Informacje

10.10.2013 22:00 REFERENDUM W WARSZAWIE

Erbel:
Rozwój kosztem lokalności


W przededniu referendum, w którym mieszkańcy Warszawy zdecydują, czy chcą odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska, o ocenę jej rządów pytamy Joannę Erbel, socjolożkę i działaczkę ruchów miejskich.

Nie ma wątpliwości, że przez ostatnie 6 lat rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz Warszawa bardzo się zmieniła. Coraz bardziej przypomina inne europejskie stolice. Mamy nowoczesny tabor, budowana jest druga linia metra. Powstało Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Chopina, Centrum Przedsiębiorczości Smolna. W budowie jest Centrum Kreatywności na Targowej. Od roku można po mieście jeździć również rowerem miejskim, który okazał się sukcesem. Jest coraz więcej miejsc, w których można usiąść i spędzić czas – i w ciągu dnia, i wieczorem. Co chwila pojawia się jakaś nowa klubokawiarnia albo klub, a miasto dokłada starań, żeby konflikty sąsiedzkie nie prowadziły do zamykania tych miejsc. Wydawałoby się, że wszystko jest na dobrej drodze i wszystkie mieszkanki i mieszkańcy stolicy powinni z nadzieją patrzeć w przyszłość. Jednak tak nie jest.

Miasto się zmienia na lepsze, ale nie wszystkie grupy społeczne korzystają na tej zmianie. Warszawa to prężnie rozwijająca się metropolia, w której przez lata rozwój odbywał się kosztem lokalnych inwestycji, osób biedniejszych (nie będących elektoratem PO) i ekologii.

Warszawa to wspaniałe miejsce dla freelancerów i freelancerek, zwłaszcza tych bezdzietnych, których stać na spędzanie czasu w klubokawiarniach i korzystanie z miejskiego życia, oraz dla klasy średniej, która w weekend wybierze się na spacer na Trakt Królewski czy do Łazienek. Warszawa jest również coraz bardziej atrakcyjna dla turystek i turystów.

Znacznie gorzej jest z osobami, które są mniej uposażone. Koszt życia w mieście rośnie – podwyżki cen mieszkań komunalnych, podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej, prywatyzacja stołówek szkolnych. Brakuje troski o osoby starsze – wprawdzie mamy nowy program operacyjny dedykowany tej grupie, ale wciąż zbyt mało jest lokalnych centrów, w których osoby starsze mogłyby się spotykać. Zamiast lokalnych centrów i małych inwestycji przez ostatnie lata ratusz chętniej inwestował w centralne inwestycje takie jak multimedialna fontanna.

Mało istotny jest wciąż wymiar ekologiczny – zachowanie zieleni (konflikt wokół rewitalizacji Ogrodu Krasińskich), stan powietrza (zbyt słaba polityka transportowa zniechęcająca do korzystania z samochodu). Komfort życia codziennego mieszkanek i mieszkańców miasta schodzi na dalszy plan, czego przykładem nie tylko jest deprecjonowanie rozwoju na poziomie lokalnym, ale też dopuszczenie do chaosu przy wprowadzaniu w życie nowego systemu gospodarowania odpadami.

Powoli ta tendencja się zmienia – będziemy dzielnicowe budżety obywatelskie i lokalne programy rewitalizacji, ale dzieje się to trochę za późno. Przy okazji referendum znacznie polepszyła się komunikacja ratusza z mieszkankami i mieszkańcami – referendum pokaże czy nie za późno.

Joanna Erbel

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:51 ~JTM

  GRUPA HENOCHA WarszawaGRUPA HENOCHA Warszawa

  To, co się dzieje, jest ewenementem w historii Polski bowiem nigdy nie zdarzyło się, żeby prezydent kraju czy stolicy błagał wyborców o poparcie,

  To po co te wszystkie kampanie przedwyborcze.Co wtedy robią kandydaci ?
  PiS trza umieć a Nie tylko POgłoski głosić ;)

 • GRUPA HENOCHA Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:07 GRUPA…

  To, co się dzieje, jest ewenementem w historii Polski bowiem nigdy nie zdarzyło się, żeby prezydent kraju czy stolicy błagał wyborców o poparcie, czy jak obecnie, o nie głosowanie w referendum przeciwko niemu. To jest kompromitacja osoby pełniącej urząd prezydenta Warszawy i obniżenie rangi samego urzędu. Tego prawdziwi Polacy nie robią.

 • Warszawski Ścisły Umysł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 13:49 ~Warszawski…

  Stan powietrza droga socjolożko (?) regulowany jest przez kanału powietrzne - duże arterie. Stawiajmy więcej reklam i drzew to będzie jeszcze gorzej. Owe założenie antropogenicznej cyrkulacji podwaliny ma juz przed wojną.

 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 13:08 ~Marcin

  A co to jest socjolożka?

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 10:33 ~wawiak

  na darmowe bilety komunikacji dla 13000 gości na nadchodzącym szczycie klimatycznym na stadionie kasa się znalazła, ale zwykłym ludziom ceny się podnosi

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 10:01 ~nick

  Brawo - nareszcie mądry głos. Miasto musi się rozwijać, ale nie za wszlką cenę. Doceniam zmiany, ale trzeba też brać pod uwagę, że żyją tu tównież mniej zamożni mieszkańcy. Bardzo często równie dobrze wykształceni i mający pełne predyspozycje, by dobrze zarabiać, ale z różnych powodów klepiący biedę. Nie można o nich zapominać.

 • MarianX82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 09:58 ~MarianX82

  W sumie dobrze gada kobieta.

  Ale jest jakiś błąd w tym zdaniu:
  "Powoli ta tendencja się zmienia – będziemy dzielnicowe budżety obywatelskie i lokalne programy rewitalizacji, ale dzieje się to trochę za późno"

  Na poparcie jej tez - szykuje nam się forum klimatyczne na basenie narodowym. Przyjedzie mnóstwo oficjeli i bogaczy z całego świata. Bo nie powie mi ktoś że dla nich taki bilet u nas to nie jest pikuś. A władze Warszawy co? Dają im darmowe przejazdy komunikacją. No rzesz jak można być takim bezczelnym kimś żeby biednym ludziom ceny zbiorkomu podnosić a bogatym turystom za darmo dawać.

  !!!

 • loggi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 09:15 ~loggi

  powiedziała dokładnio to samo, co myślę. Ja bym dodatkowo poruszyła kwestię znikającej małej przedsębiorczości na rzecz dużych koncernów (patrz znikające drobne sklepy, bazary, rzemieślnicy, likwidacja drobnych butików pod Dworcem Centralnym), likwidacja przedszkoli i żłobków i mnożenie słupków. Warszawa staje się niestety miastem bankierów i prezesów.

 • Riki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 09:08 ~Riki

  Jedna z bardziej rozsądnych i rzeczowych wypowiedzi w sprawie Warszawy w ciągu ostatnich dni prezentowanych na tym portalu. Prawda jest taka, że rzeczywiście w Warszawie żyje się lepiej, ale tylko ludziom majętnym z grubymi portfelami, którzy mogą sobie pozwolić np. na korzystanie z prywatnych, płatnych klinik lekarskich i drogich rozrywek. Mniej zamożna część społeczeństwa liczy tylko na to, że nie nastąpi kolejna podwyżka cen za wodę, czynsz, komunikację miejską, a w publicznej przychodni zdrowia nie zostanie przyjęta do lekarza za 1,5 miesiąca, a w razie nieszczęścia cięższej choroby szpital przyjmie chociażby na dostawione łóżko na korytarzu.

 • dvr85

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 08:36 ~dvr85

  Pani, o zgrozo, "psycholożko",

  pomylila Pani kolejność w przypadku freelancerów i freelancerek. Zdecydowanie powinno być "freelancerek i freelancerow". Chyba nie można tak tego zostawić, co na to środowiska feministyczne?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »