Informacje

09.09.2016 06:52 Materiał "Polska i Świat"

Fałszywy policjant poszukiwany.
Jak obronić się przed przebierańcem

SERWISY:

Zatrzymuje do kontroli i grozi zatrzymaniem prawa jazdy. Jeden z kierowców opublikował w internecie film, na którym widać mężczyznę udającego policjanta i próbującego wyłudzić w ten sposób pieniądze. Policja, ta prawdziwa, szuka już oszusta, a my przypominamy jak nie dać się nabrać policyjnym przebierańcom. Materiał Michała Chlebowskiego z programu "Polska i Świat".

Do zdarzenia dochodzi w Mińsku Mazowieckim. Nieumundurowany policjant wysiada z nieoznakowanego radiowozu z lizakiem w ręku. Kierowca może przypuszczać, że coś przeskrobał. - Panie kolego, sześć punktów karnych i 300 złotych - mówi mężczyzna z lizakiem po podejściu do okna samochodu. Jak tłumaczy, zatrzymany kierowca miał dwukrotnie nie włączyć kierunkowskazu zjeżdżając z ronda.

"Prawdziwy policjant tak by się nie zachował"

I tu zaczęły się schody. Rzekomy funkcjonariusz ani się nie przedstawił, ani nie pokazał legitymacji. A kiedy kierowca zaczął dyskutować, kontrolujący go mężczyzna stał się nieco agresywny. - Dobra, to skończyliśmy rozmowę, przyjeżdża zaraz drogówka i wnioskuje o zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące - straszył.

W końcu po kolejnej dyskusji o tym, czy wszystko dzieje się w terenie zabudowanym czy też nie, mężczyzna wsiada do samochodu i odjeżdża. Zresztą samemu łamiąc przepisy i zawracając na podwójnej ciągłej linii. - To jest głęboko nieprofesjonalne zachowanie, tak prawdziwy policjant by się nie zachował - podkreśla mł.insp. Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Tym samym tropem poszedł autor nagrania, który zgłosił sprawę prawdziwym policjantom. Ci już są na tropie oszusta. - Będziemy starać się do niego dotrzeć, przesłuchiwać również inne osoby, które mogą nam dać dodatkowe informacje w tej sprawie - mówi kom. Daniel Niezdropa z Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim.

Na razie nie wiadomo ile osób zostało oszukanych, ani czy samozwańczy szeryf wyłudził w ten sposób jakieś pieniądze. Ale wiadomo, że za udawanie policjanta może trafić za kratki.

Jak rozpoznać oszusta?

Jednak co podczas policyjnej kontroli zrobić, by nie dać się oszukać? Na jej początku, nawet gdy policjant jest w mundurze, musi się nam przedstawić, podając imię, nazwisko, stopień służbowy i jednostkę do której należy. - Zawsze mamy prawo zażądać okazania legitymacji służbowej z możliwością odczytania, zapoznania się z danymi personalnymi tego policjanta - dodaje Ciarka.

Gdy policjant jest nieumundurowany, wtedy legitymację powinien nam pokazać sam, bez proszenia. Co więcej, nie zawsze policjanci w cywilu mogą przeprowadzać kontrolę drogową. - Zabrania się poza obszarem zabudowanym wykonywania kontroli radiowozem nieoznakowanym, po cywilnemu - przypomina st.asp. Radosław Pakuła z Komendy Stołecznej Policji.

Taka wiedza powinna nam wystarczyć by wykryć oszusta. Ale gdybyśmy jeszcze mieli wątpliwości, zawsze możemy zadzwonić na 112. Tam dyżurny funkcjonariusz nam ostatecznie potwierdzi czy mamy do czynienia z prawdziwym policjantem, czy z przebierańcem.

kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 17:10 ~ciekawski

  Wiadomo jak się sprawa toczy czy już może umorzona?

 • NumeryAlarmowe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 10:38 ~NumeryAlarmowe

  Policja - 997,
  Straż Pożarna - 998,
  Pogotowie Ratunkowe - 999,
  Straż Miejska - 986,
  Centrum Powiadamiania Ratunkowego - 112 ( dla opornych - nie policja, nie funkcjonariusze ).

  Polecam się nauczyć :)

 • Tak_jest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 11:08 ~Tak_jest

  Jakby przebieraniec zatrzymał prawdziwy patrol nieoznakowany i po cywilnemu, to już by sprawa była zamknięta. Poza tym w drogówce zawsze w samochodzie jeżdżą co najmniej dwie osoby. Jak jest jedna, to jest to przebieraniec na 100%.

 • Kundel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 07:07 ~Kundel

  XYZ~XYZ

  To może ktoś dorabia po godzinach albo na wolnym. Pojazd chyba trochę dostosowany dla wiarygodności bo światła zewnętrzne tak dziwnie mrygały chyba że to awaryjne, słabo widać stąd moje wątpliwości.


  Nie "mrygały" tylko "mrugały". Poza tym jest to efekt sfilmowania swiatel zasilanych impulsowo. Ludzkie oko, na żywo, tego nie dostrzega

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 16:52 ~WAW

  XYZ~XYZ

  To może ktoś dorabia po godzinach albo na wolnym. Pojazd chyba trochę dostosowany dla wiarygodności bo światła zewnętrzne tak dziwnie mrygały chyba że to awaryjne, słabo widać stąd moje wątpliwości.


  Popatrz sobie w Kamerki lajf w Internecie na drogi .. Światła mrygają wszystkie w nowych pojazdach .. oko ludzkie daje sie oszukać kamera nie .. to są LED-y

 • Wujek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 16:48 ~Wujek

  Jest w Polsce moda na szeryfów więc kolejny się ujawnia. Liczy na zastraszenie swoją bezpardonową postawą ale świadomość w Narodzie pomału ale jednak rośnie. Chyba zbiera na porządny rejestrator jazdy aby dokumentować uchybienia innych, pomijając oczywiście swoje, ale chce aby sfinansował to ktoś inny.

 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 16:09 ~XYZ

  w Polsce nie ma Policji jest DROGÓWKA

 • takisobie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 15:53 ~takisobie  magdus~magdus

  Czyli kontrole nieoznakowanym radiowozem na drogach ekspresowych i autostradach są niedozwolone?
  hiohhioihohiohi~hiohhioihohiohi


  Jeśli radiowóz jest nieoznakowany to policjant który chce nas zatrzymać poza terenem zabudowanym MUSI być umundurowany.

  Poza tym, tak jak napisano w artykule. Są procedury.
  ostrożny~ostrożny


  Jak mam sprawdzić, że jest regulaminowo umundurowany jak widzę tylko fragment przez szybę, często niewyraźnie - odbicie/odblaski światła itp. ?
  Nasuwa się wniosek - jechać aż do obszaru zabudowanego i czekać aż nas zatrzyma lizakiem po wyjściu z pojazdu.


  I dobrze ci się nasuwa. Po zmroku tylko oznakowany radiowóz. Jak masz wątpliwości to dzwonisz pod 112 zanim się zatrzymasz.

 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 14:27 ~XYZ

  To może ktoś dorabia po godzinach albo na wolnym. Pojazd chyba trochę dostosowany dla wiarygodności bo światła zewnętrzne tak dziwnie mrygały chyba że to awaryjne, słabo widać stąd moje wątpliwości.

 • elGrandeBastardo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2016 14:13 elGrandeBastardo


  Marek~Marek

  ...Nie podał się za policjanta ani niczego od kierowcy nie wymagał...
  uyfyufyy~uyfyufyy

  Wymagał, zażądał 600zł


  Po pierwsze ów samozwańczy policjant powiedział dokładnie "Panie kolego, 6 punktów karnych i 300 złotych". Więc jeżeli już to 300 złotych a nie 600 złotych. Po drugie w jego wypowiedzi nie ma nic, co sugerowałoby, że czegokolwiek on wymaga. Gdyby powiedział "Popełnił Pan wykroczenie za które nakładam na pana mandat", albo "Panie kolego, należy mi się 300 złotych" to pewnie miałbyś rację. Nic takiego jednak nie padło i zapewne potem by się wybronił twierdząc, że zauważył przewinienie kierowcy i go poinformował o potencjalnych konsekwencjach jego czynu, a skoro kierowca był na tyle hojny, że postanowił mu za tę informację wręczyć pieniądze, to zupełnie inna sprawa :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »