Informacje

14.12.2011 16:27 na tory ma wyjechać na początku 2012 roku

EN97 w bazie WKD

SERWISY:

Do Grodziska Mazowieckiego przyjechał pierwszy z 14 nowych pociągów EN97. Na tory ma wyjechać na pczątku przyszłego roku. Elektryczne zestawy trakcyjne dostarcza bydgoska PESA.

– Nowe pojazdy będą przestronniejsze i szybsze. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić więcej połączeń i przewieźć więcej pasażerów – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik WKD. Nowe pociągi, oznaczone EN97, przed dopuszczeniem do ruchu muszą przejść odpowiednie procedury.

– Po otrzymaniu pojazdu musimy przeprowadzić odbiory. Przełączamy je na napięcie 600 V, na którym będzie jeździć do 2013 roku. Musimy też dostosować naszą infrastrukturę – dodaje Kulesza. – Prace postaramy się zakończyć jak najszybciej, aby pojazd zaczął kursować. Musimy się jednak upewnić, że będzie niezawodny – wyjaśnia rzecznik.

Według niego, nowy skład na tory powinien wyjechać w pierwszym, kwartale przyszłego roku. - To może być połowa stycznia, ale równie dobrze połowa marca - dodaje Kulesza.

Klimatyzacja, monitoring

EN97 wyposażone są w klimatyzację, monitoring i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Do końca września 2012 roku do WKD trafi pozostałe 13 pociągów. Zastąpią one dotychczas użytkowany, wysłużony tabor.

Filmy, na którym widać jak nowy pociąg jedzie do Grodziska Mazowieckiego, gdzie mieści się siedziba spółki, można znaleźć w serwie YouTube.

 

 

 

wp/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zbyszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2012 10:23 ~Zbyszek

  Tak nowa kolejka nie dość, że wielka kolubryna to jeszcze niemiłosiernie hałasuje.Nic lekkości w niej nie ma jak w tej wcześniejszej.Zagłusza wszystko gdy stoi na stacji!!!!!
  Kto odpowiada za taki zakup???
  Kolejka XXI wieku, a hałasuje gorzej jak ta z XX wieku stara i wysłużona!!!

 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2012 19:41 ~Sławek

  Mieszkam niestety przy przystanku WKD 4.01
  około godz. 23 kolejka przyjechała na przystanek. Hałas podczas postoju nie do opisania.Tak nie hałasuje nawet stara 30- letnia.W domu przy zamkniętych oknach ją słychać to jest straszne!!!!!

 • białko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2012 17:09 ~białko

  szłyszałem że ten pojazd ma przód jak w autobusach marki berliet, ale na szczęście to nie prawda i do tego chciałbym zobaczyć fotkę wnętrza pojazdu!

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2011 23:43 ~mietek

  Człowieku, nie mogłeś słyszeć EN97 ponieważ on jeszcze nie jeździ... Co mam uważać z czym. Że wytykam to że piszesz nieprawdę czyli potocznie mówiąc głupoty?

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2011 00:32 ~Maciej

  Fakt, że EN97 nie "buczy" jak te wysłużone stare składy, tylko jednostajnie "świszczy", nie znaczy, że jest cichsza, czy że mniej hałasuje. Zapraszam na test sonometrem. Ale sam odgłos jazdy i silnika można jeszcze znieść.Natomiast ryk syreny zainstalowanej w EN97 martwego by obudził.

  A Pan "mietek" z bliskiego sąsiedztwa niech uważa do kogo i jak się zwraca.

  Dziękuję, dobranoc.

 • mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 21:02 ~mietek

  Ludzie, jakie wy głupoty piszecie. WKD nie została wydzielona za czasów PRL tylko jakieś 10 lat temu przejeły ją samorzady. To jest nowy tabor EN97 i nie mogliście tym jeździć ani go słyszeć bo przyjechał do WKD na początku grudnia 2011, EN95 jest prawie bezgłośny podobnie jak nowe ELFY a stare EN94 robią wielki huk podczas jazdy jak EN57...mieszkam w bliskim sąsiedztwie WKD całe życie.
  Rozstaw kół jest taki sam jak w pociągu natomiast łuki na terenie zajezdni są zbyt ciasne aby mógł wjechać tam normalny pociąg.

 • Maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 18:18 ~Maciej

  ~gasg: Nowa kolejka jeździ - ale nie z pasażerami - jest po prostu testowana. Te najstarsze składy są akurat najcichsze: zarówno jeśli chodzi o silnik, jak i syrenę; nowa kolej jest też chyba cięższa. Przepisy nakazują utrzymywać przynajmniej pas zieleni między torami a sąsiadującymi posesjami, ale ten pas oczywiście zlikwidowano. I znowu - wszystko jedno, czy mieszkam blisko torów 30 lat, czy rok: prawo jest prawem. Dziwi mnie, że tak niewiele osób ma dla tej fundamentalnej zasady zrozumienie.

  P.S. Nie - lepsze zielone ekrany i cisza - jak przy os. Kwiatowa we Włochach, niż brudne hałasujące kolejki i panowie robotnicy z WKD wyrażający się w niewybredny sposób.

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 11:33 ~Maciek

  @agent_J: Chodzi wyłącznie o przestrzeganie obowiązującego prawa.Jeśli np. ja wykupię działkę, dookoła której potem ktoś wybuduje osiedle domków, to nie znaczy, że mogę sobie na mojej posesji zrobić - dajmy na to - tor do moto cross`u (chyba, że poziom hałasu będzie się mieścił w normach itd.)

 • S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 11:27 ~S

  @inżynier
  Jeśli byś kilka razy jadąc do pracy / do domu musiał wysiadać w polu, to może też byś trochę popsioczył na ten (nie)praktyczny prototyp. ;-)

 • gasg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.12.2011 11:12 ~gasg

  Maciej@ Jak mogłeś słyszeć nową kolejkę skoro ona jeszcze nie jeździ. Posiadany przez WKD jedyny skład EN95 jest prawie bezgłośny w porównaniu ze starymi EN94, które poza hałasem powodują duże wibracje. Jak kupiłeś dom przy torach to masz problem. Kolejka istnieje od 1927 roku i nie ma przymusu, żeby mieszkać przy torach a większość domów powstała po zbudowaniu kolejki - czyli "widziały gały co brały". Żadnych ekranów itp.. Pociągiem jedzie się wtedy jak za ścianą, ekrany będą całe pomazane a mieszkańcy będą mieli widok na ścianę. To już lepszy ten hałas.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »