Informacje

23.06.2015 06:37 Fidel Castro w szkole na Żoliborzu. Wspomnienia

"Fidel przeszedł między nami. Za młodzi byliśmy, żeby cokolwiek rozumieć"

SERWISY:


Lekcje od poniedziałku do soboty, wyjazdy na Kubę, patronat ambasady i w końcu - wizyta Fidela Castro. Mija pół wieku, odkąd pierwsi uczniowie przekroczyli progi szkoły podstawowej nr 92. Dziś nosi imię Jana Brzechwy, ale jeszcze niedawno jej patronem był… Ernesto Che Guevara.

- Wszyscy to pamiętają! Nie było lekcji, cała szkoła była odświętnie przygotowana, wszyscy ubrani na galowo - wspomina Marcin Borkowski, wtedy uczeń trzeciej klasy.

Wspomnienia uczniów ożyły, bo "buda" obchodzi właśnie 50-lecie - pierwszy dzwonek zadzwonił przy Przasynskiej 1 września 1965 roku. Naukę rozpoczęło wtedy siedmiuset uczniów. Dwa lata później szkole nadano imię Ernesto Che Guevary, jednej z głównych postaci rewolucji kubańskiej, dowódcy lewicowych oddziałów partyzanckich w Kongu i w Boliwii, a dziś także ikonie popkultury.

To wtedy też zaczęła się ścisła współpraca z "bratnim narodem kubańskim" i jego ambasadą w Warszawie. - W 1973 roku szkoła dostała zaproszenie. W ramach wymiany uczniowie wyjeżdżali na Kubę, a my gościliśmy młodzież kubańską - mówi Magdalena Rupinewska, obecna dyrektorka szkoły.

"Pogłaskał kogoś po głowie"

Wśród wychowanków, którzy odwiedzają szkołę w związku z jubileuszem, furorę robi wystawa pamiątek. Są na niej kroniki szkolne, stare zeszyty szkolne, pamiętniki, ale najważniejsze są zdjęcia z czerwca 1972 roku. To właśnie wtedy szkołę odwiedził... Fidel Castro.

To była pierwsza i jedyna wizyta "El Comandante" nad Wisłą. W towarzystwie Edwarda Gierka i innych partyjnych działaczy odwiedzał instytucje państwowe i m.in. Szkołę Podstawową nr 92.

- Akademia i przemówienie były na świetlicy, a ja stałem wśród grupy dziesięciolatków w korytarzu, po prawej stronie. Fidel przeszedł między nami, pogłaskał któregoś z nas po głowie. Paradował w chuście, chyba założonej przez naszych harcerzy - przypomina sobie Borkowski.

Wszyscy czuli, że było to wielkie wydarzenie, chociaż - jak mówi - sami nie wiedzieli dlaczego. - Jak patrzy się na to z perspektywy lat, zupełnie inaczej to wygląda. Wtedy to była wielka postać, wszyscy trąbili o nim w telewizji. Był ikoną tego, co działo się wokół nas - ocenia.

Wśród pamiątek są też dzienniczki z planem zajęć:

Poeta wygrywa z rewolucją

Po raz ostatni uczniowie z Żoliborza pojechali na Kubę w 1988 roku. Na zaproszenie tamtejszego Ministerstwa Kultury i Edukacji, wyspę odwiedził 40-osobowy chór, który objechał ją w ramach dwutygodniowego tourne.

W 1999 roku szkoła zaczęła wdrażać reformę. Z „ośmiolatki” stała się „sześciolatką”. - Był to dobry moment na zmianę patrona. Wybór padł na Jana Brzechwę, poetę radości - mówi Rupiewska. Od 2004 roku szkoła nazywana jest Dziecięcą Akademią Jana Brzechwy. Z okazji jubileuszu na jednym ze szkolnych murów powstał mural. Autorką projektu jest Krystyna Brzechwa, córka poety, a motywem przewodnim - postacie z książek poety. Namalowali go uczniowie, z pomocą rodziców.


kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • isqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2016 19:19 ~isqa

  no proszę - na zdjęciu nr 3 znam kilka osób - moja klasa, wtedy 2 B zdaje się :D

 • nikita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 22:55 ~nikita

  dlugasia~dlugasia

  zobaczcie jaki super plan lekcji!!!!!! a nie jak dzisiaj od 8 mej do 18 tej,3 zmiany! wcale głupsi z tego powodu nie jesteśmy!

  a sobote też widać na planie?

 • dlugasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 07:29 ~dlugasia

  zobaczcie jaki super plan lekcji!!!!!! a nie jak dzisiaj od 8 mej do 18 tej,3 zmiany! wcale głupsi z tego powodu nie jesteśmy!

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 23:39 ~kasia  eviko~eviko

  Pani prowadząca uroczystośc ze zdjęcia nr 4 wykazuje kompletny braku wyczucia, dobrego smaku i kultury osobistej. Szkoła to nie nocny klub, aby paradować w niej prawie w negliżu. A nauczyciel ma być wzorem... Żenada.
  ewa~ewa

  tez to zauwazyłam, jak mozna tak pokazywać giry i niekoniecznie nadające sie. NIe rozumiem, jak dyrekcja nie zwrocila jej uwagi, chyba, ze to dyrektorka;-) takie czesto zostają dyrektorkami, znając odpowiednie osoby w kuratorium. Sala pewnie miala ubaw, kiedy pani schylała sie po kwiaty;-)
  lola~lola

  religia odbywała sie w koscielnych salkach w tamtych czasach, tak jak mi mama opowiadała.

  no ta pani zakonnicą to nie jest. Może to ta, co w Mam talent spiewała do pląsów Foremniak i Wojewodzkiego na stole - I want you babe I want you babe, co to nie zejdę i zrzuć łaszki i wylizuj moje paszki....ręczę, ze to jakis słoik, masakra, co za żenada.

 • Kasia O

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 21:15 ~Kasia O

  skandal, ze imie "Che" Gevary odebrano!!!

 • makaron

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 20:31 ~makaron


  graffiti50graffiti50

  wieczny Fidel od koryta nie odciągniesz
  realreal

  brał przykład z jp duo


  a może z naszego swojskiego owsika przyzwyczajonego do kasy chorych dzieci

 • Gugi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 17:04 ~Gugi

  Chodziłęm do tej szkoły w latach 1982-84 i pamiętam jedynie wielki wizerunek CZe na baocznej ścianie korytaża. Fototapeta, czy duże zdjecie już nie pamiętam.

 • GustawIVMściciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 14:42 ~GustawIVMściciel

  Chodzilem do tej szkoły w latach 1987-1990 klasa 1-3 wspomnienia dzieciństawa moją wychowawczynią o ile dobrze pamiętam była Pani Grąbczewska

 • Pamiętam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 13:56 ~Pamiętam

  Dajcie zdjęcia, gdy było nadanie imienia patrona, a nie parę lat później.

 • Soso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.06.2015 12:18 ~Soso

  kwiryna58~kwiryna58

  To było moje dzieciństwo w tamtej siermiężnej rzeczywistości.Dla nas było to wydarzenie, byliśmy dumni, że tak ważna osobistość odwiedza naszą budę.
  A któż z nas nie lubi wspominać lat szkolnych?

  Ja nie lubię. Moja szkoła była zdoktrynowana przez stalinizm i wszystko było podporządkowane kultowi Stalina. To nie było fajne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »