Informacje

30.09.2015 08:38 PONAD 3 LATA W ARESZCIE

"Fakty": w sprawie kibica interwencja na wysokim szczeblu

Po 3 latach i 4 miesiącach w areszcie tymczasowym Maciej Dobrowolski, oskarżony o przemyt marihuany, został wypuszczony na wolność. W sprawę kibica Legii Warszawa zaangażowały się najwyższe organy w Polsce - Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i prokurator generalny. TVN24 dotarła do korespondencji pomiędzy prokuratorem generalnym a Prokuraturą Apelacyjną.

Maciej Dobrowolski za kratami znajdował się od 2012 roku. Został aresztowany w swoim mieszkaniu, tuż przed przed rozpoczęciem Euro 2012. Jest oskarżony o udział w przewożeniu z Holandii do Polski kilkuset kilogramów marihuany. We wtorek sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zwolnienie kibica z aresztu za poręczeniem majątkowym oraz pod warunkiem dozoru policyjnego.

O uwolnienie Dobrowolskiego od lat apelowali kibice Legii, rodzice oraz dziennikarze. Domagała się tego także Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Bez sukcesu. 27 sierpnia Sąd Apelacyjny w Warszawie zdecydował o przedłużeniu aresztu tymczasowego wobec Dobrowolskiego.

Przełom przyszedł we wrześniu. Jak informowała 18 września „Rzeczpospolita”, do ministra sprawiedliwości Borysa Budki i prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta pismo skierowała Kancelaria Prezydenta. - Chcemy wiedzieć, czy i jakie działania zostały podjęte przez te organy w ramach przysługujących im kompetencji w sprawie Macieja Dobrowolskiego, w kontekście stosowania przedłużanego wielokrotnie tymczasowego aresztowania oraz przewlekłości postępowania, zarówno w tej i innych tego rodzaju sprawach - tłumaczyli urzędnicy Kancelarii.

Pismo do Prokuratury Apelacyjnej

Przyniosło to efekty. TVN24 dotarła do pisma, które 24 września Andrzej Seremet napisał do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Prokurator generalny prosił o uwzględnienie „aktualnych orzeczeń dotyczących powyższych kwestii (zażaleń na przedłużenie stosowania tymczasowego aresztowania - red.) podnoszonych w wyrokach przez Europejski Trybunał Praw Człowieka”. Seremet przytoczył w piśmie trzy orzeczenia ETPC, w których Trybunał „zauważa nieprawidłowości w stosowaniu tymczasowego aresztowania przez organy polskiego wymiaru sprawiedliwości”. „Najczęściej uwagi Trybunału dotyczą zbyt długich w jego ocenie okresów trwania aresztów oraz niewystarczającego uzasadnienia ich przedłużenia” - zauważył prokurator generalny.

Seremet odpisał również na pismo z Kancelarii Prezydenta. 28 września napisał: „W pełni podzielam zawarte w tym dokumencie stanowisko, że należy uczynić wszystko, co możliwe dla wyeliminowania problemu przewlekłości stosowania tymczasowego aresztowania”.

W piśmie do prezydenckiej kancelarii Seremet podkreślił, że w polskim wymiarze sprawiedliwości zachodzą zmiany na rzecz przestrzegania europejskich standardów w postępowaniach karnych prowadzonych przez prokuraturę. „Osobiście od początku sprawowania przeze mnie funkcji Prokuratora Generalnego ze szczególną troską traktuję problematykę praktyki stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania” - zapewniał prokurator.

37-letni Dobrowolski we wtorek został wypuszczony z aresztu tymczasowego. - Areszt trwający 3 lata i 4 miesiące jest na pewno za długi. Sąd dzisiaj przychylił się do wniosku prokuratora - mówił portalowi tvn24.pl Dariusz Korneluk, szef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. - Postępowanie dowodowe wobec oskarżonego zostało już zakończone, nie było dalszej potrzeby stosowania tego środka zapobiegawczego - dodał Dariusz Korneluk.

Zeznania świadka koronnego

Kibic Legii jest oskarżony o udział w przewożeniu z Holandii do Polski kilkuset kilogramów marihuany. Obciążyły go zeznania świadka koronnego - Marka H., ps. Hanior - członka gangu "Szkatuły", dilera narkotykowego, uczestnika ustawek i bywalca "Żylety", czyli trybuny dla najzagorzalszych fanów Legii. "Hanior" zeznał, że podczas narkotykowych transakcji Dobrowolski był tłumaczem, bo świetnie znał angielski. Wcześniej Dobrowolski nigdy nie był karany. Zeznań Marka H. nie potwierdził żaden inny świadek, łącznie z innymi koronnymi występującymi w procesie. Dobrowolski konsekwentnie twierdził, że jest niewinny, m.in. dlatego zgadza się na publikację swojego nazwiska. Jak pisała "Gazeta Wyborcza", nie zaprzecza, że zna "Haniora" i kilka razy był z nim w Holandii, ale nie ma w tym nic dziwnego, bo Maciej Dobrowolski w środowisku kibiców odpowiadał za kontakty z zaprzyjaźnionym z Legią klubem FC Den Haag.

dln//rzw

Czytaj także na tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 21:54 ~WWA

  maria~maria

  duże odszkodowanie powinien dostać

  Zgadza się. Wszyscy za to zapłacą, a zapewne w bandyckich podatkach w ciągu kilku lat kasa wróci do koryta.

 • Lohse

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 15:45 ~Lohse

  Witaj w domu Maciek!Do zobaczenia na L3!

 • gardze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 15:25 ~gardze

  dis is poland

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 15:19 ~maria

  duże odszkodowanie powinien dostać

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 11:15 ~Marek

  to teraz do Tańca z Gwiazdami

 • wewewe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 11:00 ~wewewe

  facet ma na imei KIBIC a na nazwisko LEGII?

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 10:14 ~Maciek

  "(...) daj nam człowieka, a paragraf sie znajdzie(...)"

 • zw1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 10:01 ~zw1

  Niewiniątko! W ząbek czesany.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 09:58 Albor

  Wreszcie zakończyło się to bezprawie. Teraz na 3 lata do aresztu powinna powędrować osoba za to odpowiedzialna.
  Jak można trzymać tak długo za kratami młodego człowieka, który nie jest niebezpieczny, nie stanowi zagrożenia, nie jest żadnym bandziorem... Jak długo?

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 09:36 ~facepalm

  Państwo bezprawia. Wszystkich nas to może czekać i to jest przerażające, będą mieli widzimisie będą działali wbrew prawu żeby tylko się nie skompromitować. Powtarzam ta sentencja jest bardzo bliska naszemu systemowi "pseudosprawiedliwości": "znajdź człowieka a ja znajde paragraf".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »