Informacje

09.05.2014 07:23 grupa działała co najmniej od około 4 lat

Fałszowali dokumenty, przejmowali majątki. 7 zatrzymanych

Warszawscy policjanci rozbili  grupę przestępczą zajmującą się przywłaszczaniem praw majątkowych do nieruchomości położonych na terenie Warszawy.  Przestępcy posługiwali się podrobioną dokumentacją stwierdzającą prawa własności - informuje KSP.

Grupa była rozpracowywana przez wydział do spraw odzyskiwania mienia przy wsparciu wydziału wywiadu kryminalnego KSP od dłuższego czasu. Pozwoliło to na jej monitorowanie i umożliwiło zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku, gdy chcieli sprzedać kolejne trzy działki o rynkowej wartości około 2 mln zł.

Fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży

Działania przeprowadzono równolegle w kilku miejscowościach. Doprowadziły do zatrzymania 7 osób w tym „organizatora” procederu i dwóch jego najbliższych współpracowników. Prokurator  nadzorujący śledztwo przedstawił im zarzuty fałszowania, wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy, przywłaszczenia oraz oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Pięciu zatrzymanych usłyszy również zarzuty "prania brudnych pieniędzy" z art. 299 KK.

Na czym polegał cały proceder? "Działalność przestępcza zatrzymany osób polegała na wyszukiwaniu nieruchomości o nieuregulowanej sytuacji prawnej i bez założonej księgi wieczystej, a następnie poprzez posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, w tym z okresu II wojny światowej, doprowadzaniu do założenia księgi wieczystej ze wskazaniem jako uprawnionych  podstawionych osób. Następnie nieruchomość taka sprzedawana była osobom działającym w dobrej wierze" - informuje Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej.

Uzyskiwane milionowe korzyści były legalizowane poprzez fikcyjne transakcje zakupu i sprzedaży nieruchomości, inwestycje w posiadłości zakupione na podstawione osoby lub lokowane na ich rachunkach.

"Szczególny nacisk wydział do spraw odzyskiwania mienia Komendy Stołecznej Policji położył na ustalenie składników majątkowych podejrzanych oraz uzyskanych z przestępczej działalności korzyści, których wartość wstępnie szacuje się na kwotę przekraczająca 3,5 mln zł" - poinformowali policjanci.

Dwie osoby aresztowane

Z materiału dowodowego policji wynika, że grupa działała co najmniej od około 4 lat i doprowadziła do sprzedaży nawet kilkunastu nieruchomości na terenie Warszawy i okolic. Organizator i jego najbliższy współpracownik zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, przewidziane są dalsze zatrzymania- zapowiada KSP.

KSP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 02:12 ~Alicja

  Niedaleko Pl. Zbawiciela miasto wyremontowało mieszkania w kamienicy i zaraz dzownym "zbiegiem okoliczności" znalazł się rzekomy "spadkobierca" rzekomych przedwojennych "włascicieli". A co z pewnym panem, "królem" warszawskich dekretowców, który jest już w posiadaniu kilkudziesięciu (!!!) kamienic. Wystarczy dobry prawnik i wszystko da się załatwić.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 19:24 ~marta

  Tak jest w całym kraju . Wystarczy prawnik z "plecami" , znajomy sędzia i notariusz i można kupić PKiN . Sądy niczego nie sprawdzają i nic ich nie obchodzi. W naszym kraju nikt nie zna dnia i godziny . Lepiej sprawdzić czy wasz dom , działka jeszcze do was należą

 • Cenzor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 18:20 ~Cenzor

  ciekawy~ciekawy

  nie byli w klice to wpadli? chyba naszych nie ruszą?

  Nie nie, spokojna głowa. Pytałem - nasi są bezpieczni. :)

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 17:42 ~ciekawy

  nie byli w klice to wpadli? chyba naszych nie ruszą?

 • uprzejmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 17:05 ~uprzejmy

  PODAJE DRUGIE TAKIE MIEJSCE: PANI BIEŃKOWSKA I PAN KACZMARZYK TAKA SAMA SYTUACJA PRZEJMÓJĄ I ROZWALAJĄ MAJĄTEK PAŃSTWOWY W PORTACH LOTNICZYCH

 • pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 17:01 ~pat

  Ciekawe czy przestępcy dostali odszkodowania od Skarbu Państwa za rzekomo utracone majątki

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 14:28 ~stonka

  ryszard~ryszard

  tylko kilkanascie??? a co z kliką oficjalną ktora przejmuje kilkanascie miesiecznie.....oddając "spadkobiercom". Jako tłumacz przysiegły jez.hebrajskiego znam wiele spraw na wylot. Niestety obowiazuje mnie tajemnica zawodowa.

  Taki z Ciebie tłumacz jak z koziej du..y trąba. Gdybyś nim był wiedział byś, że masz OBOWIĄZEK zawiadomienia właściwych służb o możliwości popełnienia przestępstwa.

 • seksia1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 13:38 ~seksia1

  Teraz jest pewne, że sądy nie przykładają skrupulatności tam gdzie jest ona wskazana, natomiast w moim przypadku sprawa o zasiedzenie nieruchomości ponad 17 lat na wokandzie przy okresie zasiedzenia ponad 60 lat, braku właściciela - były właściciel z rodu Poniatowskich, a Sąd wy6najduje nowe przesłanki aby nie za szybko zakończyć postępowanie, po co skoro ceny nieruchomości rosną to i opłaty za zasiedzenie też będą wyższe i do skarbu państwa wpłynie więcej kasy.....

 • reprywatyzacja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 13:34 ~reprywatyzacja

  DZIKIEJ REPRYWATYZACJI chyba nikt i nic już nie powstrzyma... :-((

 • berbello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 13:33 ~berbello

  Znowu zawiniła Hania. To straszna kobieta. Dziwne że ją nikt jeszcze nie oskarżył za przegrane powstanie 1944 r., wojnę na Ukrainie i tsunami w Tajlandii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »