Informacje

26.04.2012 18:54 PRZYGOTOWANIA DO EURO

Euro 2012 kontra teatr
"To już nie Monthy Python"

SERWISY:

Londyn przygotowuje na czas Igrzysk Olimpijskich równoległą olimpiadę kulturalną. Warszawa takich ambicji nie ma. Przeciwnie. W związku z Euro2012 rezygnuje z festiwalu hip-hopowego i zamyka teatry. Miasto posunęło się nawet do tego, że kazało zdjąć im plakaty reklamowe. - Musi być czystość reklamowa - próbują wyjaśniać swoją decyzję urzędnicy.

Teatry Dramatyczny, Studio i Lalka, mieszczące się w Pałacu Kultury i Nauki i należące do miasta, dostały lakoniczne, 3-zdaniowe pismo z nakazem usunięcia "reklam, logotypów oraz informacji o wszelkich imprezach i wydarzeniach" do 14 maja.

Czytamy w nim też, że w przypadku niezastosowania się do tego, banery zostaną usunięte na koszt teatrów. Dlaczego? - Zobowiązują nas do tego wytyczne marketingowe UEFA, chodzi o czystość reklamową – tłumaczy Marta Brzegowa z biura prasowego ratusza.

Piłka kontra teatr

Kibice, którzy przyjdą do strefy kibica, nie zobaczą więc reklam spektakli. Gdyby mimo wszystko chcieli pójść do teatru, to też nic nie zobaczą.

– Próbowaliśmy uzyskać od miasta informację na temat możliwości grania w czerwcu. Niestety nie wiemy, czy pracownicy teatru i widzowie będą mogli bez problemu dostać się do teatru przez strefę kibica. A czynsz będziemy musieli zapłacić taki jak co miesiąc – mówi Katarzyna Szustow w Teatru Dramatycznego, która na Facebooku skomentowała to gorzko: - Co miesiąc Dramatyczny płaci czynsz ponad 130.000 zł miejskiej spółce PKiN. To już nie jest Monty Python, to jest sugestia emigracji.

- Mamy obowiązek odpowiadania na każde pismo, które do nas wpływa i wywiązujemy się z tego – ripostuje Ewelina Dudziak, rzecznika Pałacu Kultury (należącego do miasta - red.).

Na inne problemy wskazuje Karolina Kurasz z Teatru Studio. – Główne wejście do naszego teatru zostanie zamknięte, a ze względu na przepisy bhp nie możemy wpuszczać widzów tylnym wejściem. Zamknięty zostanie parking. Do tego zachodziłbym konflikt akustyczny między tym co dzieje się w strefie kibica, a spektaklem – wylicza Karolina Kurasz.

Teatry zamknięte, ale czynsz zapłacą

W związku z tym teatry zadecydowały o wcześniejszym zakończeniu sezonu, choć oznacza to zmniejszenie wpływów. Dlatego też wnioskowały o zmniejszenie czynszu za czerwiec.

Odpowiedź przyszła ze... Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który - jak sie dowiadujemy - administruje powierzchniami komunalnymi i jest pośrednikiem między Pałacem Kultury i Nauki a teatrami. Dyrektor Paweł Barański na wstępie zaznacza jednak, że "nie jest uprawniony do podjęcia decyzji w tym zakresie". Ale później dodaje, że zgodnie z planem finansowym i wytycznymi skarbnika miasta "zwolnienie z opłat czynszowych, o które wnoszą dyrekcje teatrów (..) nie powinno znaleźć akceptacji władz m. st. Warszawy".

Jednak władze Pałacu Kultury i Nauki dają małą nadzieję na wyrównanie czerwcowych strat. - Dopiero po zakończeniu Euro 2012 będzie można mówić o konkretach. Wtedy teatry będą mogły udokumentować wysokość poniesionych strat w swoich zażaleniach. My będziemy kierować te wnioski dalej, do organizatora strefy kibica, czyli biura promocji – zapowiada Ewelina Dudziak.

Powiesili Breivika, teraz go zdejmą

Przy okazji rugowania kultury ze strefy kibica usunięta zostanie też reklamy sztuki "Kto zabił Alonę Iwanowną" z wizerunkiem norweskiego mordercy Andreasa Breivika. Plakat wisiał tam kilka tygodni. Dopiero dwa miesiące po premierze dyskusję wokół niego wywołał artykuł w norweskim tabloidzie i facebookowy wpis Jana Geberta. Media zwróciły na plakat uwagę internautów, którzy spierają się teraz, czy teatr przypadkiem nie promuje zbrodniarza.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • cech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2013 16:28 ~cech

  Wydawałoby się, że kryzys finansowy w Europie dotknie większość krajów. Niestety nas dotyka mocno, ponieważ kraje zachodniej, pólnocnej czy nawet południowej Europy od wielu lat rozwijąją kulturę wysoką, bezrobocie w tej dziedzinie jest mniejsze niż w Polsce, a zarobki większe i więcej jest możliwości. W Polsce, pomijając wysokie bezrobocie, zarobki artystów w instytucjach kultury, np. instytucjach muzycznych sięgają gdzieniegdzie co najwyżej zarobków barowych czy cieciów w Niemczech... Dlaczego nawet w Warszawie wiele instytucji musi borykać się z problemami finansowymi, nie tworzy się nowych miejsc pracy, możliwości, szans kariery, tylko słyszy się, że teatry, orkiestry, domy i kluby kultury są bardzo niedofinansowane. Za to mamy obciążające budżet "janosikowe" i kosztowny Stadion Narodowy"

 • Ministra Kulturustyki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 14:55 ~Ministra…

  Powieszą w gablotach plakaty c-c, c-g, o-e i HGW, i nic więcej nie potrzeba. Jakaś tam kultura

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 12:17 ~Olo

  Spokojnie, lemingi co by się nie działo to zagłosują na Peło, albo innego Palikota. Ten kraj jest skazany na zabory - widać ludzie są za głupi, żeby byli w stanie decydować o sobie.

 • wwa2012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 11:19 ~wwa2012

  Chleba i igrzysk (łac. panem et circenses) - ale nie kultury wysokiej! Niestety!

 • merk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 09:48 ~merk

  UEFA wodać jest pańśtwem w państwie a władze jak zawsze chylą głowęprzed kazdym z zachodu!

  Ten i inne kroje dla wszystkich, którzy mają dosyć Euro 2012!

  http://gridworks.cupsell.pl/produkty/64117-F-k-Euro-2012-BlackSleeve-Meska.html

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 08:06 ~gaz

  Cenzura. Kto nie pamięta Warszawa ul. Mysia 3. Mam jeszce orginalne druki formatu A-5 odpsprzedam.
  To może zabronią mi chodzić po mieście w koszulce innego browaru???
  Jednyną siłą Narodu są sponsorzy Euro2012 i UEFA. Kiedyś była PZPR, ale czasy się zmieniają.

 • Kleo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 08:06 ~Kleo

  Pro Polski rząd by do tego nie dopuścił, kim są więc Tuski i HGW, że "wynegocjowali" umowę w ten a nie inny sposób? Euro2012 wygląda mi na wielki socjologiczny, projekt. Taki mały stan wyjątkowy..

 • Prowincja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.04.2012 06:49 ~Prowincja

  Złodziejowi Tuskowi i jego ekipie promocja kultury jest niepotrzebna. Ważne ile uda się ukraść. Na kulturę trzeba płacić a haratać w gałę można za darmo. Płacąc na kulturę nie będzie pieniędzy na takich nierobów jak Kręcina, Lato, Ruta. Gronkiewicz - Waltz, Grabarczyk i im podobni. Kultura z edukacją bandzie Platformy Obywatelskiej rządów Donalda Tuska nie jest potrzebna.

 • cwaniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 23:35 ~cwaniak

  Co tam teatry przy strefie kibica... niech je pozamykają w cholere, kibic to cham i prostak on nie bedzie szedł do jakiegoś tam teatru się odchamiać tylko polezie nawpierdzielać się cisburgerów i frytków popijanym sejkiem w największym makdonaldzie w stolycy... a jak!!! Można? Jasne, że można!
  Proponuję jeszcze pozaymayać wszystkie centra handlowe, kina, muzea i dyskoteki, kościoły niech staną z szeroko otwartymi drzwiami by kibice mogli się przed meczem pomodlić o wygraną!!! A Pałac Kultury niech też zamkną na 4 spusty, przeciez ludzie tm pracujący nie beda mogli przejść przez strefę kibica! To jest naprawdę chore... i smutne:(

 • NMQ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 22:58 ~NMQ

  Mam kilka pytań:
  Ile klas szkoły podstawowej skończył urzędnik, który to wymyślił?
  I kogo ten urzędnik zna, że dostał pracę w urzędzie?
  O poziom inteligencji już się nie pytam, bo pewnie głowonogi stanowiły by poważną konkurencję dla naszych urzędników.
  O jaką czystość reklamową chodzi, jak połowa budynków w centrum miasta jest oblepiona szmatami?
  Kiedy w tym kraju będzie normalnie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »