Informacje

25.08.2014 21:50 Pomysłowy monitoring w Ząbkach

Fotopułapki złapią wandali. Burmistrz: Dostaję zdjęcie na telefon

SERWISY:


Władze Ząbek w pomysłowy sposób chcą walczyć z wandalami. W podwarszawskiej miejscowości urzędnicy instalują przenośne kamery, które mają wychwycić tych, którzy nielegalnie wysypują śmieci i niszczą gminne mienie. Zdjęcia wandali ma natychmiast dostać na telefon burmistrz miejscowości. Zobacz reportaż Łukasza Wieczorka, reportera programu "Polska i Świat" TVN 24.

Urzędnicy z Ząbek odebrali właśnie zamówione fotopułapki. Z ukrycia mają robić zdjęcia wandalom i osobom zaśmiecającym miasto. - Chcemy by nasze miasto było czyste. Żebyśmy wiedzieli, kto zaśmieca i te osoby, które nasze miasto zaśmiecają mogli wyłapywać – mówi Robert Perkowski, burmistrz Ząbek.

Czujne oko kamery zrobi zdjęcie w promieniu 13 metrów np. gdy ktoś podrzuca śmieci. Taka fotografia natychmiast może ukazać się na telefonie burmistrza. - Dostaję na telefon zdjęcie i wiem, kogo mogę szukać - mówi burmistrz.

"Trochę przesada"

Miasto za 5 tys. zł kupiło na razie dwie fotopułapki. Codziennie można przenieść je w inne miejsce. Tajemnicą będzie, gdzie jest oko kamery, dlatego nie wszystkim mieszkańcom pomysł się podoba.

- Trochę przesada. Każdy ma na tyle rozumu, że potrafi się zachować - mówi jeden z mieszkańców. Inny twierdzi, że dzięki fotopułapkom można będzie ustalić, na przykład kto niszczy miejską wiatę przystankową. - Gdyby kamera była to by było wiadomo, kto szyby powybijał – mówi.

Burmistrz zapewnia, że każda sprawa będzie dokładnie sprawdzana. Zdjęcia trafią do strażników miejskich i to oni mają znaleźć wandala. Do tej pory strażnicy jeździli ze swoją kamerą. Ta jest jednak tak duża, że musieli ukrywać ją w prywatnych domach, a prąd pożyczać od mieszkańców. Fotopułapki zaś łatwo schować. - Poza tym są skuteczne - mówi burmistrz i powołuje się na akcję Lasów Państwowych. Te mają już ponad 500 tajnych kamer i regularnie wyłapują osoby, które wywożą śmieci do lasów albo kradną drewno.

Łukasz Wieczorek "Polska i Świat" TVN24/lata//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robert_zbk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 17:56 ~Robert_zbk

  A co będzie, jak foto-pułapki zostaną zniszczone przez wandali?

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 16:55 ~Max

  Mieszkam w Ząbkach i sam wiem że po sobocie w nocy w niedziele wyłania się obraz pobojowiska. Raz w niedziele rano szedłem, to na Powstańców widać było powywracane śmietniki, wyrwany znak drogowy i pozrywane reklamy z płotów. Jakby tajfun przeszedł. Widać że zrobiła to osoba/osoby te same które demolowały wszytsko po drodze. Uważam że dobrze Burmistrz robi. No moze tylko nie rozumiem czemu do niego na komórkę przychodzą zdjęcia a nie do Policji czy straży miejskiej.

 • Zombie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 12:49 ~Zombie

  Cóż, kolejne zabawkowe gadżety za publiczne pieniążki dla Burmistrza. Następny etap to zatrudnienie "kolesi" i stworzenie działu który obrobi zdjęcia, bo kamery reagują na ruch - więc każdy, również ten nie śmiecący będzie fotografowany.
  Poza tym - przy obecnie podpisanych umowach śmieciowych - każdy ma zapewniony odbiór śmieci, nie rozumiem skąd problem...
  A na stację uzdatniania wody, rozbudowę szkół, naprawę nawierzchni nie ma pieniążków od lat. Przedwyborcze cele na rok 2014 już zrealizowane - przeciekający tunel (a mozna było tańszy wiadukt) i kosztowny w utrzymaniu basen, teraz czas na kamery i nową komórkę dla Burmistrza ;-)

 • Zombie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 12:45 ~Zombie

  Niestety, Pan Burmistrz kolejny raz lokuje pieniążki w gadżety którymi bawi się za nasze pieniążki. Podobnie z basenem - były środki na jego wybudowanie, ale na szkoły i naprawę nawierzchni już od lat nie ma. Wodę mamy najdroższą na Mazowszu, Pan burmistrz od 6 lat bezskutecznie stara się wybudować stację uzdatniania wody...

 • taa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 12:05 ~taa

  W jaki sposób kamera rozpozna wandali lub zaśmiecających od np. całującej się pary lub człowieka, który zmuszony potrzebą i brakiem miejskich toalet (tak, tak Panie Burmistrzu), ulży sobie w krzakach?

  Pan Burmistrz bedzie miał niezłe kino, podobnie zresztą jak leśnicy, którzy też montują takie kameropodglądajki wyłapując wizualnie czyny haniebne w postaci oddawania moczu pod drzewem w środku lasu. Ubaw w pracy, wymiana zdjęć po pracy, wesoło musi byc całą dobę. Czasem samotne "hahaha" nie wystarczy, trzeba się podzielić. Prawda operatorzy ukrytych kamer?

 • Rodzic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 11:47 ~Rodzic

  Bardzo dobrze, ale sugestia dla decydentów by kolejne kamery pojawiły się przed waejściami do szkół podstawowych w Ząbkach i informowały Pana Burmiastrza czy dzieci z klas 0-2, nie wychodzą same do domu bo nikt tego nie kotroluje od wielu lat. Szczególnie przoduje w tym faworyzowana 1-ka.

  Pozodrowienia dla pomysłodawcy.

 • Krzysio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 09:56 ~Krzysio

  Bardzo dobrze, kiedyś w Ząbkach nie można było śmietnika znaleść żeby papierek wyrzucić a teraz jak są śmietniki to pełne bo jakiś głąb chce oszczędzić i do miejskiego śmieci wynosi. Oby udało się egzekwować te wybryki.

 • kierownik auta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 09:16 ~kierownik auta

  Koledzy świętowali na ulicy i przy kolejnym toaście szyby powypadały temu przystanku. Tak niechcący!
  Można?


  dfggf~dfggf

  Jak można nieumyślnie wypierdzielić szyby w wiacie przystankowej? O_o
  Jaco~Jaco

  Trzeba być bezmózgowcem.

 • Justyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 09:05 ~Justyna

  Brawo, jestem dumna z mojego miasta i jego władz, cały czas coś się dzieje, idziemy mocno do przodu. A za swoje durne wybryki i niszczenie coraz ładniejszych i nowocześniejszych Ząbek niech wreszcie zapłacą sprawcy. Brawo! :)

 • kjiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2014 08:57 ~kjiu

  jestem za

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »