Informacje

01.02.2017 10:36 gość programu TVN24

Flis o planach PiS:
pomysły po bandzie

SERWISY:

- Czy za tym pomysłem jest troska o dobre zarządzanie miastem, czy też doraźne korzyści polityczne? - zastanawiał się na antenie TVN24 socjolog Jarosław Flis.

We wtorek klub PiS złożył projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada m.in., że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE <<

"Dowiadujemy się z mediów"

- Sam pomysł powiększenia Warszawy jest warty rozpatrywania, ale są tutaj dwa kluczowe problemy – powiedział w programie Jarosław Flis. I zwrócił uwagę na tryb, w jaki pomysł został wprowadzony. – Wszyscy dowiadują się o pomyśle z mediów, ze złożonego już gotowego projektu, a takie rzeczy się gdzieś wstępnie obgaduje – tłumaczył.

Postawił również pytanie o motywację. – Czy na pewno tym, co stoi za tym pomysłem jest troska o dobre zarządzanie miastem, czy też doraźne korzyści polityczne? Jeżeli to drugie, to warto ostrzec wszystkich inicjatorów, że tego typu pomysły zwykle źle się kończą dla tych, którzy je podnoszą. Dużo łatwiej zdobyć sobie tutaj wrogów – oceniał.

Stwierdził, że kilka z postulatów dotyczących nowego ustroju stolicy jest "po bandzie". – Koncepcja, że na Mokotowie wybiera się jednego radnego w bezpośrednim głosowaniu, i on później kontroluje 10 proc. głosów w radzie Warszawy, to jest jednak oryginalny pomysł – twierdził.

"Ryzykowne pomysły"

Z kolei politolog Olgierd Annusewicz stwierdził, że PiS kierowało się matematyką. – Warszawa jest sceptyczna wobec rządzącej obecnie partii, co znajduje swoje odzwierciedlenie w samorządzie – mówił.

Oceniał jednak, że pomysły są ryzykowne. – Mamy toczący się protest gmin podopolskich, którym tez funduje się włączenie do większej aglomeracji i one tego nie chcą. Nawet jeżeli PiS myśli, że ludzie będą na nich głosowali i dzięki temu oni wygrają w Warszawie, może się okazać, że osiągną przeciw efekt  – komentował.

Jego zdaniem mieszkańcy mniejszych miejscowości są przywiązani do swoich miast. – To nie jest tak, że mieszkaniec Piaseczna chce być mieszkańcem Warszawy, wręcz przeciwnie. Jest trend odwrotny, ludzie wyprowadzają się ze stolicy do miejscowości podmiejskich. Gdyby chcieli być warszawiakami, to by tego nie robili – kwitował.

33 gminy i wspólny powiat

Według najnowszego pomysłu, miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem miałoby objąć aż 33 gminy. W tym największą - gminę Warszawa oraz 32 mniejsze: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

Wszystkie te miejscowości miałyby tworzyć jeden wspólny powiat. Co oznacza, że dotychczasowe (np. powiat piaseczyński, wołomiński czy otwocki) przestałyby istnieć. Zmieniłby się też status samej Warszawy, która obecnie jest gminą na prawach powiatu. Po zmianie PiS miałaby stać się jedynie gminą miejską.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Robi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 23:59 ~Robi

  Oczywiście, że chodzi o korzyści polityczne. PIS wszystko co robi podyktowane jest uzyskaniem korzyści politycznych a nie ogólny interes społeczny. Ot i czasy wielkiej smuty.

 • vicek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 15:24 ~vicek

  niepis~niepis

  w tle jest Kraków.
  A ja się nie zgadzam z projektem PiS!!!!!

  na 100% Kraków, bo przez smog nic nie widać!

 • niepis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 14:13 ~niepis

  w tle jest Kraków.
  A ja się nie zgadzam z projektem PiS!!!!!

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 13:54 ~Henryk

  ZajmijcieSieSmogiem~ZajmijcieSieSmogiem

  Bardzo ładne zdjęcie eleganckiego pana na tle smogu w którym trochę widać Warszawę. Daje do myślenia.


  Pogratulować wzroku. Na zdjęciu widać miasto latem, kiedy smog nie występuje.
  Co do samego pomysłu Pissu, to o jego kuriozalności świadczy chociażby wyłączenie Podkowy Leśnej tylko dlatego, że to gmina, w której Pis regularnie przegrywa.

 • ZajmijcieSieSmogiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 12:00 ~ZajmijcieS…

  Bardzo ładne zdjęcie eleganckiego pana na tle smogu w którym trochę widać Warszawę. Daje do myślenia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »