Informacje

25.11.2016 21:10 na razie nie ma funduszy

Elektroniczne tablice informacyjne na S8 będą. Ale kiedy?

SERWISY:


Dzięki tablicom o zmiennej treści kierowcy na warszawskim odcinku S8 dowiedzą się o korkach, kolizjach i innych utrudnieniach. Inteligentny system zarządzania ruchem poinformuje ich też o przewidywanym czasie podróży. Ale dopiero za cztery lata.

Teraz takiego rozwiązania na trasie S8 brakuje po obu stronach Wisły. Na tvnwarszawa.pl niemal codziennie informujemy o zatorach spowodowanych porannymi i popołudniowymi szczytami komunikacyjnymi oraz kolizjami i wypadkami. Pasy zablokowane przez rozbite samochody oraz auta interweniujących służb dodatkowo utrudniają i tak wolny przejazd z jednej na drugą stronę miasta.

Kierowcy, nie zdając sobie sprawy z aktualnej sytuacji na drodze, często utykają w kilometrowych korkach. Informują nas o tym m.in. wjeżdżający do stolicy od strony Marek.

"Frustrację pogłębia fakt, że na odcinku Łabiszyńska-Marymont nie ma możliwości zjazdu z jezdni głównej (trasy ekspresowej) i przejazdu trasami alternatywnymi. Montaż tablicy świetlnej w odpowiedniej odległości przed węzłem Łabiszyńska dałby szansę kierowcom na >ucieczkę< w sposób bezpieczny i odpowiednio wcześniej zaplanowany" - napisał pan Tomasz. W Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogą, nasz czytelnik złożył wniosek o ustawienie tablic.

Na razie nie ma pieniędzy

Zapytaliśmy GDDKiA, czy realizacja wniosku jest możliwa. - Dzisiaj nie jesteśmy w stanie wdrożyć takiego rozwiązania, bo nie ma na nie funduszy. Myśleliśmy o mobilnych tablicach, ale te mogłyby zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu – odpowiada Jan Krynicki, rzecznik GDDKiA.

Ale są i dobre wiadomości. Będzie lepiej, jednak na poprawę sytuacji kierowcy muszą jeszcze poczekać. GDDKiA chce wyposażyć warszawski odcinek trasy S8 (ze szczególnym uwzględnieniem węzłów przy moście Grota) w tablice zamontowane na stałe i podpięte pod cały system inteligentnego zarządzania ruchem.

Jak dodaje Krynicki, Warszawa zostanie wyposażona w kompleksowe rozwiązania ITS (inteligentny system transportowy) w ramach projektu Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym. To ogólnopolska inwestycja o wartości blisko 650 mln zł, obejmująca około 1100 km dróg.

Co to oznacza dla kierowców?

Na odcinkach pomiędzy węzłami drogowymi ustawione zostaną znaki o zmiennej treści wyświetlające m.in. aktualne informacje o ruchu, o zdarzeniach drogowych, przewidywanym czasie podróży, ewentualnych objazdach, o pogodzie.

- Dzisiaj otrzymujemy zgłoszenia o np. wypadkach i utrudnieniach, ale są to dane wycinkowe. System pozwoli na skuteczne zarządzanie ruchem i reagowanie na nagłe zdarzenia – dodaje Krynicki.
Dziś kierowcy mogą liczyć przede wszystkim na całodobową informację drogową pod numerem 19111. W sytuacjach kryzysowych wykorzystywane są mobilne znaki o zmiennej treści.

Jak informuje GDDKiA, w ostatnich tygodniach wyłoniono wykonawcę Krajowego Punktu Dostępowego do informacji o warunkach ruchu, powstającego w ramach międzynarodowego projektu Crocodille. System będzie zbierał dane o utrudnieniach w ruchu od różnych zarządców dróg w Polsce, a następnie udostępniał w jednolitym formacie, zarówno służbom nadzorującym ruch drogowy jak i dostawcom różnych usług informacyjnych takich jak nawigacje satelitarne, planery podróży itp.

Krajowy Punkt Dostępowy powinien rozpocząć funkcjonowanie na jesieni przyszłego roku.

Na tvnwarszawa.pl niemal codziennie informujemy o utrudnieniach na S8:

skw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »