Informacje

09.09.2015 20:15 "to ostatni tego typu przykład architektury"

Emilia zabytkiem? Miasto Jest Nasze pisze do konserwatora

SERWISY:

Pawilon Emilia powinien zostać wpisany do rejestru zabytków – uważa organizacja Miasto jest Nasze. Jej członkowie skierowali w tej sprawie pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"Jest to ostatni tego typu przykład architektury zachowany w oryginalnym stanie!" – alarmuje Miasto jest Nasze.

28 sierpnia do wojewódzkiego konserwatora zabytków wpłynęło pismo, w którym członkowie organizacji postulują o wpisanie modernistycznego pawilonu przy ulicy Emilii Plater do rejestru zabytków. Przez lata mieścił się tam salon meblowy, od siedmiu lat jest zaś siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W miejscu Emilki "banalny wieżowiec"

"Warto zaznaczyć, że Emilia, którą planuje się wyburzyć, dotychczas dobrze funkcjonowała w swojej części Śródmieścia i zapewniała różnorodność funkcji w mieście. Po jej zniknięciu czeka nas kolejny banalny wieżowiec" – przekonują członkowie stowarzyszenia.

Jak twierdzą, Emilka jest jednym z ostatnich modernistycznych reliktów na mapie stolicy. "Inne "zabytki" z tego okresu zostały jak Rotunda przebudowane albo po prostu wyburzone jak Supersam czy Pawilon Chemii" – wyliczają.

"Warszawa się rozwija ale niech dzieje się to z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego miasta i szacunku dla dokonań architektonicznych polskich architektów" – zaznaczają.

Najpierw salon meblowy, potem muzeum

Szklany, modernistyczny budynek, mieszczący się przy ulicy Emilii Plater 51 wraz z sąsiadującym budynkiem mieszkalnym, został wybudowany w latach 1966-70 według projektu Mariana Kuźniara i Czesława Wegnera. Dwukondygnacyjny pawilon połączony jest przejściami nadziemnymi z budynkiem mieszkalnym. Przez dekady mieścił się tu salon meblowy.

Od 2008 roku budynek jest siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Trzy lata temu roku firma Griffin Advisors kupiła od skarbu państwa spółkę Meble Emilia wraz z należącym do niej modernistycznym pawilonem. Teraz w miejscu Emilii ma powstać nowoczesny, 196-metrowy wieżowiec.

Pod koniec lipca władze MSN podkreślały jednak, że mają nadzieję na ocalenie budynku.

W 2014 roku zaprezentowano nowe projekty siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej:


jk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marek M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2015 11:39 ~Marek M

  Kto z osób będących za zburzeniem Emilii jest historykiem architektury? Nie znacie wartości tego budynku. Proszę o powagę. Wypowiadacie się publicznie. Poczytajcie książki o architekturze XX wieku. Burząc Emilię Warszawa straci bardzo cenny obiekt!

 • Ludek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:56 ~Ludek

  tragedia... Jaki to zabytek? Kompletnie nie pasuje do ścisłego centrum miasta. Miejmy nadzieję, że jednak zburzą to paskudztwo :)

 • Krostanadupie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 15:26 ~Krostanadupie

  Nemo~Nemo

  Janek! Ty się głupotami nie zajmuj. Pod Twoim nosem Stołeczny Konserwator Zabytków rozwala resztki zabytkowej Pochylni w Porcie Czerniakowskim.Nad tym tematem się pochyl bo jest wart zainteresowania. Pokaż, że jesteś warszawiakiem.  Słuszna uwaga. Jaśko! Rusz tyłek do Portu Czerniakowskiego i zobacz co tam HGW wyprawia. Tu się możesz wykazać.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 14:33 ~Boom

  Tak~Tak

  Wiadomo ze nikt nikogo nie przekona w tej sprawie , ale chciałbym znać listę zalet nowowybudowanego ale stojącego pustego wysokościowca- takiego jak np Złota 44. Piękna panorama jak na scenie teatrze no i co? Napewno nie przypomina charakteru Warszawy, ale wyglada na to ze nikomu teraz na tym nie zależy. Nowe to jest przecież takie dobre!


  A dlaczego ciebie to interesuje czy stoi pusty czy nie? Jesteś właścicielem tych nieruchomości? A jaki to jest charakter Warszawy? Zabudowa max 10 pięter? Nie wiesz kto odpowiada za jego wygląd? Podpowiem - wydział zagospodarowania przestrzennego który przygotowuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na podstawie których inwestorzy budują budynki. Kieruj więc swoje pretensje pod inny adres. Każdy plan jest najpierw wykładany i można zgłosić swoje wnioski.

 • Pyz9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 14:20 ~Pyz9

  Przykro mi myślec o przyszłości Warszawy jeżeli taki brak tolerancji panuje wsród jej mieszkańców. Wystarczy przeczytać tylko kilka zamieszczonych poniżej komentarzy.
  Sztuka, szczególnie ta nowoczesna, była i będzie zawsze kontrowersyjna i często niedoceniana przez współczesnych. Dopiero następne pokolenia dostrzegna jej brak, ale nas już tutaj nie będzie.

  Tak, - wiec zdecydowanie zburzmy wszystkie stare warszawskie domy, pozwólmy cudzoziemcom wybudowac w jej centrum nowoczesne drapacze chmur ( ale te konstruowane obecnie w Głównych miastch Chin ) i niech zatrudnia nas i nasze dzieci jako nadzorców i nisko płatnych zarządców - bo oni bedą przecież mieszkać w innych, bardziej malowniczych miastach swiata.

 • Tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 13:59 ~Tak

  Wiadomo ze nikt nikogo nie przekona w tej sprawie , ale chciałbym znać listę zalet nowowybudowanego ale stojącego pustego wysokościowca- takiego jak np Złota 44. Piękna panorama jak na scenie teatrze no i co? Napewno nie przypomina charakteru Warszawy, ale wyglada na to ze nikomu teraz na tym nie zależy. Nowe to jest przecież takie dobre!

 • desperados

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 12:44 ~desperados

  jak taki "blaszak" może być zabytkiem to Stadion X-lecia był perełką architektury tamtych czasów

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 11:56 ~Braciszek Tuck

  MąkaPszennaMąkaPszenna

  Czy im odbiło? Teraz każdy socjalistyczny potworek będzie zabytkiem?

  Czym się tak nawaliłeś? Gdzie ty widzisz socjalizm w tym budynku? Pochwal się, lud pracujący miast i wsi czeka na fachową opinię.

 • MąkaPszenna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 11:34 MąkaPszenna

  Czy im odbiło? Teraz każdy socjalistyczny potworek będzie zabytkiem?

 • Nudziara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 10:42 ~Nudziara

  Boom~Boom

  I znowu socjaliści chcą rządzić miastem i nie swoim majątkiem. A produkcja zabytków w Warszawie idzie w zastraszającym tempie. Już niedługo połowa miasta będzie zabytkowa i zamiast wyburzać rudery lub remontować to co się jeszcze nadaje to będą stały straszydła bo każdy inwestor wie że z konserwatorem zabytków współpraca jest żadna. Ale za to oczekiwania ma że ho, ho.

  Ignorant i wszystko jasne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »