Informacje

13.09.2017 11:33 rozwiązali problem

Fortuna za butelkę wody?
Lotnisko stawia na kranówkę

SERWISY:

Między 4,50 a 9 zł - tyle trzeba zapłacić za półlitrową butelkę wody na Lotnisku Chopina. Teraz pasażerowie mogą jednak też skorzystać z dodatkowej opcji. W strefie zastrzeżonej uruchomiono źródełka z wodą pitną. Za dostęp do nich nie trzeba płacić.

Jak poinformowano na stronie lotniska, źródełka są dostępne w tak zwanej strefie tranzytowej, za strefą kontroli bezpieczeństwa. Poidełka są wyposażone w kraniki, za pomocą których pasażerowie mogą sobie nalać wodę do kubków lub napełnić butelki.

Dwa źródełka z bezpłatną wodą ustawione są w strefie Schengen, jedno w Non-Schengen. Zapewniono, że woda z urządzeń spełnia wszystkie wymagane normy wody pitnej.

Lotnisko Chopina stało się zatem pierwszym lotniskiem w Polsce i jednym z pierwszych w regionie, na którym pasażerowie mają dostęp do darmowej wody pitnej. Jak poinformowano, dokonano tego wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji.

"Bardzo cieszymy się, że wspólnie z MPWiK mogliśmy wprowadzić to udogodnienie naszych pasażerom. Jesteśmy dumni, że jako pierwsze lotnisko w Polsce udostępniamy osobom podróżującym z naszego Lotniska darmową wodę" - mówi cytowany w komunikacie Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina.

UOKiK sprawdzał ceny

O tym, że warszawski port lotniczy zainstaluje źródełka poinformował w maju tego roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał. 

"Na skutek podjętej przez podległy mi Urząd interwencji, jedyne krajowe lotnisko tranzytowe - Lotnisko Chopina - zadeklarowało podjęcie działań zmierzających do udostępnienia pasażerom na terenie strefy zastrzeżonej dodatkowych źródeł zaopatrzenia w wodę butelkowaną w przystępnej cenie oraz dostępu do źródeł bezpłatnej wody pitnej" - napisano w odpowiedzi na poselską interpelację.

Przypomnijmy, na początku roku, czy nie doszło do zmowy cenowej dotyczącej sprzedaży wody mineralnej na polskich lotniskach sprawdzał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Już wcześniej tym tematem zainteresowała się także Komisja Europejska.

Pod koniec grudnia 2015 roku unijna komisarz do spraw transportu Violeta Bulc zaproponowała, by cena za butelkę wody wynosiła symboliczne jedno euro. Negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Porty te wyraziły gotowość obniżenia ceny butelki z wodą do jednego euro.

Przepisy bezpieczeństwa

Przepisy bezpieczeństwa obowiązujące na polskich lotniskach pozwalają zapakować do bagażu podręcznego, czyli do tego, który zabieramy ze sobą już po przejściu kontroli bezpieczeństwa, płyny o łącznej objętości 100 mililitrów, zapakowane w jednej przezroczystej, zamykanej torbie o pojemności 1 litra.

Jeśli podróżny, który przeszedł kontrolę bezpieczeństwa, jest spragniony, to kupując butelkę wody w sklepach na terenie strefy wolnocłowej, musi się liczyć z tym, że zapłaci za nią więcej niż w sklepach spożywczych, gdzie np. butelka wody 1,5-litrowej może kosztować około 2 zł. Dla przykładu, w sklepach na Lotnisku Chopina cena za 500 ml wody butelkowanej waha się między 4,50 zł a 9 zł.

W naszym kraju jest 15 lotnisk pasażerskich, a największym z nich jest Lotnisko Chopina. Obsługuje ono ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W ubiegłym roku z warszawskiego lotniska skorzystało ponad 12,8 mln pasażerów - to historyczny rekord portu.

mb/gry/tvn24bis.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2017 11:16 ~ewwa

  No i w końcu bardzo dobry pomysł! Nie ma co narzekać, wolno jest mieć pustą otwartą butelkę w bagażu podręcznym prawda? Więc w czym problem skoro już wiem że tam jest warszawska kranówka?

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 20:49 ~asd

  Tia, tylko skąd podróżni mają wziąć tę butelkę lub kubek? Nie można było, jak w cywilizacji, zrobić kranów z których można pić?
  Ale tłuszcza się cieszy, że se może wodę w kieszeń nalać. Zamiast kupić, jak człowiek, gazowaną wodę w butelce.

 • udało się

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 17:39 ~udało się


  cywilizacja~cywilizacja

  WoW. XXI w i wreszcie ludzie, uzyskali dostęp do wody!
  John~John


  A ten przecinek to po co?


  Żeby Cię zaintrygować.

 • dsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 17:38 ~dsd

  Tak_to_wygląda~Tak_to_wygląda

  Jak ktoś naleje kranówki w miskę i poczeka,aż woda odparuje, to zobaczy, jaka "czysta" jest ta woda pitna spełniająca standardy. I wtedy wyda nawet te 9 zł na wodę w butelce.

  A próbowałeś odparowywać wodę z butelki? :)

 • podróżniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 17:05 ~podróżniczka

  To dobrze, ja już wcześniej wymyśliłam, że będę piła kranowkę z łazienek -ale ona nie wiem dlaczego jest ciepła bez możliwości ustawienia na zimną?

 • asdasdasd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 16:53 ~asdasdasd

  MrBig~MrBig

  Coś co jest standardem na zagranicznych lotniskach, u nas wciaz ciekawostka..

  czekam jeszcze az w restauracjach bedzmie mozna za darmo dostac szklanke wody, wzorem innych krajow.

  uhuhuhu chyba mamy tu wielkiego podróżnika xD

 • Tak_to_wygląda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 15:32 ~Tak_to_wygląda

  Jak ktoś naleje kranówki w miskę i poczeka,aż woda odparuje, to zobaczy, jaka "czysta" jest ta woda pitna spełniająca standardy. I wtedy wyda nawet te 9 zł na wodę w butelce.

 • Lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 14:03 ~Lolo

  No i skończy się pazerność tych sklepikarzy z lotniska .

 • John

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 13:55 ~John

  cywilizacja~cywilizacja

  WoW. XXI w i wreszcie ludzie, uzyskali dostęp do wody!


  A ten przecinek to po co?

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2017 12:50 ~stonka

  "w sklepach spożywczych, gdzie np. butelka wody 1,5-litrowej może kosztować około 2 zł. Dla przykładu, w sklepach na Lotnisku Chopina cena za 500 ml wody butelkowanej waha się między 4,50 zł a 9 zł."
  Zgodnie z prawem, w kranach (również w łazienkach na lotnisku), też płynie woda pitna. Tak samo jak w domach, mieszkaniach, urzędach, szkołach, zakładach pracy... Koszt takiej wody to około 1,2 grosza za litr.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »