Informacje

09.09.2015 07:53 komornik zabrał mu wszystko

Emeryt eksmitowany na bruk. "Tylko sobie strzelić w łeb"

SERWISY:

W jednej chwili stracił dach nad głową i znalazł na ulicy. Teraz jego domem jest przyczepa kempingowa. W takich warunkach żyje schorowany 73-letni mieszkaniec podwarszawskiego Otwocka. Zaufał najbliższej mu osobie, która go oszukała i zostawiła bez pomocy, a potem uwierzył w obietnice lokalnych urzędników. Teraz mieszka w przyczepie kempingowej, ale zbliża się zima. Materiał "Blisko ludzi" TTV.

Pięć miesięcy temu Andrzej Branicz zastał w swoim mieszkaniu komornika. - Wyszedłem do biblioteki wymienić książki. Wróciłem za godzinę, mieszkanie było puste, rozmontowywali szafki - powiedział w rozmowie z reporterką "Blisko ludzi" TTV.

Bez leków i dokumentów

73-latek mieszkał w lokalu komunalnym, który miała opłacać jego córka. Ta jednak ojca oszukała, od lat nie płaciła i ukrywała to. Dług trafił do sądu, zapadł wyrok: eksmisja. Komornik oprócz domu zajął także wszystkie jego przedmioty osobiste: dokumenty, ubrania, leki, a nawet protezę szczęki.

Mężczyzna stracił wszystko i trafił na bruk. Pierwszą noc postanowił spędzić na dworcu. Tam spotkał go właściciel pobliskiego sklepu Paweł Walo i przygarnął do swojego domu, pomógł wyrobić dokumenty i złożył wniosek o mieszkanie socjalne. Urzędnicy jednak zaproponowali mu 10-metrowy pokój bez światła, wody, toalety i mebli. Emeryt nie chciał się tam przenieść. Walo kupił mu przyczepę kempingową, w której pan Andrzej spędził całe lato.

"Tylko sobie strzelić w łeb"

Mężczyzny nie stać na wynajęcie mieszkania, bo ma tylko 600 zł emerytury. Pieniądze nie starczają nawet na leki. 73-latek choruje na astmę, przewlekłe zapalenie płuc i zwyrodnienie stawów. Grzegorz Sitek z urzędu miasta w Otwocku wyjaśnił, że miasto nie dysponuje wolnymi lokalami o lepszym standardzie. Poza tym emeryt złożył wniosek o pomoc dopiero pod koniec sierpnia.

Komornik, która dokonała eksmisji, pozbawiając staruszka dokumentów, leków i przedmiotów osobistych, twierdzi, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Nie chciała rozmawiać na temat tej eksmisji. - Tylko sobie strzelić w łeb - komentuje Andrzej Branicz. Dodaje, że chce teraz znaleźć kąt do mieszkania i spokojnie żyć.

Po interwencji reporterki "Blisko ludzi" TTV przewodniczący rady miasta obiecał, że znajdzie dla emeryta mieszkanie, w którym ten będzie mógł godnie żyć.

Więcej materiałów "Blisko ludzi" na stronie internetowej programu.

pk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 12:58 ~Paola

  Czy nie powinno się złożyć skargi na czynności komornika? Są przedmioty, szczególnie użytku osobistego nie podlegające zajęciu komorniczemu. Do nich należą proteza i lekarstwa!!! Czy ona zamierza to wycenić i zlicytować? Jeżeli tak, to czy przy okazji jest mgr. farmacji aby móc sprzedawać leki?

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 11:51 ~polak

  A po co komornikowi proteza szczęki - będzie pasowała?

 • do zaza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 10:21 ~do zaza

  Najpierw podstawy dobrego wychowania: Uczono mnie, jeszcze za Peerelu, że jeżeli ktoś żąda od drugiej osoby, żeby się przedstawiła, sam najpierw powinien się przedstawić. To tak a propos pytania o mój wiek. Ucieszę cię informacją, że spełniam opisane przez ciebie kryteria wiekowe. Teraz do meritum. Jesteś, widać, osobą, która nie uznaje innych argumentów, poza własnymi. To dowód niedojrzałości życiowej. Ludzie dorośli myślą racjonalnie o przyszłości. Dbają o swoje wykształcenie, aby otrzymać dobrą pracę. Z biegiem lat dokształcają się jeszcze. Nie boją się nowych wyzwań i podejmują je. Nie boją się pracy i trudnych zadań, biorą zlecenia, aby zapewnić przyszłość swojej rodzinie. Te cechy przekazują swoim dzieciom. Stale obracam się wśród takich ludzi, którym nie przeszkadza ustrój, bo są fachowcami i nie mają czasu ani ochoty na narzekania.
  I jest też inna grupa ludzi. Nastawionych na pomoc z zewnątrz, przyjmujący postawę pasywną, żyjący tak aby starczyło na minimum egzystencji i nie podejmujący starań, aby swój byt poprawić. Tacy ludzie mają pretensję do świata, a oni tylko PRZEGAPILI ŻYCIE.
  domak

 • Mała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 09:35 ~Mała

  Dla Pana mieszkania nie ma, ale uchodźców przyjmujemy. Brawo.

 • LINAR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 09:00 ~LINAR

  CZY NADEJDA CZASY KIEDY TEJ BANDZIE UTRZE KTOS NOSA ??. MOZE Z POLOWA TAKICH KOMORNIKOW KTOS ZROBI TAK SAMO LUB PODOBNIE ??

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 08:57 ~Tomasz


  Coco~Coco

  a co z córką? nie ma obowiązku zająć się ojcem, a może alimenty?
  MzimuMzimu

  Córka 54 lata, po udarze, bez środków do życia... No i co?


 • Coco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 08:20 ~Coco

  Do Mzimu
  Jeśli córka rodziny innej niż ojciec nie ma, a ojciec zna jej sytuację, to powinien mieć świadomość, że ona (córka) o jego sprawy nie zadba on musi sam (lub z pomocą innych osób) pilnować swoich spraw, w tym opłat za mieszkanie.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 08:17 ~Marian

  Tak będą kończyć lemingi, które uwierzyły lewicowym gazetom nawołującym do wynajmowania mieszkań zamiast kupna.

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 00:22 ~Luki

  Ta wredna , podła baba naraziła tego Pana na utratę życia i zdrowia i musi być wniesiony przeciw niej wniosek do Prokuratury dotyczący popełnienia przez nią poważnego przestępstwa i będzie !

 • ząza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2015 23:36 ~ząza  Robin Chłód~Robin Chłód

  Nie rozumiem ludzi, którzy nie myślą o swojej przyszłości na starość. Przecież nawet rodzina, na którą się ewentualnie liczy, może zginąć w wypadku. Liczyć należy głównie na siebie. Ten pan przez całe swoje życie nie dorobił się własnego, choćby najmniejszego, mieszkania. Nie odłożył nic w banku. O wychowaniu córki nie wspomnę, też mu z tym wyszło, jak nosorożcowi skok wzwyż. Do kogo więc z pretensjami? Do samego siebie. A władze gminy powinny zażądać od córki zapewnienia opieki nad ojcem i wyegzekwować to.
  tomek~tomek


  a skad wiesz jaka czlowiek realnie mial sytuacje w zyciu? Oceniasz a nie masz podstaw do tego. Typowy cebulak z sianem w butach...

  domak~domak


  Czytaj ze zrozumieniem, zanim zaczniesz innych obrażać. Starszy pan nie zawsze był stary, a przez pięćdziesiąt lat dorosłego życia każdy może postarać się dorobić choćby tyle, żeby mieć zapewnioną przyszłość, a nie mieszkać w komunalce i nie mieć oszczędności. Ma niską emeryturę, to znaczy że nie napracował się w życiu. A szkoda. Warto było, co i tobie daję pod rozwagę.


  pod warunkiem że te 50 lat dorosłego życia żyje w takich warunkach jak np. dzisiaj, albo np. w warunkach PRL, ale stabilnie przez całe swoje produktywne lata. Jeśli w międzyczasie (po 30-40 latach pracy), była zmiana systemu i likwidacja dotychczasowych miejsc pracy i brak możliwości zatrudnienia tych ludzi (już starych przecież dla nowego kapitalizmu), a jeśli jeszcze była denominacja na złodziejskich warunkach, to czego oczekujesz od tych ludzi???jakiego zabezpieczenia na starość????
  Ile masz lat??? Co wiesz o czasach PRL-u i latach 90-tych???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »