Informacje

28.03.2012 17:25 PORADNIK KIBICA

"Euro to nie będzie Armagedon"

SERWISY:

5 meczów, 900 wolontariuszy, przepustki dla mieszkańców, zmiany w komunikacji i czasowe wyłączanie ulic - Mistrzostwa Europy w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Ratusz rozpoczął właśnie kampanię, która ma przygotować nas do utrudnień.

Mistrzostwa trwać będą od 8 czerwca do 1 lipca. Od 7 czerwca do 2 lipca działać będą strefy kibica - dla miasta to są właśnie daty początku i końca całej imprezy. Z kolei dla mieszkańców kluczowe są daty meczów na Stadionie Narodowym:

 • 8 czerwca (piątek), o godz. 18.00,
 • 12 czerwca (wtorek), o godz. 20.45,
 • 16 czerwca (sobota), o godz. 20.45,
 • 21 czerwca (czwartek), o godz. 20.45,
 • 28 czerwca (czwartek), o godz. 20.45.

- Ktoś może powiedzieć, że aż, ktoś że tylko pięć. Ale tak naprawdę to nie będzie Armagedon - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz i zwróciła uwagę, że mecz otwarcia wypada w długi weekend, a pozostałe są stosunkowo późno, bo o 20:45. - To nie będzie paraliż w drugiej połowie dnia, tylko sytuacja do opanowania, w godzinach wieczornych - podwiedziała.

Cztery godziny przed meczem...

Zmiany będą wprowadzane około 4 godzin przed meczem, przede wszystkim w rejonie Stadionu Narodowego i strefy kibica na pl. Defilad. W tym czasie północna jezdnia Al. Jerozolimskich na odcinku od ronda Dmowskiego do ronda Waszyngtona będzie wyłączona z ruchu. To tędy kibice dostaną sie na mecz.

Normalnie kursować będą autobusy i tramwaje z centrum w kierunku stadionu. Te jadące w przeciwną stronę będą skierowane na objazdy. Z ruchu tramwajowego całkowicie wyłączona będzie al. Zieleniecka.

.. i długo po końcowym gwizdku

Po zakończeniu meczu dla ruchu zamknięte będą obie jezdnie Al. Jerozolimskich od ronda Waszyngtona do ronda Dmowskiego. Autobusy i tramwaje w obu kierunkach będą kursować objazdami. Normalna organizacja ruchu przywracana będzie po tym, jak kibice się rozejdą.

Przez cały okres od 7 czerwca do 2 lipca metro i autobusy kursujące w rejonie strefy kibica pojadą ze zwiększoną częstotliwością. Częściej kursować będą też autobusy nocne, których przystanki zostaną przeniesione spod dw. Centralnego w rejon skrzyżowania Al. Jerozolimskich z al. Jana Pawła II.

Zmiany w całym mieście

Ratusz zapowiada, że w dni meczowe, zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone nie tylko w Śródmieściu i na Pradze Południe, ale też na Pradze Północ i na Ochocie. Urzędnicy zachęcają kierowców, by skorzystali ze wzmocnionej komunikacji miejskiej, która będzie miała priorytet w ruchu.

Dla indywidualnego ruchu zamknięte będą:- Al. Jerozolimskie od ronda Waszyngtona do Emilii Plater- Wybrzeże Szczecińskie i Wał Miedzeszyński od mostu Świętokrzyskiego do al. Stanów Zjednoczonych- al. Zieleniecka od Targowej do ronda Waszyngtona

Dodatkowo na Raszyńskiej oraz Żwirki i Wigury wyznaczone zostaną buspasy. Będą obowiązywać przez cały okres mistrzostw.

Zadbaj o przepustkę...

Dodatkowe utrudnienia czekają mieszkańców Saskiej Kępy. By ich okolica nie zmieniła się w jeden wielki parking, wjechać tam będą mogli tylko ci, którzy wyrobią sobie przepustkę. Będą ją mogły zdobyć wyłącznie osoby zameldowane na pobyt stały lub czasowy. Będą wydawane od 10 kwietnia w trzech punktach:

 • ul. Niekłańska 35a (ZGN Administracja Nr 1),
 • ul. Nobla 18/26 (Ogródek Jordanowski),
 • ul. Brukselska 23 (Klub Kultury Saska Kępa).

Wcześniej trzeba złożyć wniosek - formularz wniosku dostępny jest w urzędzie dzielnicy.

... i o dostawy

Ratusz apeluje też do przedsiębiorców, by ci przygotowali się do mistrzostw. Chodzi przede wszystkim o dostawy do sklepów i restauracji, które w tym okresie mogą być trudne lub wręcz niemożliwe. Przedsiębiorcy z Saskiej Kępy też mogą uzyskać przepustkę, która umożliwi im pracę w czasie mistrzostw.

Żłobki i przedszkola w pogotowiu

Zgodnie z życzeniem rodziców, którzy wzięli udział w konsultacjach, żłobki i przedszkola na terenie Śródmieścia, Pragi Północ i Pragi Południe będą działać normalnie. W części szkół lekcje będą skrócone, ale placówki zapewnią uczniom opiekę w normalnym wymiarze godzinowym. Dyrektorzy zostali zobowiązani do przedłużenia opieki w sytuacji, gdyby rodzice mieli problem z odebraniem dzieci ze żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych.

Zamknięte zostaną dwie podstawówki: przy Fabrycznej 19 i przy Nowym Świecie 21a. Zajęcia opiekuńcze zostaną zorganizowane w szkołach przy Niecałej 14 i Hożej 11/15. Zawieszone będą też zajęcia w szkole specjalnej przy Skaryszewskiej 9. W innych placówkach zajęcia będą odbywać się do 14, a po tej godzinie zapewnione będą zajęcia opiekuńczo-wychowacze.

Domy pomocy społecznej, ogniska wychowawcze, domy dziecka i pogotowia opiekuńcze będą miały dodatkowe dyżury po godzinie 18, kiedy kończą się normalne zajęcia.

>> ZOBACZ SZCZEGÓŁY <<

Transport dla niepełnosprawnych
Normalnie działać będzie miejski transport osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne, które mają bilety na mecze i chcą skorzystać z transportu miejskiego, powinny zgłosić się do współpracujących z miastem przewoźników do 15 maja. Pracować będą też asystenci osób niepełnosprawnych.

>> CZYTAJ MIEJSKI "PORADNIK KIBICA" <<

roody//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2012 08:32 ~jac

  dno

 • Monster

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.04.2012 14:06 ~Monster

  Tyle kasy dla pięciu meczów!!! To są, ku..wa, priorytety! stadion zamiast szpitali!

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2012 07:03 ~karol

  otoja~otoja

  Wcześniej trzeba złożyć wniosek - formularz wniosku dostępny jest w urzędzie dzielnicy.

  Nieprawda ,osoby zameldowane w rejonie wyłączonym z ruchu udają się bezpośrednio do punktów wydawania idetyfikatorów z dowodem osobistym i dowodem rejestracyjnym pojazdu.Jak zwykle dziennikarze tvn warszawa się nie popisali.


  ale istnieja jeszcze osoby niezameldowane matołku

 • Real Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 23:54 ~Real Edek

  Oczywiście, że nie będzie to armagedon...... to będzie jeden wielki, ogromny BURDEL.

 • adik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 22:54 ~adik

  Ciekawe jaby była już ta I linia metra gotowa na to Euro, czy ta stacja metra jak by była, to by też zostrała zamknięta na mecze czy nie ?

 • lysol30

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 21:06 ~lysol30

  dziwno to jakieś, bo ktoś zapomniał o tym że tuż przy stadionie jest STACJA KOLEJOWA specjalnie wyremontowana na potrzeby nowego stadionu i EURO2012, czyżby organizator potoków kibiców na/z stadionu nie brał pod uwagę dowozu kibiców pociągiem? A może stacja zostanie oddana do użytku po mistrzostwach? I co to za brak utrudnien przed meczem bo mecze zaczynaja się po 20.30 skoro ulice maja zamykac na 4 godziny przed meczem tj koło 16.30-17 w popołudniowym szczycie. Tak zorganizowac dotarcie do tego stadionu by pociagi SKM i KM jezdzace co 3-5min dowoziły około 900 osob w jednym składzie (1800 w dwóch składach, co w ciagu godziny da minimum 20tys ludzi). Nawet w info o SN można przeczytać

  "Stadion jest zlokalizowany nieopodal dworca kolejowego Warszawa Stadion, skąd można dojechać pociągami SKM: S1 lub S2. Dojazd ze Śródmieścia trwa 5 minut, w szczycie pociągi kursują co 4 minuty. W ciągu godziny można dowieźć koleją nawet 26 tysięcy kibiców."

 • majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 21:04 ~majk

  szkoda, że wasza CENZURA nie przepuszcza komentarzy wytykających BŁĘDY merytoryczne w waszych artykułach. Komentarze gdzieś znikają, natomiast artykuł zostaje poprawiony jak gdyby nigdy nic. GRATULUJE.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 20:30 ~asd

  Chyba HGW na prawdę do końca zidiociała. A miała taki mądry pomysł, żeby stadion za miastem wybudwać. A tak przez miasto będzie przewalać się horda prymitywów, będą zamykać jedyny most w centrum a na dodatek wszystko z kieszeni uczciwych Warszawiaków. Ciekawe skąd wezmą autobusy do osbługi "dobrej komunikacji z parkingami park & sride"? Wiadomo, kosztem autobusów na trasach, z których korzystają Warszawiacy i oraz przybłędy.
  I tylko wyrzuca się kupę kasy na budowę nikomu niepotrzebnego metra, zamiast rozwijać sieć tramwajową.

 • Mariuszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 16:42 ~Mariuszek

  Napewno cuś sie zawali albo jaka bomba wybuchnie. rezygnuje z udziału.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 15:13 ~greg

  to zbyt optymistyczne
  12 minutowy pokaz sztucznych ogni zablokował miejską komunikację na 2 godziny

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »