Informacje

29.05.2019 07:37 maksymalny poziom osiągnął 579 cm

Fala kulminacyjna mija Warszawę.
Nad ranem woda zaczęła opadać

SERWISY:


Fala kulminacyjna na Wiśle mija Warszawę. W nocy z wtorku na środę w godzinach 23 - 1 poziom wody osiągnął 579 centymetrów, a o 9 rano spadł do 564.

- Na południe od Warszawy na Wiśle już są trendy spadkowe, więc tutaj też, w Warszawie, niebawem tak będzie. Pewnie dzisiaj woda będzie opadała – powiedział w środę Karol Kierzkowski, rzecznik mazowieckiej straży pożarnej.

Rano we wtorek wielka fala dotarła do Warszawy. Około godziny 17 lustro wody miało 5,65 metra. O godzinie 20 straż pożarna podała, że poziom podniósł się do 5,70 metra.

Po godzinie 14, do sytuacji odniósł się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. - Poprosiliśmy o pomoc straż pożarną, policję i straż miejską, wszystkie te służby patrolują wały i bulwary. Zamknięte zostały Port Czerniakowski i śluzy, które zapewniają bezpieczeństwo na Wisłostradzie. Podjęliśmy również decyzję, żeby ostrzegać mieszkańców, żeby nie poruszali się po bulwarach - mówił.

Po 14 podał, że lustro wody podnosi się trzy lub cztery centymetry na godzinę. - W tej chwili ma 5,5 metra. Fala kulminacyjna będzie miała około 5,8 metra, przyjdzie mniej więcej o trzeciej w nocy. Po tym już stopniowo lustro wody będzie opadać - powiedział Trzaskowski.

Przypomniał przy okazji, że władze ostrzegają przed tym, by nie poruszać się po bulwarach. - Poza falą wezbraniową będziemy mieli bardzo silne wiatry i opady deszczu, wobec tego przebywanie na bulwarach jest po prostu niebezpiecznie - dodał.

"Stan ostrzegawczy nie zostanie osiągnięty"

Prezydent uspokoił też, że Wisła nie dojdzie do stanu ostrzegawczego. - Będzie poniżej 6 metrów, ale proszę o ostrożność i poważne podejście do informacji. Dzisiaj warunki będą trudne i stąd decyzja o tym, żeby tymczasowo zamknąć bulwary nadwiślane, żeby uniknąć sytuacji w której życie ludzkie mogłyby zostać narażone na jakikolwiek szwank - wyjaśnił.

Karolina Wasilewska, reporterka TVN24 także relacjonowała o godzinie 7, że do stanu ostrzegawczego, czyli sześciu metrów wciąż sporo brakuje.

Według prognoz stan alarmowy - 650 centymetrów - nie zostanie osiągnięty. - Nie ma tu żadnych sygnałów alarmowych, niepokojących, że coś złego się dzieje. Jeśli tylko taki sygnał otrzymamy, to oczywiście uruchamiamy swój potencjał, swój sprzęt, będziemy działać, ale raczej do tego nie dojdzie - powiedział rzecznik mazowieckiej straży pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

- Fala się spłaszczyła, płynąc przez Lubelszczyznę - to są dobre wiadomości oczywiście. Troszkę te bulwary podleje, to jest jasne. One też są na to przygotowane, natomiast nie ma żadnego zagrożenia powodziowego - powiedział PAP rzecznik prasowy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Sergiusz Kieruzel.

Rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa podkreślił, że sytuacja na Wiśle jest cały czas monitorowana. We wtorek odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego.

Plaże pod wodą

Już od końca ubiegłego tygodnia widać, że wody w Wiśle przybywa. W niedzielę pod wodą znalazła się plaża przy moście Poniatowskiego, a stan wody w Wiśle przekroczył cztery metry. - W poniedziałek mamy 407 centymetrów na wysokości Bulwarów Wiślanych - informowała Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego Policji. - Przewidujemy, że we wtorek powinna dojść fala kulminacyjna, mamy nadzieję, że jej wysokość osiągnie (tylko - red.) poziom ostrzegawczy - dodała. Przypomnijmy: stan ostrzegawczy wynosi 600 cm, a alarmowy – 650 cm.

W poniedziałek około godziny 16 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS ostrzegawczy: "Uwaga! Fala wezbraniowa na Wiśle w woj. mazowieckim - kulminacja we wtorek i środę. Nie zbliżaj się do rzek".

Po godz. 21 w poniedziałek wodomierz u wylotu Karowej pokazywał 476 centymetrów. We wtorek chwilę po godzinie 6 poziom wody wzrósł już do 521 centymetrów. Godzinę później wynosił 525 centymetrów, a o 9.30 - 535 centymetrów i konsekwentnie, acz wolno, rósł.

SPRAWDŹ AKTUALNE INFORMACJE POGODOWE>>>

"Ściągamy większe siły"

Rzeka oraz jej brzegi na bieżąco są monitorowane przez służby miejskie i mundurowe.

- Nie podejmowaliśmy jeszcze żadnych interwencji związanych z podtopieniami. Na razie monitorujemy stan Wisły. Gdy nadejdzie fala kulminacyjna, na pewno będziemy wyznaczali patrole, by wszystko przebiegło pomyślnie - powiedział we wtorek rano Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Przygotowania do nadejścia fali kulminacyjnej trwały od kilku dni. - Bardzo ważne jest, aby przygotować się dużo wcześniej. Już od wielu dni prowadzimy działania w kontekście zabezpieczenia wspólnie z żeglugą śródlądową barek i łodzi, żeby nie doszło do żadnych niepotrzebnych zdarzeń na Wiśle - mówił jeszcze w poniedziałek Sylwester Marczak z Komendy Stołecznej Policji.

- Ściągamy większe siły, na przykład z Nieporętu, czyli z posterunków, gdzie mamy do czynienia z brakiem zagrożenia powodziowego - przekazał. Dodał, że na Wiśle znajduje się więcej patroli.

Jak zaznaczał Marczak, poziom wody podnosił się, dlatego należało zachować szczególną ostrożność na plaży. - Woda niesie ze sobą bardzo dużo niebezpieczeństw, mówimy o dużym prądzie, wirach, o tym, co niesie, a niesie tak naprawdę wszystko. Najlepiej nie zbliżać się do rzeki od strony plaży, woda będzie cały czas się podnosić - ostrzegał.

Bulwary zamknięte

W poniedziałek podczas posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował o prewencyjnym zamknięciu wejścia na bulwary od godziny 20. Wyłączono fontanny, część zasilania elektrycznego, a także stacje rowerowe Veturilo zlokalizowane nad Wisłą.

Już wcześniej zamknięte zostały śluzy wałowe i wrota Portu Czerniakowskiego. Zdemontowany został także pomost przy moście Poniatowskiego. W portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Andrzej Kopciuch z Urzędu Żeglugi Śródlądowej dodał, że służby monitorują stan techniczny statków znajdujących się na nabrzeżu i przeprowadzają kontrole.

- W sobotę przeprowadziliśmy inspekcję jednostek na nabrzeżu i nałożyliśmy dwa mandaty karne. Nie z uwagi na stan techniczny czy zacumowania, a braki na przykład w kwestii badań lekarskich - relacjonował. Dodał, że większa jest liczba osób dozorujących statki. - Dla bezpieczeństwa osób przebywających na nich - uzupełnił.

Ostrzeżenia i zakazy

Ponadto ze względów bezpieczeństwa wprowadzono zakaz wchodzenia na teren międzywala. "Podczas największego wezbrania wody nie będzie można też przebywać na działkach ogrodniczych na Mokotowie. Służby ponadnormatywne zostaną skierowane do zapewnienia bezpieczeństwa na mostach, na których gromadzącą się ludzie obserwujący rzekę" - podał Andrzej Kopciuch.

W piątek ratusz zapewnił, że jest przygotowany na falę - miał zabezpieczone 260 tysięcy worków i dostawy piasku, gdyby okazały się potrzebne. Wały są na bieżąco monitorowane przez straże pożarną i miejską oraz policję.

ab/kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 09:45 ~Wprost
  budaruska~budaruska

  PO - Porażka Ostateczna
  wojak~wojak

  i za takie posty naprawdę płacą 0,50zł?
  Wprost~Wprost

  PO - Porażka Ostateczna

  ---

  Pierwsze słyszę, żeby płacili za takie posty. Ale chętnie przygarnę 50gr, a co!? A ponieważ widzę, że jesteś świetnie zorientowany to od razu powiedz mi niby kto płaci i gdzie za takie komentarze. Chętnie sobie podorabiam.
  nietak~nietak


  haha, pisowskie trole udają że robią to z czystej pasji za darmo :D


  "haha" - na pewno tak się śmiałeś po ostatnich wyborach. I tych poprzednich.

  Ale nawet mnie to cieszy, że jesteście takie zarozumiałe buce. Właśnie dlatego przegracie również w kolejnych wyborach. Bo dla was robi się rzeczy za kasę albo wcale, nie z własnych przekonań. Całe PO i jego elektorat.

  haha

 • nietak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 16:23 ~nietak  budaruska~budaruska

  PO - Porażka Ostateczna
  wojak~wojak

  i za takie posty naprawdę płacą 0,50zł?
  Wprost~Wprost

  PO - Porażka Ostateczna

  ---

  Pierwsze słyszę, żeby płacili za takie posty. Ale chętnie przygarnę 50gr, a co!? A ponieważ widzę, że jesteś świetnie zorientowany to od razu powiedz mi niby kto płaci i gdzie za takie komentarze. Chętnie sobie podorabiam.


  haha, pisowskie trole udają że robią to z czystej pasji za darmo :D

 • rodak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 15:19 ~rodak  pruuuuu~pruuuuu

  Ja już mam silne wiatry na myśl o jakości europosłów z PiS.
  Pilni~Pilni

  Ono TAM pojechali uczyć się angielskiego. Świetlana przyszłość przed nimi !
  hhhhh~hhhhh

  Komorowski, Wałęsa nawet Polskiego nie umieli a każdą wypowiedź z kaartki dukał jak przedszkolak i to Wam nie przeszkadzało? Schetyna nie ma nawet swojego zdania nigdy tylko mapuje z PiSu wszystko najpierw mówi że się nie da a potem twierdzi że jeszcze rozwinie pomysly z PiSu) Żałosne...

  Dobrze powiedziane:) I jak szczerze i realnie:)

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 14:45 ~Wprost


  budaruska~budaruska

  PO - Porażka Ostateczna
  wojak~wojak

  i za takie posty naprawdę płacą 0,50zł?

  PO - Porażka Ostateczna

  ---

  Pierwsze słyszę, żeby płacili za takie posty. Ale chętnie przygarnę 50gr, a co!? A ponieważ widzę, że jesteś świetnie zorientowany to od razu powiedz mi niby kto płaci i gdzie za takie komentarze. Chętnie sobie podorabiam.

 • webber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 13:52 ~webber

  Juz prawie 15 cm mniej

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 13:09 ~ktoś  pytam~pytam

  To kiedy referendum za odwołaniem Trzaskowskiego?
  JKM~JKM

  Z jakiego powodu? Fali wezbraniowej?
  rene~rene

  a powodu że jest prezydentem a nie pomocnikiem majstra na budowie

  A ty dawno byłeś u tego lekarza od głowy?

 • wojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 12:08 ~wojak

  budaruska~budaruska

  PO - Porażka Ostateczna

  i za takie posty naprawdę płacą 0,50zł?

 • rene

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 12:07 ~rene


  pytam~pytam

  To kiedy referendum za odwołaniem Trzaskowskiego?
  JKM~JKM

  Z jakiego powodu? Fali wezbraniowej?

  a powodu że jest prezydentem a nie pomocnikiem majstra na budowie

 • jarekzpisu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 11:47 ~jarekzpisu

  bufet~bufet

  Lemingi, jak tam samopoczucie po wyborach? :D

  bardzo dobrze, dziękuję. A u Ciebie jak, nie masz moralniaka ?

 • LLL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 11:36 ~LLL

  Niepotrzebne sianie paniki. W 2010 w maju było 780 cm i nic się nie stało, byliśmy wtedy przy moście gdańskim, woda podchodziła prawie do Wisłostrady. Fala była długa przez 4-5 dni miała powyżej 7m.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »