Informacje

20.03.2014 19:00 wybory samorządowe na jesieni

Erbel zmierzy się z Gronkiewicz-Waltz. "Istnieje alternatywna wizja miasta"

SERWISY:Znana działaczka społeczna Joanna Erbel wystartuje w wyścigu o fotel prezydenta stolicy. Przekonuje, że chce dla warszawiaków taniej komunikacji publicznej, dostosowania miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych i większego dostępu do kultury.

Swoją kandydaturę Erbel ogłosiła przy Barze Prasowym. Wystartuje jako przedstawicielka Partii Zielonych w wyborach na prezydenta miasta, które odbędą się pod koniec tego roku.

"Miasto może zmieniać się na lepsze"

- Zdecydowałam się kandydować, bo stolica potrzebuje zmian i one już zachodzą. Ostatnie miesiące pokazały, że miasto może zmieniać się na lepsze dzięki mieszkańcom. Świadczy o tym coraz większa liczba lokalnych inicjatyw i działań kooperatywnych – przekonuje Erbel. - Ponadto ogromny sukces budżetu partypacyjnego, złożono wiele projektów. To pokazuje, jak wiele osób jest zainteresowanych działaniem na rzecz swojego miasta. Ja te osoby chcę reprezentować. Chcę pokazać, że istnieje alternatywna wizja miasta – dodaje.

Jej zdaniem Bar Prasowy jest dobrym przykładem. Sprzeciw społeczny spowodował, że nie ma w tym miejscu drogiej restauracji albo innej komercyjnej przestrzeni, dostępnej tylko nielicznym. Zaznaczyła też, że błędem była prywatyzacja szkolnych stołówek, z którą swego czasu również walczyli społecznicy.

"Znieść bariery"

Co zatem chce zaproponować warszawiakom?

- Jestem za tanią i dostępną komunikacją publiczną. Udało nam się zebrać około 20 tysięcy podpisów pod inicjatywą "Stop Podwyżkom Cen Biletów ZTM" i złożyliśmy uchwałę społeczną do rady miasta - stwierdza kandydatka.

Zaznacza, że miasto powinno być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Wdrożenie rozwiązań takich jak "brzęczyki" przy przejściach dla pieszych nie są kosztowne, potrzeba tylko decyzji politycznej, aby je wprowadzić - mówi Erbel. - Chcę znoszenia barier architektonicznych, zachęty do poruszania się po mieście pieszo, transportem publicznym, rowerem. Myśląc o inwestycjach drogowych musimy dbać o przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się pieszych, a nie o przepustowość ulic - dodaje.

Dostęp do kultury

Jej zdaniem władze miasta powinny też dbać o rozwój przedsiębiorczości, wspierać lokalne targowiska i zapewnić mieszkańcom do ważnych usług w ich najbliższym sąsiedztwie.

- Chcę położyć większy nacisk na lokalny dostęp do kultury - bezpłatnych zajęć w dzielnicowych domach kultury, zakupy dla bibliotek oraz rozwijanie programów służących zdobywaniu wiedzy o swojej najbliższej okolicy – zapewnia kandydatka.

Erbel wytyka, że obecne władze nie prowadzą dialogu ze społeczeństwem i podejmują decyzje wbrew woli społecznej. Wymienia tu prywatyzację SPEC czy likwidację terenów zielonych. Twierdzi również, że paradoksem jest z jednej strony popularyzowanie wypożyczalni rowerów Veturilo, a z drugiej inwestowanie dużych pieniędzy w promowanie zwiększonego ruchu samochodowy (projekt Świętokrzyskiej, Wołoskiej, Trasy Świętokrzyskiej).

TAK JOANNA ERBEL OCENIAŁA RZĄDY W STOLICY POD KONIEC UBIEGŁEGO ROKU:

bf,ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2014 01:22 ~Dora

  ZAKZAK

  Całe szczęście że nie mieszkam w Warszawie tam co jeden to głupszy.

  A ja się cieszę,bo przynajmniej z takimi mądrymi ;) jak ty nie mam wątpliwej przyjemności obcować.Pewnie jesteś osobą co na oczy nigdy prawdziwego warszawiaka nie widziała,nie mówiąc o rozmowie a się wymądrzasz.....

 • ZAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2014 16:32 ZAK

  Całe szczęście że nie mieszkam w Warszawie tam co jeden to głupszy.

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 17:28 ~Janek

  to zmowa. A nawet układ mafijny. Tak boicie się prawdy HISTORYCZNEJ ? I w ogóle jakiejkolwiek PRAWDY ?

 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2014 17:01 ~Janek

  nie widzę swojego komentarza. Czy nazwa Chazarowie stanowi cezurę ?

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2014 12:54 ~Warszawiak

  Warszawa jeszcze nigdy nie rozwijała się jak przez ostatnie lata. Jakoś nie chce mi się wierzyć Erbel zachowa takie tempo rozwoju a jeszcze poobniża ceny na wszystko.... Bajki i tylko naiwni mogą w to uwierzyć.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2014 23:20 ~nick

  Nie zagłosuję na HGW. Zadłużyła miasto do granic możliwości. Życie w Warszawie przypomina doświadczenia w klatce Skinnera. Zamyka się w niej zwierzatko i testuje jego reakcje na bodzce. Podwyżka goni podwyżkę. Biurokracja jak hydra pożera wszystko. Kolesie i wszelkiej maści radni "piastują" różne dziwne a nadzwyczaj dobrze płatne funkcje. Miasto słabnie i umiera. Wzmacnia się i rośnie tylko biurokracja.

 • szakal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2014 20:06 ~szakal

  Kurczak~Kurczak

  Fajna młoda

  Prezydent stolicy powinien być mądry i doświadczony, a nie fajny. Fajna może być koleżanka na wakacje. Oczywiście może być młoda, to nie przeszkoda.

 • mały sklepik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2014 20:01 ~mały sklepik

  Zagłosuję na każdego, kto nie nazywa się Hanna Gronkiewicz Waltz. Ta kobieta składała obietnice, których nie dotrzymała. To było wyłudzenie mojego głosu. W 2006 obiecała, że sprzeda lokale użytkowe ich dotychczasowym najemcom. Nie dotrzymała danego słowa. Za to w styczniu 2008 wydała zarządzenie nr 1151. To najbardziej uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe jakie znam. Obowiązuje od wielu lat i demoralizuje urzędników, których uznaniowość hula bez żadnych przeszkód.
  Niech rządzący dowiedzą się, że nie wolno wyłudzać głosów fałszywymi obietnicami.

 • dobromir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2014 19:50 ~dobromir

  Kurczak~Kurczak

  Fajna młoda z pomysłami jestem zdecydowanie na TAK

  Ja też mam pomysł. Można by było zrobić tak, by było lepiej!

 • emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.03.2014 19:28 ~emerytka

  Jestem za - tym bardziej że na HGW nie zagłosuję za podwyżkę biletów emerytom i rencistom wszystkim ceny zostawiła ubiegłoroczne tylko emeryci (60-65 lat)płacą drożej mam nadzieje, że w wyborach podziękują za olanie nas.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »