Informacje

05.11.2013 17:10 autorstwa Jacka Markiewicza "Adoracja" z 1992 roku

Film z nagim mężczyzną i Jezusem w CSW. Dwa wnioski do prokuratury

SERWISY:

Dwa zawiadomienia trafiły do prokuratury w sprawie profanacji ukrzyżowanego Jezusa. Chodzi o film "Adoracja" z 1992 roku, który jest prezentowany w ramach wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. Przedstawia nagiego mężczyznę, który przytula się i głaszcze Jezusa.

Film pochodzi z 1992 roku, jego autorem jest Jacek Markiewicz. W CSW jest prezentowany w ramach czasowej wystawy: "British British Polish Polish". Widok mężczyzny przytulającego się do figury Jezusa oburza między innymi posłankę PiS, Annę Sobecką. Uznaje to za profanację, dlatego do prokuratury złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

"Pan Jacek Markiewicz obraził swoim zachowaniem moje uczucia religijne znieważając publicznie figurę Jezusa przybitego do krzyża. znieważanie krzyża to nieważenie samego Boga i Męki Chrystusa. Takie zachowanie boleśnie radni uczucia każdego chrześcijanina" - czytamy w donosie posłanki.

Podobne zawiadomienie złożył również Ryszard Nowak z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami. "Na filmie całkiem nagi Jacek Markiewicz ociera się genitaliami o naturalnej wielkości figurę Jezusa Chrystusa przybitego do krzyża" - przekonuje.

CSW nie zdejmie filmu

O powiadomieniach Centrum Sztuki Współczesnej dowiedziało się z mediów. - Na razie oficjalną drogą nie zostaliśmy w żaden sposób powiadomieni - mówi Joanna Szwajcowska, zastępca dyrektora CSW.  - Muzeum ma nadzieję, że w dzisiejszych czasach, w demokratycznym kraju, w muzeach, w galeriach można pokazywać dzieła sztuki bez interwencji sądu czy prokuratury - dodaje.

Jak informuje Szwajcowska, CSW nie zamierza zdejmować filmu z wystawy. - Nie bierzemy w tej chwili takiej możliwości pod uwagę. Myślę, że dzisiejsza rzeczywistość, demokratyczny kraj pozwalają na funkcjonowanie artystom, sztuce i instytucjom kultury w pewnej sferze wolności, nie ograniczającej wolność wypowiedzi - dodaje.

CSW przekonuje, że sam autor podkreślał, że praca stanowi, poprzez sztukę, wyraz jego uczuć religijnych jako osoby, która wychowana została w katolicyzmie.

- Praca Jacka Markiewicza z 1992 roku jest jedną z wielu prac, które pokazują to, co się działo wtedy w polskiej sztuce - najważniejsze zjawiska, wypowiedzi. Jest to swojego rodzaju dokumentacja tamtych czasów, działań w sztuce - przekonuje z kolei Szwajcowska. - To w tamtych czasach, te dwadzieścia lat temu, budziły one dużo pytań, kontrowersji, toczyła się debata publiczna wokół tego, związana z rodzącą się demokracją. Artyści zaczęli uwrażliwiać społeczeństwo na pewne obszary wolności do tej pory nie dotykane w publicznym dyskursie w Polsce - dodaje.

Będzie śledztwo?

Czy jednak prokuratura zajmie się wnioskami w sprawie wystawy? - Trafiły do nas oba zawiadomienia. Będziemy je rozpatrywać razem - powiedział we wtorek  Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak dodał, prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji o ewentualnym wszczęciu śledztwa.

bf/su/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Baldachim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2014 09:46 ~Baldachim

  W Polsce najwięcej krzyczą w obronie zasad wiary i orazy uczuć religijnych ci, którzy te zasady sami łamią. To tak jakby złodziej biegł za policjantami i głośno krzyczał łapać złodzieja.

 • Karlos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:43 ~Karlos

  Dziwne że nie szokują was miliony albo miliardy zabitych przez kościół, miliony zgwałconych, okaleczonych i okradzionych.
  Dziwne że nie protestujecie przeciwko polityce kościoła, oszustwa z którego sie wywodzi, manipulacji i morderstwa.
  Dziwne że nie bronicie swoich dzieci przed tym oszustwem i zakłamaniem.

 • slv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 23:57 ~slv

  no bo jezus jak wisiał na krzyżu to go bolało i autorowi filmu zrobilo sie przykro z tego powodu i go przytulił aby nie płakał jezusek. ale nie, pis zawsze doszuka sie zniewagi. ciekawe sa zranione uczucia katolików, ale jeszcze bardziej interesujace jest to ze ta ich wiata jest tak mocna ze byle film znieważa ich uczucia religijne.

 • Atesta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 03:54 ~Atesta

  KICEK~KICEK

  JAK DŁUGO NAS BĘDIECIE PRZESLADOWAC KATOLIKÓW DOSC MORZEMY ISC NA CAŁOSC NIE CHCĘ TAKICH PODŁYCH DRANI BY NAMI RZĄDZILI ZDRAJCY ZŁODZIEJE I MORDECY BO ONI NAS KATOLIKÓW MORDUJĄ CHAŃBIENIEM KRZYŻA


  Mozemy a nie morzemy

 • BHO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 23:36 ~BHO

  KONSTYTUCJA
  RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

  z dnia 2 kwietnia 1997 r.

  PREAMBUŁA

  W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny,

  odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie,

  my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej,

  zarówno wierzący w Boga

  będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna,

 • stein

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 22:28 ~stein

  Ten Pan Markowski który ten filmik wykonał nie rozumie że obraża Boga i kościół i wszystkich wiernych. Nie może być dowolności i nie może być tolerowany taki wybryk. To powinno zniknąć z wystawy, a szefa tego Centrum powinno się dyscyplinarnie zwolnić.

 • KatolikWierzącyPraktykujący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 17:28 ~KatolikWie…

  W obronie Krzyża:
  „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią.” – Łk, 23, 34.
  Stanowczo protestuję przeciw wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej, na której prezentowany jest bulwersujący film Jacka Markiewicza „Adoracja” z 1992 roku, który obraża moje uczucia religijne jako katolika i chrześcijanina.
  Autor w urągający sposób dopuścił się w tej pseudo „sztuce” bluźnierczego aktu profanacji Krzyża Chrystusowego i samego Zbawiciela na nim wiszącego.
  Wolność słowa i sztuki ma chyba jakieś granice przyzwoitości. - pewne wartości są ŚWIĘTE I NIETYKALNE.
  Szanuję wolność wyznania innych ludzi, ale bycie innego wyznania niż chrześcijaństwo nikogo nie usprawiedliwia, by obrażać uczucia religijne i symbole wiary chrześcijan.
  KATEGORYCZNIE WIĘC ŻĄDAM NIE TYLKO NATYCHMIASTOWEGO WYCOFANIA TEGO NARZĘDZIA ZŁA Z WYSTAWY, ALE RÓWNIEŻ PUBLICZNEGO ZNISZCZENIA PRZEZ SPALENIE WSZYSTKICH KOPII TEGO FILMU Z ORYGINAŁEM WŁĄCZNIE!!!
  Ciekawy jestem, czy również będziecie takimi gierojami na łożu śmierci, to raz, a dwa: Gdyby w podobny sposób „pieszczono” Mahometa, czy Buddę, czy w identyczny lub gorszy sposób nie popieszczono by autora, aktorów i całą wierchórzkę, która na to daje milczące przyzwolenie.
  Po trzecie: A gdyby tak komuś Krasnyj Armieniec sprofanował portret matki, ocierając się na golasa o nie genitaliami, to jak byście się czuli? Przecież to byłaby tylko sztuka.

 • sraka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 16:22 ~sraka

  Religia chrześcijańska jest religią, którą można interpretować. Twierdzicie, że to jest skandal. Wyciekł po dwudziestu latach, bo ktoś poczuł się urażony. To ta osoba tworzy skandal.
  "(...)Do pracy, w której pieszczę Chrystusa motywowała mnie chęć obrazy tego, co nie jest Bogiem. I mimo wszystko jest to praca religijna - o uwielbieniu Boga. Liżąc wielki średniowieczny krucyfiks, dotykając go nagim ciałem, obrażając go, gdy leży pode mną, modlę się do Prawdziwego Boga" ~J. Markiewicz

 • Jerzy 1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 08:38 ~Jerzy 1948

  Te Panie w czerwonych szlafrokach chyba wyszły po zakupy bo już listopad i pora
  na moherowe beretki.

 • Jerzy 1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.11.2013 08:35 ~Jerzy 1948

  Melaza~Melaza

  Pedofilia w kościele katolickim razi moje uczucia moralne, dlatego chciałabym wnieść pozew do prokuratury o likwidację kościoła katolickiego w Polsce.


  Jestem kategorycznie ZA !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »