Informacje

24.11.2010 09:16 "Dopalacze ryją banię"

Film z terapii ma odstraszać od dopalaczy

SERWISY:

Zamykanie punktów handlujących dopalaczami to nie koniec walki z substancjami psychoaktywnymi. Ratusz chce zniechęcić młodych do ich używania. Ma ich do tego przekonać startująca dziś kampania "Dopalacze ryją banię".

Do ośrodków terapii uzależnień zgłasza się coraz więcej osób mających problemy związane z używaniem dopalaczy. – Ostatnimi czasy jest to największy odsetek pacjentów leczących się w ośrodków terapii uzależnień. To rzeczywiście poważny problem – przekonywał w studio "Witaj Warszawo" psychoterapeuta Hubert Krótkiewicz.

Ważnymi krokami w walce z nim były akcja zamykania sklepów z dopalaczami i zarządzenia zakazujące prowadzenia handlu środkami psychoaktywnymi w lokalach miejskich przyniosły pewne efekty. - Na pewno dostęp jest utrudniony. Zwłaszcza najmłodszym trudno zaopatrzyć się w dopalacze – podsumowuje wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński.

Mówić o złudnej przyjemności

Jednak ci, którzy chcą zdobyć substancje psychoaktywne, mogą to łatwo zrobić przez Internet. Stąd właśnie pomysł na kampanię w sieci, na najpopularniejszych witrynach, portalach społecznościowych i komunikatorach. - Internet jest w tej chwili medium zdecydowanie wśród młodych ludzi najpopularniejszym. Mamy nadzieję, ze dotrzemy dzięki tej kampanii do mniej więcej pół miliona młodych ludzi - tłumaczy Paszyński.

Co będzie najważniejsze w tym przekazie skierowanym do młodzieży? - Przede wszystkim edukacja, zwrócenie uwagi, że te dopalacze to tak naprawdę narkotyk, który poważnie szkodzi i tak napradę utrudnia życie, i zamiast dawać przyjemność, powoduje coraz większe problemy - zapowiada Hubert Krótkiewicz.

Mocnym punktem ma byc film z fragmentu sesji terapeutycznej z udziałem młodzieży uzależnionej od dopalaczy. - To jest taki autentyczny przekaz tego, jak wygląda ten problem i jak przeżywają to młodzi ludzie, gdy skończył się już ten moment przyjemności z używania substancji psychoaktywnych, a zaczynają się problemy - opowiada psychoterapeuta.

Kluczem są dorośli

Inicjatorzy kampanii podkreślają, że nie ograniczają się tylko do uświadamiania młodzieży. - Kluczem są oczywiście dorośli – mówi Paszyński. Chodzi zwłaszcza o rodziców, bo wielu z nich nie traktuje dopalaczy na równi z narkotykami. – U nas w ogóle jest duże przyzwolenie społeczne, choć zmniejsza się w ostatnich latach, dla wszelkiego typu używek – dodaje Paszyński.

To właśnie wielką rolą dorosłych - rodziców, pedagogów, terapeutów - jest pokazanie młodym, jak poradzić sobie z pokusą sięgnięcia po środki psychoaktywne, a także z problemem uzależnienia. Hubert Krótkiewicz przekonuje, że jest to możliwe, choć wymaga wiele pracy.

- Przede wszystkim stawiamy na to, żeby ci młodzi ludzie szukali siebie, szukali ciekawych form spędzania wolnego czasu. Żeby się uczyli żyć z innymi, korzystać z życia w sposób ciekawy, żeby szukali w tym, co nas otacza, zdrowej realnej przyjemności – tłumaczy Krótkiewicz.

- Oni muszą mieć spokój. Tym, którzy go nie mają i próbują uciec w coś zamiast, czasami trzeba po ludzku pomóc – dodaje Paszyński.

Profil akcji można obejrzeć m. in. na Facebooku.

js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 13:02 ~Konii

  A o alkoholu nie puszczają edukacyjnych filmów ?? (CZEMU) ??
  Bo KASA SIĘ LICZY .. a nie wasze zdrowie !! zapamiętajcie to ...

 • Belze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 12:21 ~Belze

  @stasiek
  dokładnie. był taki film - Korkociąg , można go jeszcze obejrzeć na YouTube :D

 • v-v

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 11:41 ~v-v

  PS: może jestem cyniczny, ale smędzą, jak papa Smardzyk w Radiu Z Twarzą.

 • v-v

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 11:36 ~v-v

  Wow! Super! Świetna inicjatywa!

  A czemużto zawdzięczamy ten nagły postęp w walce z "dopalaczami"? A nie możnaby tego było zrobić ze 2-3 lata temu, jak dopiero się zaczynał problem?

  Mhmm... No tak... nie można było, bo po pierwsze: to i tak nieskuteczne, a po drugie: bo żadnego PR z tego by nie było.

  Gratuluję opinii p**icznej takich rządzących.

 • stasiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 11:18 ~stasiek

  propaganda jak za komuny

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 11:09 ~marta2

  Ale tu potrzebne są zmiany systemowe , prawne. Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego worka-ale teraz nauczycielem , kuratorem , terapeutą może zostać nawet człowiek z dużymi zaburzeniami osobowości. Chyba trzeba zacząć od podstaw i sprawdzić kto zajmuje się młodzieżą. Szkoła to też często instytucja patologiczna , jeśli młody człowiek nie ma wsparcia rodziców-z jego psychiką może być b.żle. Urzędnicy nagle się obudzili-a przecież sklepy z dopalaczami powstawały przy pełnej ich aprobacie.Nie wierzę im.Nawet sprawy ciężkich plecaków nie potrafią rozwiązać.Najważniejszym jest by twórcy podręczników mogli zarobić.

 • nienajbogatszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.11.2010 11:08 ~nienajbogatszy

  wreszcie cos sensownego, tylko jak to zrealizowAc? zawsze gdy pamiecia siegne byly jakies srodki odurzajace i tego nie wyeliminujemy z zycia, bo okazuje sie, ze srodki przeciwbulowe (ogolnodostepne i bez recepty) w polaczeniu z napojem energetycznym, tez daja niezly odlot. LEPIEJ POMYSLEC O DOFINANSOWANIU BASENOW I INNYCH OSRODKOW SPORTOWYCH, AZEBY STALY SIE DOSTEPNE JAK ZA KOMUNY. Nie jest wazna tylko komunikacja miejska i dziurawe drogi. NIE ZAPOMINAJCIE O MLODYCH, KTORYCH W TYCH CZASACH NIE NA WSZYSTKO STAC.
  Napoj energetyczny i proszek przeciwbulowy kosztuje tyle co pol godziny basenu, a trzyma dwie odlotogodziny, czyli jest czterokrotnie tanszy. I liczylem tu tylko bilet ulgowy na Warszawianke.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »