Informacje

10.08.2015 11:50 Trwa fala upałów

Energetycy do warszawiaków. "Oszczędzajcie prąd,
dla wspólnego dobra"

Prądu i wody na razie w Warszawie nie zabraknie - uspokajają stołeczni dostawcy. MPWiK zachęca nawet, by w upały jak najczęściej gasić pragnienie warszawską kranówką i nie szczędzić sobie chłodzących kąpieli. Nieco bardziej zachowawczy są energetycy. - Zalecamy zmniejszenie zużycia energii w domach - apelują.

Upały dają się we znaki nie tylko mieszkańcom, ale i… energetykom. Jak informuję Polskie Sieci Elektroenergetyczne, z powody utrzymujących się wysokich temperatur wprowadzono ograniczenia w dostawach energii elektrycznej dla największych odbiorców. Czy odczują je także warszawiacy?

- Wprowadziliśmy pewne ograniczenia w trybie normalnym zalecone przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, ale dotyczą one jedynie dużych odbiorców, głównie fabryk. Indywidualni odbiorcy ich nie odczują – informuje Aleksandra Smolarska z biura prasowego RWE.

O ograniczeniach decyduje PSE

Jak podkreśla, to właśnie PSE decydują o wprowadzeniu ograniczeń na terenie kraju. – My jak operator sieci dystrybucyjnej realizujemy te decyzje – dodaje.

Energetycy apelują jednak do mieszkańców o ograniczanie zużycia energii we własnym zakresie. – W związku z pogodą, którą mamy, zaleca się zmniejszenie użycia energii między godz. 11 a 15 – podkreśla przedstawicielka RWE. - Chodzi o wspólne dobro. Pewno ograniczenia zostały już wprowadzone, dlatego dobrze by było, abyśmy wszyscy gdzieś z tyłu głowy mieli świadomość, że możemy mieć wpływ na lepsze funkcjonowanie sieci w tej sytuacji i niezaostrzanie ograniczeń przez PSE - przekonuje Smolarska.

Jak zapewnia, RWE cały czas kontroluje sytuację w stolicy. – Blackout nam na razie nie nie grozi. Wszystko funkcjonuje normalnie – mówi rzeczniczka. Spółka jest jednak przygotowana na wypadek kolejnych ograniczeń. - Mamy specjalne urządzenia, które odpowiednio reagują, żeby właśnie do owego blackoutu, czyli pozbawienia zasilania na dużym obszarze, nie doszło. Dmuchamy na zimne. Dodatkowo mamy przygotowane specjalne scenariusza na wypadek znacznych zakłóceń w dostawie energii i oczywiście dużo wcześniej wszystkie nasze służby dyspozycyjne są odpowiednio przeszkolone - wyjaśnia przedstawicielka RWE.

W kranach wody nie zabraknie

Z kolei wodociągowcy zapewniają, że warszawiacy nie muszą się martwić o dostawy wody. – Nie przewidujemy żadnych ograniczeń w dostawie wody na terenie stolicy. Co więcej, polecamy mieszkańcom pić jak najwięcej wody kranowej i często się kąpać – przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Roman Bugaj, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i wyjaśnia, że aglomeracja warszawska zaopatrzana jest w wodę z dwóch niezależnych źródeł. - To zapewnia całkowite bezpieczeństwo dostaw wody pod względem ilościowym – podkreśla rzecznik.

Jak jednak przyznaje, w ciągu ostatnich dni do przedsiębiorstwa wpłynęło sporo zapytań mieszkańców zaniepokojonych znacznie obniżonym staniem wody na Wiśle. Przypomnijmy, że od kilkunastu dni stan wody w rzece drastycznie spada. Jak podaje MPWiK w poniedziałek wodowskaz na Wiśle wskazał 54 cm.

- Pomimo znacznego obniżenia stanu wody w Wiśle, parametry jakościowe wody dostarczanej mieszkańcom są bardzo dobre i stabilne. Pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym spełniają wymagania zawarte w polskim prawie, co potwierdzają szczegółowe analizy laboratoryjne – zapewnia Bugaj i dodaje, że na jakość wody zostanie utrzymana nawet w przypadku długotrwałych upałów.

 

Upały nie opuszczą nas jeszcze przynajmniej przez najbliższy tydzień. Jak sobie z nimi radzić?


jk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 11:13 ~Ada

  ~Jola_Skorosze MA RACJĘ (a zgodnie z dzisiejszą modą jest dyslektykiem, czyli omijała lekcje języka polskiego);
  ~Jurek JEST NIEGRZECZNYM DEMAGOGIEM;
  ~Postawa JEST NIEGRZECZNĄ CHRZEŚCIJANKĄ;
  ~Ursyn car IDŹ UCZYĆ (nie wiem, czy zauważyłeś, ile błędów robią dziennikarze i inni wykształcewni ludzie - będziesz miał pole do popisu);
  ~Warszawiankaanka NIE, NIKT NIE MA SIANA ZAMIAST MÓZGU. JEST PANI ZNAWCĄ SYSTEMU WODNEGO, WIĘC MOŻE JAKAŚ PROPOZYCJA POWSTANIA NOWYCH ZAPÓR WODNYCH.
  ~kilovolt SłUSZNIE, NIEUDACZNICY NIE BĘDĄ NIC ROBIĆ, A TY BĘDZIESZ DLA NICH OSZCZĘDZAŁ (zamiast modernizacji sieci energetycznej alokują środki na własne konta, itd.

 • KM1982

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2015 00:36 ~KM1982

  hehehehehehehehehehe... może niech zaczną płacić ludziom za oszczędzanie energii !!! W końcu w życiu nie ma nic za darmo :-)

 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 08:04 ~Edek


  Jola_Skorosze~Jola_Skorosze

  Nie po to płacę tysiąc pozycji na fakturze, zebym musiala sie dostososywac do zyczen panow z energetyki. Komuna sie skonczyla, i po to place oplaty przesylowe, zeby energetyka dostarczala napiecie przez 24 h/dobe, niezaleznie od tego czy włonczę czajnik, klime czy pralke.
  Jurek~Jurek


  Przede wszystkim włącz rozum. A potem przypomnij sobie, skąd się bierze energia. A na koniec zastanów się nad sobą i swoją postawą.
  Postawa~Postawa

  To jest postawa : " Ja płacę i wymagam, a reszta niech zdycha ". Bardzo po chrześcijańsku.
  Jola_Skorosze~Jola_Skorosze

  Widze, ze moj post wywołał lawinę komentaży. Otóż, pozwole sobie zauwazyc i stwierdzic, ze to ja jestem klijentka dla energetyki i oni muszą, podkreslam muszą, dostarczać mi napiecie do mieszkania. Nic mnie nie obchodza upaly. Moglabym zrozumiec jakoś wichurę i zerwane kable. Chrzescijanstwo nie ma tutaj nic do rzeczy. Powtarzama - place i wymagam!.
  Ursyn car~Ursyn car

  Ja natomiast pozwolę sobie zauważyć, że ktoś, kto robi takie kardynalne błędy w pisowni ( Komentaż, klijentka ) powinien mieć odrobinę autokrytycyzmu, a nie mądrzyć się tonem wszystkowiedzącej, droga Jolu. ( Co to są te Skorosze ? )
  Jola_Skorosze~Jola_Skorosze

  Krytyke przejmuje sobie do serca. Wiesz, ortografia nie byla nigdy moją mocnom stroną. A Skorosze...hmmm....przyjedz i zobacz. To taka zielona enklawa w Wawie :) Prestyż, styl i wszystko naj.

  PrestYż mówisz czy raczej piszesz.
  To ja chyba podziękuje, bo osiedla analfabetów to nawet minąć nie chcę, jeszcze przejdzie na mnie.

 • leje na PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 07:09 ~leje na PO

  Kurnaaa....Całe życie oszczędzam...woda droga...biore szybką kąpiel...Prąd drogi...mam energooszczędne żarówki i ledy...
  To jak mam jeszcze oszczędzać ???
  Chory kraj !!!
  Jak ktoś chce to niech sobie oszczędza.
  Ja sobie poleże w wannie przy dobrej muzyce i na full oświetleniu !

 • NICK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 06:42 ~NICK

  Chyba WAŻNIEJSZY JEST CEL KONSUMPCYJNY, NIŻ KOMERCDYJNY?

  Warszawiankaanka~Warszawiankaanka

  Czy niektórzy mają siano zamiast mózgu? Alarmująco niski stan wody w całym kraju to nie wymysł głupich panów energetyków ani złego rządu. Woda potrzebna jest do chłodzenia w procesie produkcyjnym większości zakładów. Ludzie ruszcie głową zanim sie oburzycie i obrazicie bo przecież płacicie za rachunki...

 • Warszawiankaanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2015 01:00 ~Warszawiankaanka

  Czy niektórzy mają siano zamiast mózgu? Alarmująco niski stan wody w całym kraju to nie wymysł głupich panów energetyków ani złego rządu. Woda potrzebna jest do chłodzenia w procesie produkcyjnym większości zakładów. Ludzie ruszcie głową zanim sie oburzycie i obrazicie bo przecież płacicie za rachunki...

 • tartacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 21:23 ~tartacz

  MPWiK zachęca nawet, by w upały jak najczęściej gasić pragnienie warszawską kranówką i nie szczędzić sobie chłodzących kąpieli.


  To może niech ceny najpierw obniżą śmieszni ludzie. Mam 400 złotych dopłaty po pół roku i zastanawiam się nad zbieraniem deszczówki. Jest za darmo i bardziej się opłaci podgrzać ją w garnku niż odkręcić kran z ciepłą wodą.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 20:49 ~gość

  Energetycy proszą warszawiaków o ograniczenie w zużyciu prądu a tymczasem w dzielnicy Włochy /jest ponoć taka/ lampy na ulicach palą się już od 19.30 a może i wcześniej, w tym czasie slońce jeszcze ładnie świeci a kilkaset lamp na ulicach też. To kto w końcu ma oszczedzać?

 • megawat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 20:44 ~megawat

  kilovolt~kilovolt

  Przecież nie o żadną chrześcijańską postawę tu chodzi jak piszą niektórzy. Ograniczanie zużycia prądu to przecież dbanie wyłącznie o własną d...ę. Przecież trzeba mieć świadomość że jak troche nie ograniczę zużycia to za chwilę prądu mogę nie mieć wogole.

  No i dobrze, jak nie będzie prądu i zrobi się dym to może ktoś w końcu ruszy dupę i zmodernizuje kabelki.

 • guffi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.08.2015 20:39 ~guffi

  Ja takie prośby to mam poniżej pleców. Płacę jedne z większych rachunków w Europie to i wymagam, a że po 5 dniach upałów w Cebulandii nie ma prądu to już nie moje zmartwienie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »