Informacje

25.11.2016 21:10 na razie nie ma funduszy

Elektroniczne tablice informacyjne na S8 będą. Ale kiedy?

SERWISY:


Dzięki tablicom o zmiennej treści kierowcy na warszawskim odcinku S8 dowiedzą się o korkach, kolizjach i innych utrudnieniach. Inteligentny system zarządzania ruchem poinformuje ich też o przewidywanym czasie podróży. Ale dopiero za cztery lata.

Teraz takiego rozwiązania na trasie S8 brakuje po obu stronach Wisły. Na tvnwarszawa.pl niemal codziennie informujemy o zatorach spowodowanych porannymi i popołudniowymi szczytami komunikacyjnymi oraz kolizjami i wypadkami. Pasy zablokowane przez rozbite samochody oraz auta interweniujących służb dodatkowo utrudniają i tak wolny przejazd z jednej na drugą stronę miasta.

Kierowcy, nie zdając sobie sprawy z aktualnej sytuacji na drodze, często utykają w kilometrowych korkach. Informują nas o tym m.in. wjeżdżający do stolicy od strony Marek.

"Frustrację pogłębia fakt, że na odcinku Łabiszyńska-Marymont nie ma możliwości zjazdu z jezdni głównej (trasy ekspresowej) i przejazdu trasami alternatywnymi. Montaż tablicy świetlnej w odpowiedniej odległości przed węzłem Łabiszyńska dałby szansę kierowcom na >ucieczkę< w sposób bezpieczny i odpowiednio wcześniej zaplanowany" - napisał pan Tomasz. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogą, nasz czytelnik złożył wniosek o ustawienie tablic.

Na razie nie ma pieniędzy

Zapytaliśmy GDDKiA, czy realizacja wniosku jest możliwa. - Dzisiaj nie jesteśmy w stanie wdrożyć takiego rozwiązania, bo nie ma na nie funduszy. Myśleliśmy o mobilnych tablicach, ale te mogłyby zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu – odpowiada Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Ale są i dobre wiadomości. Będzie lepiej, jednak na poprawę sytuacji kierowcy muszą jeszcze poczekać. GDDKiA chce wyposażyć warszawski odcinek trasy S8 (ze szczególnym uwzględnieniem węzłów przy moście Grota) w tablice zamontowane na stałe i podpięte pod cały system inteligentnego zarządzania ruchem.

Jak dodaje Krynicki, Warszawa zostanie wyposażona w kompleksowe rozwiązania ITS (inteligentny system transportowy) w ramach projektu Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. To ogólnopolska inwestycja o wartości blisko 650 mln zł, obejmująca około 1100 km dróg.

Co to oznacza dla kierowców?

Na odcinkach pomiędzy węzłami drogowymi ustawione zostaną znaki o zmiennej treści wyświetlające m.in. aktualne informacje o ruchu, o zdarzeniach drogowych, przewidywanym czasie podróży, ewentualnych objazdach, o pogodzie.

- Dzisiaj otrzymujemy zgłoszenia o np. wypadkach i utrudnieniach, ale są to dane wycinkowe. System pozwoli na skuteczne zarządzanie ruchem i reagowanie na nagłe zdarzenia – dodaje Krynicki.
Dziś kierowcy mogą liczyć przede wszystkim na całodobową informację drogową pod numerem 19111. W sytuacjach kryzysowych wykorzystywane są mobilne znaki o zmiennej treści.

Jak informuje GDDKiA, w ostatnich tygodniach wyłoniono wykonawcę Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu, powstającego w ramach międzynarodowego projektu Crocodille. System będzie zbierał dane o utrudnieniach w ruchu od różnych zarządców dróg w Polsce, a następnie udostępniał w jednolitym formacie, zarówno służbom nadzorującym ruch drogowy jak i dostawcom różnych usług informacyjnych takich jak nawigacje satelitarne, planery podróży itp.

Krajowy Punkt Dostępowy powinien rozpocząć funkcjonowanie na jesieni przyszłego roku.

Na tvnwarszawa.pl niemal codziennie informujemy o utrudnieniach na S8:

skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2016 09:26 ~abc

  saaaa~saaaa

  Hehe informacja przed Łabiszyńską da im szanse na ucieczke i zakorkują całe Bródno tak jak to mialo miejsce w piątek. Autobusy z wyjeżdzające z pętli były zakorkowane już od początku i opóźnione. Przez tych "zmotoryzowanych" nawet podróżujący komunikacją autobusową byli spóźnieni do pracy. Ale Pan z rejestracją WA, albo pani WWL nie będą jechać autobusem bo to wstyd i wiocha u nich na wsi. To jest dramat! Trzeba szybko podniesc im to OC bo mają za tanie w ościennych miejscowościach i rozjeżdżają Warszawe powodując smog.A niby przez co na Bródnie najwyższe stężenie w Warszawie bylo w czwartek i piątek? Zacisze + małe domki pod Warszawą opalane węglem i ich samochody szturmujące miasto od świtu do zmierzchu. MOże tak jak we Francji numer tab rej parzysty w parzyste dni wieżdża


  Wbij sobie w swoją '"mądrą " głowę, że niektórzy dojeżdżają do pracy po 30 - 40 km POZA W-wę i dojazd komunikacją jest albo niemożliwy, albo zająłby 2,5 godz. Podziękuj tym, co wymyślili " obwodnicę " miasta biegnącą przez miasto. Mam też nadzieję, że jak zamówisz sobie kiedyś np. lodówkę, to OC będzie na tyle drogie, że będziesz musiał przytachać ją sobie do domu na własnych plecach. Powodzenia.

 • antyGALAS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 21:00 ~antyGALAS

  pewnie komunikaty będą tak dynamicznie się zmieniały jak na Wisłostradzie :D kasa wywalona w błoto. No, ew. można wrzucić komunikat: UTRUDNIENIA. WYPADEK NA S8. Cała prawda, całą dobę.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 17:18 ~stonka


  m69~m69

  Witam
  Dlaczego tablice np. na S8 wyswietlaja komnikaty tylko w j.plskim... czy nie mogą również wyswietlac w j.angielskim?
  Polak~Polak

  A dlaczego mają wyświetlać w angielskim? Czy cała Europa ma znaki w swoim języku i angielskim jednocześnie? Chyba nie...

  Dlatego by kierowcy niepolskojęzyczni zrozumieli komunikat.

 • michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 14:32 ~michał

  Jeśli to będą tablice jak na Wisłostradzie to będzie bez sensu. Na jednych z nich są tylko 2 znaki - ograniczenie do 30km/h i do 50 km/h (50m dalej stoi stały znak 50 km/h). Na drugich można wyświetlić ostrzeżenie o długości 16 znaków. Przez długi czas wyświetlało się np. "ZAMK. MOST ŁAZ."

 • Roberta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 09:15 ~Roberta

  Takie tablice powinny prowadzić kierowców objazdami a to nie jest możliwe. Prostsze rozwiązanie to tablice Przed rozjazdami np przed Wyszkowem z napisem: korek POZNAŃ KATOWICE jedź 50tką

 • the end

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 07:35 ~the end

  Te tablice to kompletna ściema. W 2004 r. zamontowali takie na Czerniakowskiej (koło kościoła z XIV w!), na dojazdach do Trasy Siekierkowskiej, na Witosa itd. itd. Przez kilkanaście lat wyświetla się na nich znak ograniczający prędkość do 60km/h lub informacja: korki na Wisłostradzie. To absurd , ktoś musiał zrobić "przerób". Tablice są absolutnie zbędne, w 90% nieczynne, są kosztowne i absurdalne.

 • saaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 07:22 ~saaaa

  Hehe informacja przed Łabiszyńską da im szanse na ucieczke i zakorkują całe Bródno tak jak to mialo miejsce w piątek. Autobusy z wyjeżdzające z pętli były zakorkowane już od początku i opóźnione. Przez tych "zmotoryzowanych" nawet podróżujący komunikacją autobusową byli spóźnieni do pracy. Ale Pan z rejestracją WA, albo pani WWL nie będą jechać autobusem bo to wstyd i wiocha u nich na wsi. To jest dramat! Trzeba szybko podniesc im to OC bo mają za tanie w ościennych miejscowościach i rozjeżdżają Warszawe powodując smog.A niby przez co na Bródnie najwyższe stężenie w Warszawie bylo w czwartek i piątek? Zacisze + małe domki pod Warszawą opalane węglem i ich samochody szturmujące miasto od świtu do zmierzchu. MOże tak jak we Francji numer tab rej parzysty w parzyste dni wieżdża

 • Pepe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 03:44 ~Pepe

  25.11.2016 21:39 ~m69
  Witam
  Dlaczego tablice np. na S8 wyswietlaja komnikaty tylko w j.plskim... czy nie mogą również wyswietlac w j.angielskim

  nie moga - to nie patriotycznie......

 • bazyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 00:39 ~bazyl

  Dlaczego tablice mają wyświetlać komunikaty w innych językach, nie widziałem za granicą aby informacje drogowe były pisane w kilku językach.
  Jeśli nawet jakiś angol przeczyta komunikat w swoim języku typu "utrudnienia w ruch na S8" to jestem ciekaw co z tym zrobi - pewnie utknie w korku

 • bazyl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2016 00:33 ~bazyl

  Zbudują tablice za grube miliony które będą wyświetlały ciągle komunikat "utrudnienia w ruchu na moście Grota"
  Może wystarczyłby zwykły znak drogowy z takim napisem podświetlanym w razie potrzeby. Analogiczną sytuację mamy na wisłostradzie, gdzie ciągle wyświetla się komunikat "utrudnienia w ruchu przed tunelem". I co w związku z tym, gdzie mam wtedy pojechać ??? Często też jest tak, że komunikat jest włączony a przed tunelem się nic nie dzieje. Jednym słowem mówiąc za drogie są te tablice do korzyści z nich wynikających.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »