolimy po sztuce każdą cegłe za 50 dolców i kasę przeznaczył na ofiary ubeckich prześladowań, taka rekompensata

 • archi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.02.2018 13:54 ~archi

  Głębiej Konserwatorze, głębiej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »