Informacje

25.05.2012 05:27 HOLLYWOODZKI SCENOGRAF PROJEKTUJE BIUROWIEC

Fabryka Allana Starskiego
rośnie przy pl. Bankowym

SERWISY:

Na podwórku dawnego hotelu Saskiego rośnie nowe skrzydło budynku, stylizowane na starą fabrykę. Powstaną w niej biura i restauracja. Nad końcowym efektem czuwa laureat Oscara, Allan Starski.

Hotel Saski zmienia się w biurowiec. Inwestycję realizuje znany warszawski restaurator Artur Jarczyński. To do niego należał m.in. Fiszer i sąsiadujący z nim Der Elefant - jeden z pierwszych warszawskich pubów. Obie restauracje zniknęły z pl. Bakowego rok temu, gdy zaczynał się remont budynku (do muzeum neonów trafił wtedy napis "Hotel Saski" z jego dachu).

Podwórko jak z filmu

Budynek został przebudowany według projektu firmy MAAS. Z zewnątrz odzyskał historyczną formę, poza dachem, który został podwyższony. Dzięki temu na strychu zmieściły się wszystkie instalacje. Reszta dawnego hotelu jest właśnie przerobiona na biurowiec klasy A. Pod podwórkiem powstał parking na 50 samochodów, a nad nim, od strony dawnego Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej nowe skrzydło. To właśnie w nim znajdzie się trzypoziomowa restauracja Jarczyńskiego.

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie miała charakter, ale właściciel m.in. Szwejka, Jeff'sa i Podwala zapowiada, że będzie to ukoronowanie jego restauratorskiej działalności.

Wiadomo za to, że jej ogródek będzie sam w sobie nie lada atrakcją. To właśnie nad jego projektem pracuje znany hollywoodzki scenograf Allan Starski.

Rodem z XIX-wieku

Wymyślił, by podwórku nadać charakter XIX-wiecznej, przemysłowej architektury. Podkreśli go klinkierowa cegła i stalowe detale, takie jak zewnętrzna klatka schodowa. Z kolei witryny dwóch planowanych tu sklepów wykończone będą drewnem. Całość ma stwarzać wrażenie fragmentu wielkomiejskiej ulicy. Przechodnie trafią na nią przez szeroką bramę, która prowadzić będzie prosto z pl. Bankowego.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie udało się jednak otworzyć lokalu przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Choć budowa idzie błyskawicznie, to odbiory techniczne zaczną się najwcześniej w sierpniu.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »