Informacje

21.10.2017 15:20 bilans kontroli

Fatalny stan gimbusów. Pijani kierowcy, mandaty, zatrzymane dowody

SERWISY:


Zamiast szyby - tektura, pod lejącym się olejem - plastikowa butelka, za kierownicą pijany kierowca. Wyniki kontroli gimbusów po rozpoczęciu roku szkolnego mogą przerażać. Nie wszystkie dzieci jadące autobusem do szkoły były bezpieczne. Co ósmemu kierowcy gimbusa inspektorzy zabrali dowód rejestracyjny. Sprawą zajął się reporter
programu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Od początku roku szkolnego inspektorzy skontrolowali półtora tysiąca gimbusów. Wlepili ponad 100 mandatów, zabrali 182 dowody rejestracyjne. 62 autobusy w ogóle nie nadawały się do jazdy. Dwaj kierowcy byli pijani. Na Mazowszu, rekordzista z Siedlec miał 2,5 promila.

Takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, największym problemem wciąż jest fatalny stan techniczny. Gimbusy wciąż jeżdżą z łysymi oponami. Zdarzają się zepsute hamulce, przeżarte rdzą podwozia i wycieki oleju.

- Był przypadek zastąpienia tylnej szyby dyktą, tudzież w jednym pojeździe lał się olej i przewoźnik zastosował bardzo innowacyjną metodę. Butelkę po napoju podstawił pod spód pojazdu - opowiadał Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego.

Od lat najgorzej jest na Dolnym Śląsku, a także w województwach świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim. Tam inspektorzy zatrzymują najwięcej gimbusów, które nie powinny wozić dzieci. Najmniej w Lubuskiem.

Gimbusami rządzą przetargi

Inspektorzy nie ukrywają, że czasem są winni diagności, którzy wypuszczają na drogi zepsute autobusy.

Problemem jest też sposób zamawiania transportu dla dzieci przez gminy. W przetargach decydująca jest zwykle cena. Odbija się to na jakości usług. - Apelujemy o to, żeby samorządy nie kierowały się tylko warunkiem najniższej ceny - mówił w 2016 roku Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

- To zależy od jednostek samorządowych, jakie kryteria ustalą. Niestety, niejednokrotnie najniższa cena jest brana jest przede wszystkim pod uwagę - przyznaje Alvin Gajadhur, główny inspektor transportu drogowego.

Inspekcja zapewnia, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Kontrole gimbusów będą trwały cały rok szkolny.

Łukasz Wieczorek, "Polska i Świat"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 23:35 ~Bogdan

  To jest Polska właśnie i jej obywatele. Dokładni, solidni, dbający o innych - zwłaszcza o dzieci. Tak chętnie pouczający inne kraje jak mają się zachowywać i co myśleć. Z pewnością Europa powinna brać z nas przykład. Taki solidny naród! A jaki chrześcijański w trosce o bliźniego!

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 16:47 SEBBAX

  Hahaha - autobusy w Polsce sa bardzo stare - a skoro stare - znaczy zużyte i częsciej sie psują... Niech ITD skontroluje uczciwie stan warszawskiej komunikacji - w wielu pojazdach na desce u kierowcy pali sie więcej kontrolek niz ma niejedna choinka w grudniu lampek... A kontrole odbywaja sie od czasu do czasu, aby pokazac ze byly...

 • miki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.10.2017 16:01 ~miki

  No nie, tego jeszcze nie widziałem, generał w wojsku tak, w policji tak, ale w ITD ???? niedługo będą marszałkami !!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »