Informacje

02.07.2012 06:18 prezydent stolicy wylicza inwestycje

Euro, Euro i... co dalej?

SERWISY:

Przez pięć lat w Warszawie wszystko dzieliło się na "przed Euro" i "po Euro". Na "po" odkładano to, na co nie starczyło czasu lub pieniędzy. Co teraz planuje ratusz? Czeka nas nowe otwarcie czy stagnacja? Pytamy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Na razie władze miasta od snucia planów wolą wyliczać, co udało się zrobić na czas. - Autostrada A2 z Warszawy do Berlina, jeden z piękniejszych stadionów w Europie, połączenie kolejowe lotniska z samym centrum miasta, renowacja dworców Wschodniego i Centralnego, a także Dworzec Stadion - Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy podsumował minioną "pięciolatkę" jeszcze przed ostatnim warszawskim meczem mistrzostw, płynnie przechodząc od inwestycji samorządowych do centralnych.

Mistrzostwa dobiegły już jednak końca, a w powietrzu wisi pytanie: czy to koniec mobilizacji?

Dokończyć metro i most

Które inwestycje będą priorytetem władz Warszawy?

- Najpierw oczywiście dokończenie II linii metra. To jest najważniejszy czynnik miastotwórczy i modernizujący - przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Budowa centralnego odcinka nabiera wreszcie tempa. Ma też jednak opóźnienie - zamiast planowanego końca w 2013 roku, coraz bardziej prawdopodobny jest roczny poślizg.

Trzeba zaznaczyć, że miasto nie zasypia gruszek w popiele i już szykuje się do przetargu na dwa kolejne odcinki: 3 stacje na Woli i 3 na Targówku.

Na tym kończą się jednak wielkie projekty. Reszta celów jest już znacznie skromniejsza: - Dokończenie mostu Północnego (oficjalnie Marii Skłodowskie-Curie - przyp. red.). Myślę, że to są najważniejsze inwestycje dotyczące infrastruktury - ocenia prezydent miasta.

Kultura w odwrocie

Gdyby Warszawa nie poniosła porażki w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, władze miałyby kolejny "deadline" i mobilizujący do pracy cel. Niestety, stało się inaczej. Ludzie kultury mają do ratusza żal, że ich interesy przegrały z piłka nożną, czego symbolem są nieakceptowane przez część środowiska zmiany w teatrze, dyktowane sytuacją finansową czy największa porażka ratusza - zerwanie umowy na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Szwajcar Christian Kerez wygrał konkurs rozstrzygnięty pięć lat temu - do dziś nie wbito nawet pierwszej łopaty, a sprawa skończy się prawdopodobnie w sądzie.

Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonuje, że kultura wcale nie jest zaniedbywana. - Podpisałam list intencyjny dla Sinfonii Varosovii - podkreśla prezydent miasta. List nie rozwiązuję jednak podstawowego problemu - braku środków na realizację odważnego projektu siedziby orkiestry. Architekt, Thomas Pucher nie zaczął go nawet przygotowywać, a list intencyjny to nie umowa. Problemem okazała się nawet organizacja tymczasowej sali koncertowej na tyłach budynku przy Grochowskiej.

"Ważne prywatne inwestycje"

Euro miało też przynieść przełom na zaniedbanej Pradze. Tak się jednak nie stało - poza stadionem nie zrealizowano właściwie żadnego projektu. Nie wiadomo czy i kiedy zabudowane zostanie jego otoczenie. Nikt nie mówi też już o programie rewitalizacji praskich kamienic - remontu doczekać się mogą najwyżej te "nieproblematyczne", o które na Pradze trudno.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewnia przy tym, że ta część Warszawy jest jej bliska. Ale jej modernizację oddaje w inne ręce. - Ważne są inwestycje prywatne, tzn. Koneser. Myślę, że bardzo dobrze wpłynie rozbudowanie Portu Praskiego. Poczekamy też na budżet unijny, wtedy jest szansa na obwodnicę śródmiejską - dodaje.

Na pocieszenie pozostaje nadzieja na metro przy Dworcu Wileńskim i trwająca budowa Muzeum Pragi, choć i ona jest już poważnie opóźniona.

- Będziemy budowali też tam, gdzie dzielnice potrzebują szkoły czy przedszkola, żeby to normalnie funkcjonowało. Przyjedzie jeszcze około 50 składów tramwajowych. To są inwestycje, które będą trwały przez najbliższe lata - wylicza prezydent stolicy.

Miasto sterowane sondażami

Pytana o własny ranking miejskich priorytetów przyznaje, że go nie ma. - Staram się robić to, co w barometrze warszawskim (cyklicznym badaniu opinii - przyp. red.) mówią mieszkańcy.

A ci, pytani o udział w największych wydarzeniach kulturalnych wskazują najczęściej na odpowiedź "żadne z powyższych". Wśród niezbędnych elementów miejskiego krajobrazu wymieniają zaś najczęściej drogi, węzły komunikacyjne i obwodnice.

band, ran//roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WojciechTumasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 22:24 ~WojciechTumasz

  W teorii (i zgodnie z aneksem), to most Północny (tramwajowy) i skrzyżowanie z Modlińską powinny być zbudowane do przedwczoraj (30 czerwca). Dziś prace trwały w najlepsze (most rozgrzebany) i pewnie po cihu podpisano kolejny aneks z powodu? No właśnie z jakiego powodu? Powódź, upał, deszcze, a może wiatr?

  Pozdrawiam
  http://www.radny.com.pl

 • Pan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 17:50 ~Pan

  nie posiadasz wiedzy, więc milcz. to akurat była jedna rozsądna decyzja, żeby anulować przetarg i robić metro specjalnie na euro za 2-krotnie wyższą cenę.

 • artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 16:45 ~artur

  ..a przeciez juz mieiśmy otwarcie mostu Pólnocnego :-)..czyżby kolejna sciema ? :-) otwieramy nieotwarte :-) za chwilę bedziemy świętować niewybudowane (planowane) budownictwo socjalne :-) .. tego Bareja by nie wymyslił. Może jako społeczeństwo powinniśmy przyznawać nagrody takim urzędasom od absurdu i wywieszać ich nazwiska na www :-)

 • dług

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 14:17 ~dług

  Po Euro urzędasy i ich koledzy wezmą gigantyczne premie i nagrody . Wszystkie długi będą płacić zwykli ludzie.

 • szuwar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 13:29 ~szuwar

  Co z gównami wylewanymi, za zgodą HGW do Wisły - kary o Unii Europejskiej "zjedzą" cały budżet miasta. Bufetowa kryje swoich POwskich pridupasów, którzy to zawalili - płacić będziecie Wy dupki, które głosowały na bufet z PO!!!

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 13:28 ~maniek

  o ile pamietam dobrze to metro mialo byc na euro! termin 2013 to juz poslizg! a tu jeszcze roczny! żenada
  i zakazdym razem unikaja podania powodów "Rocznego"! opoznienia

 • WAW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 13:25 ~WAW

  Trase Świętkokrzyska by mogli zrobić .. Aleje 1000 lecia .. Żołnierską poszerzyć !!!1
  bo jest miejsce

 • Drogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 12:54 ~Drogi


  pete~pete

  obwodnica Marek też by się przydała..
  pezik~pezik

  Tym to się Prezydent czy burmistrz Marek powinien zająć :D


  To jest inwestycja GDAKIA więc burmistrz Marek może jedynie nie przeszkadzać, ale decyzje nie do niego należą.

 • pezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 12:27 ~pezik

  pete~pete

  obwodnica Marek też by się przydała..

  Tym to się Prezydent czy burmistrz Marek powinien zająć :D

 • ggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2012 12:27 ~ggg

  o tak obwodnica Marek popieram po tak fajnej nowej trasie toruńskiej przyjemnie by było wiechać na obwodnice niż wieżdżać w miasto Marki i stac na 20stu swiatłach.Mam nadzieje że to się uda.Pozdr.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »