Informacje

18.03.2017 14:11 utrudnienia

"Fala rasizmu
przetacza się przez Polskę"

SERWISY:

 

W Warszawie odbył się marsz pod hasłem "Solidarni przeciw rasizmowi. Nie damy się podzielić". Okazją był zbliżający się Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową.

Zgromadzenie rozpoczęło się o godzinie 13.00 przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Stąd manifestanci przeszli Nowym Światem, Al. Jerozolimskimi, Marszałkowską, Świętokrzyską i ponownie wrócili na Krakowskie Przedmieście.

Demonstracje zorganizowała koalicja "Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi", w skład której wchodzą m.in. organizacje pozarządowe, religijne i ugrupowania polityczne. - Jest spokojnie. Nie odnotowaliśmy żadnych incydentów - mówił Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Według policji w demonstracji wzięło udział około 300 osób.

Ataki, bójki, obrażanie

- Nie damy się podzielić przez skrajną prawicę, która wraz z częścią mediów próbuje szczuć ludzi przeciw sobie. Nie damy się podzielić, przez nienawiść i strach - deklarowała na konferencji prasowej zapowiadającej sobotnie akcje jedna z organizatorek Ellisiv Rognlien z Pracowniczej Demokracji.

"Fala rasizmu przetacza się przez Polskę. Osoby o ciemniejszym kolorze skóry są atakowane, bite, obrażane. Trwa nagonka na uchodźców. Nienawiść rodzi przemoc" - piszą na portalu społecznościowym organizatorzy manifestacji.

"Nie damy się podzielić cynicznym politykom szczującym nas na siebie nawzajem. "Nie damy się podzielić, rasistowskim piewcom nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić mediom, handlującym strachem i tanią sensacją" - deklarują.

W sobotę w Warszawie protestowali też przeciwnicy przyjmowania do Polski imigrantów.

W różnych miastach Polski

Manifestujący pojawili się nie tylko w Warszawie. Podobne zgromadzenia organizowane są w Toruniu, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie, Słupsku, Łodzi i Krakowie. To część Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem ustanowionego przez ONZ W 1966 r. i obchodzonego 21 marca.

Dzień ten ma przypominać o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce 21 marca 1960 r. w miasteczku Sharpeville w Republice Południowej Afryki. W trakcie odbywającej się tam manifestacji policja zaczęła strzelać do demonstrantów, w wyniku czego zginęło 69 osób.

Protestowano wówczas przeciw wprowadzonemu osiem lat wcześniej tzw. prawu o przepustkach, które stanowiło jeden z elementów polityki apartheidu. Prawo to zmuszało czarnoskórych obywateli do noszenia specjalnych przepustek, które zawierały fotografię, szczegóły dotyczące miejsca urodzenia, zatrudnienia, płaconych podatków oraz kontaktów z policją. Przepustki musiały być okazywane na każde wezwanie policji, a poruszanie się bez nich było praktycznie niemożliwie.

Ostatnio pisaliśmy o ataku na kawiarnię w śródmieściu:

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • allach akbar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2017 11:17 ~allach akbar

  „Bezgraniczna tolerancja musi prowadzić do jej zaniku. Jeśli rozszerzymy bezgraniczną tolerancję nawet na tych, którzy nie są tolerancyjni, jeśli nie jesteśmy gotowi bronić tolerancyjnego społeczeństwa przed atakiem nietolerancyjnego, wtedy tolerancyjny zostanie zniweczony, a tolerancja z nim"
  Karl Popper

 • równość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2017 11:06 ~równość

  Czy nazywanie kogoś rasistą, nie jest mową nienawiści?
  A gdzie się podziała tolerancja dla innych przekonań? Czy tolerancja jest zarezerwowana jedynie dla religii popierającej pedofilię, poniżanie kobiet, mordowanie niewiernych?

 • jedź_tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2017 08:56 ~jedź_tam

  partia Razem to zdrajcy. Nie jestesmy rasistami bo gościmy u nas 2 mln Ukraińców. Niech Żydzi protestują w Izraelu - najbardziej rasistowskim kraju Panie Zandberg.

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2017 00:38 ~Wyborca

  Uff, jak dobrze, że już prawie nikt się na te sztuczki nie nabiera. Polska jest dużo bezpieczniejsza niż np. Francja, w której jest stan wyjątkowy a rocznie podpalanych jest 14 000 samochodów.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 23:56 ~Wprost

  jawotrjawotr

  Polska jest dzisiaj najbardziej rasistowskim krajem w Europie i jest to absolutnie obrzydliwe - szczególnie w sytuacji kiedy tak wielu Polaków korzysta z gościnności innych krajów. Doceniam uczestników tego marszu, ale niestety są w mniejszości.

  A jak zmierzyłeś skalę rasizmu w Polsce i innych krajach?

  Ja jakoś nie widzę byśmy byli bardziej uprzedzeni niż inni... może tylko nas nie karzą za mówienie na głos tego co myślimy. Wolisz, żeby było np. jak we Francji gdzie za nazywanie rzeczy po imieniu można iść do więzienia?

 • PreczLewakom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 23:53 ~PreczLewakom


  Szczerbiec~Szczerbiec

  Europa Zachodnia leży i kwiczy dzięki lewactwu i ich chorej polityce.Nie czerwona nie tęczowa tylko Polska narodowa.Czołem Wielkiej Polsce!
  miecio~miecio

  Czołem Wielkiej Polsce!

  Czołem Wielkiej Polsce!

 • POLAKPOTRAFI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 23:30 ~POLAKPOTRAFI

  jestem Polakiem: Kocham żydów i nie lubię arabów i mam do tego prawo!

 • L1916

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 23:20 ~L1916

  Zmienić nazwę z ronda im. Dmowskiego na rondo uchodzców - poqrwiony pomysł

 • ormo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 23:09 ~ormo

  Komuniści też straszyli nas rasizmem nacjonalizmem i faszyzmem - twierdzili nawet że "chociaż goli w tej angoli jednak nasi są" (L. Breżniew) i co z tego wyszło? W ZSSR jak nigdzie indziej gnębiono narodowości i rasy, a w Afryce... sami widzicie do dziś co sie dzieje Biedna ta Angola...

 • Tomko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2017 21:51 ~Tomko

  ..przecież, jak im się w Polsce nie podoba, moga do kraju przodków - Chazarii wyjechac, albo emigrowac do Reichu , Szwecji , Norwegii i tam sie kulturowo ubogacać.. My, w Polsce, mamy swoja historie i wolimy budowac nasza róznorodność na historii Rzeczpospolitejwielu Narodów i wyznań oraz "Trzyniedielnych miast" a nie na niszczeniu naszej kultury w imię lewackiej politpoprawności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »