Informacje

04.11.2014 16:52 włączyli go po południu

Fotoradar przy Feminie już działa. "Robi zdjęcia wjeżdżającym na czerwonym"

SERWISY:

Fotoradar na skrzyżowaniu al. Solidarności i Jana Pawła II przeszedł we wtorek ostateczne odbiory i został włączony. - System rejestruje już pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie na czerwonym świetle – ostrzega straż miejska.

We wtorek na skrzyżowaniu zebrała się komisja, która przeprowadzała ostateczne odbiory urządzeń. Wypadły one pomyślnie. – Od godzin popołudniowych fotoradar już działa – informuje Monika Niżniak, rzecznik straży miejskiej.

Nie mierzy prędkości

Jak wyjaśnia Niżniak, urządzenie nie mierzy prędkości. Uzbraja się jednak za każdym razem, gdy na sygnalizatorze zapali się czerwone światło.

- Z każdym uruchomieniem się czerwonego światła na sygnalizacji świetlnej, urządzenie uzbraja się i monitoruje wyznaczone pasy ruchu. Identyfikuje, dokumentuje i rejestruje wykroczenie w postaci zdjęcia. Urządzenie dokonuje niezależnych pomiarów kilkunastu pojazdom na kilku pasach jednocześnie – tłumaczy Zbigniew Kąkol zastępca naczelnika oddziału ogólnomiejskiego warszawskiej straży miejskiej.

Jak chwali się straż miejska, system zamontowany na skrzyżowaniu al. Solidarności i Jana Pawła jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Działa z wykorzystaniem tzw. pętli wirtualnej. Urządzenie pomiarowe jest "podpięte" do sterowników sygnalizacji świetlnej.

Będą kolejne

W latach 2011-2013 w obrębie skrzyżowania al. Solidarności i Jana Pawła doszło do 107 kolizji i 14 wypadków. W wyniku tych zdarzeń drogowych 18 osób zostało rannych, 1 osoba zginęła, podaje straż miejska. Statystyki te były jednym z czynników, który zdecydowały o postawieniu w tym miejscu fotoradarów. Strażnicy planują postawić urządzenia na kolejnych skrzyżowaniach: ul. Wołoskiej i Domaniewskiej oraz ul. Globusowej i Dźwigowej.

Za wjazd na czerwonym świetle grozi mandat do 500 zł i 6 pkt. karnych. Straż miejska zapowiada, że "będzie konsekwentna w egzekwowaniu przepisów".

Fotoradary zostały zamontowane na początku października:

wp//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ziki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 17:40 ~ziki

  czy ktos wie dlaczego zdejmuja fotoradary na Solidarności?!

 • Mayk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2015 17:22 ~Mayk

  Chcieliscie wolnosci to ja macie panstwo policyjne w wykonaniu PO i PSL a straszenie PISem juz chyba nie dziala, ALE do rzeczy,dzis okolo godz.14 w Bedzinie w kierunku Czeladzi facet jak wariat przelecial przez czerwone swiatlo, ale mial pecha bo na ta sama droge czekal na wiazd radiowoz policyjny.tak wiec nie broncie ludzi ktorzy na gminnie lamia przepisy, strach pomyslec co moglo by sie stac gdyby ktos wszedl na pasy. ZA PRZEJAZD POLICJA POWINNA KARAC BEZ SKROPOLOW

 • Nike76

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2015 20:25 ~Nike76

  Drańswto on robi zdjęcia na pomarańczowym świetle!!!

 • ista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 13:41 ~ista

  Niech zainstaluje czasomierze świateł i będzie wtedy bezpieczniej. Każdy wie kiedy jechać, kiedy już nie wjeżdżać. Ale u nas władza zrobi tylko coś dla pieniędzy. To jest chore. Zresztą mam nadzieję że niedługo straży zabiorę te nieuzasadnione uprawnienia.

 • tez_tu_bywam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 17:32 ~tez_tu_bywam


  toja~toja

  A czy może da się wreszcie zrobić porządek z setkami kierowców łamiących zakaz zawracania (sygnalizator S-3) na Wołoskiej (przy Konstruktorskiej)(...)
  kierowca~kierowca


  A może mądralo zaproponujesz jak pojechać inaczej ? BTW, zawsze przepuszczam jadących od Konstruktorskiej. Myślę, że ZTM mógł tam z powodzeniem ustawić znak zezwalający na zawracanie, ale po co, jak można utrudnić.

  Nie może ot tak po prostu zmienić sygnałów - taki "kierunkowy" sygnał oznacza, że dany potok (potoki) porusza się bezkolizyjnie. Tu potok z Konstruktorskiej byłby kolizyjny (i przecież jest dla zawracających - dlatego obowiązuje zakaz zawracania). Trzeba by to rozdzielić na dwa potoki - czyli skręt/zawracanie i oddzielny potok dla Konstruktorskiej. Problemem nie jest właściwie łamanie przepisów, ale przeświadczenie wielu poważnie łamiących PoRD, że to oni mają rację. Dlatego nawet parę dni akcji policyjnej nauczyłoby wszystkich łamiących tu przepisy co najmniej ostrożności.

 • anderson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 15:46 ~anderson

  Jeśli tak czujni są na czerwone to niech dadzą szanse tak jak we wrocławiu. Nad każdym sygnalizatorem jest licznik i pokazuje ile zostało zielonego jak również ile trzeba czekać na kolejną zmianę.
  Najlepiej powiesić fotografa i zbierać kapuchę

 • darco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 15:45 ~darco

  miotła i do roboty a nie zajmują się drogówką, od tego jest Policja

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 15:09 ~kierowca

  wrażliwy~wrażliwy

  brak tablic informujących o kontroli predkości :)


  Czytałeś to zdanie ? "Jak wyjaśnia Niżniak, urządzenie nie mierzy prędkości."

 • kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 14:14 ~kierowca

  toja~toja

  A czy może da się wreszcie zrobić porządek z setkami kierowców łamiących zakaz zawracania (sygnalizator S-3) na Wołoskiej (przy Konstruktorskiej)(...)


  A może mądralo zaproponujesz jak pojechać inaczej ? BTW, zawsze przepuszczam jadących od Konstruktorskiej. Myślę, że ZTM mógł tam z powodzeniem ustawić znak zezwalający na zawracanie, ale po co, jak można utrudnić.

 • wrażliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2014 13:00 ~wrażliwy

  brak tablic informujących o kontroli predkości :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »