Informacje

28.03.2017 16:24 decyzja wojewody

Ekspresówka na Lublin:
zgoda na kolejne 20 kilometrów

SERWISY:

Pozwolenie na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S17 Lublin-Warszawa wydał wojewoda lubelski. To ponad 20-kilometrowy fragment trasy o długości 95 kilometrów, która w całości ma być gotowa w 2019 r. Łączny koszt inwestycji to 3,2 miliarda złotych.

Pozwolenie, tzw. ZRID, czyli zezwolenie na realizację inwestycji drogowej, dotyczy budowy odcinka od węzła Skrudki do granicy województw lubelskiego i mazowieckiego. Ten odcinek ma długość 20,2 km. To ostatni odcinek budowy S17 na terenie województwa lubelskiego.

"Nic nie wskazuje na opóźnienia"

- Obecnie nic nie wskazuje na to, aby inwestycja miała jakiekolwiek opóźnienia, w związku z tym w drugiej połowie 2019 roku będziemy mogli cieszyć się już szybką jazdą do Warszawy – powiedział we wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Decyzja ZRID umożliwia przejęcie nieruchomości pod budowaną drogę i rozpoczęcie procedury odszkodowawczej. Decyzją objęte jest około tysiąca osób, właścicieli nieruchomości.

Wykonawcą tego odcinka jest firma PORR Polska Infrastructure, a koszt inwestycji to 608,8 mln zł. Zakres obejmuje budowę dwujezdniowego odcinka drogi ekspresowej o długości 20,2 km, a także między innymi trzech węzłów drogowych, dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz 25 wiaduktów, mostów i kładek dla pieszych.

Siedem odcinków

Budowa 95,5 km brakującej drogi ekspresowej między Lublinem a Warszawą podzielona została na siedem odcinków. Chodzi o trasę od Kurowa do węzła Lubelska pod Warszawą, z wyłączeniem obwodnicy Garwolina, która została już zbudowana. Budowę prowadzi lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Poszczególne odcinki zbudują różni wykonawcy wyłonieni w przetargach. Na terenie województwa lubelskiego powstaje jeszcze odcinek między węzłami Kurów i Skrudki (13,2 km), którego wykonawcą jest firma Mota Engil Central Europe, a koszt inwestycji to 270,8 mln zł. Decyzje ZRID na ten odcinek wojewoda lubelski wydał w grudniu ubiegłego roku.

Pozostałe pięć odcinków przebiega przez województwo mazowieckie. Wykonawcą trzech z nich jest spółka Budimex. Są to odcinki: 13 km od granicy województw do Gończyc (koszt 313,6 mln zł); 12,2 km od obwodnicy Gończyc do obwodnicy Garwolina (288,5 mln zł); 13 km drogi od obwodnicy Garwolina do obwodnicy Kołbieli (blisko 290 mln zł).

Pozostałe dwa odcinki - 8,7 km obwodnicy Kołbieli za około 225,5 mln zł i 15,2 km od obwodnicy Kołbieli do węzła Lubelska za 370,5 mln zł - wybuduje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Zgody wojewody

Wojewoda mazowiecki na początku marca wydał decyzje ZRID dla dwóch odcinków. Dla kolejnych dwóch - od Garwolina do Kołbieli oraz od Kołbieli do węzła Lubelska - w mazowieckim urzędzie wojewódzkim trwa rozpatrywanie wniosków o wydanie ZRID. Natomiast dla obwodnicy Kołbieli, która jest oddzielnym odcinkiem, trwają jeszcze prace nad dokumentacją.

Inwestycja jest realizowana w trybie "projektuj i buduj", co oznacza, że wykonawca ma opracować dokumentację projektową, uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji i wybudować drogę. Przed oddaniem trasy dla ruchu musi uzyskać decyzję o dopuszczeniu do użytkowania drogi.

Nawierzchnia drogi ekspresowej numer 17 wykonana będzie w technologii betonu cementowego. Wszyscy wyłonieni w przetargach wykonawcy zadeklarowali wybudowanie tras w ciągu 34 miesięcy (do czasu nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Jeśli plany te zostaną zrealizowane i nie będzie opóźnień, to 95,5 km trasy od Kurowa do węzła Lubelska będzie oddane do użytku w 2019 r.

Po udostępnieniu drogi dla kierowców przejechanie 150 kilometrów z Lublina do węzła Lubelska, który ma połączyć wschodnią i południową obwodnicę Warszawy, może zająć niecałe półtorej godziny.

W latach 2011-2014 zbudowano już 67 km drogi ekspresowej S17 na odcinku od Kurowa do miejscowości Piaski (Lubelskie) wraz z obwodnicą Lublina. Budowa tego fragmentu S17 pochłonęła 3,3 mld zł, z czego 2,2 mld zł stanowiło dofinansowanie z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz także lot dronem nad przyszłą obwodnicą Marek:


PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dcdcd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 14:26 ~dcdcd

  nooo to teraz wszystkie LLU i tym podobne beda z laskami w ramach randki do maca w W-wie przyjezdzac... chodź lala, postawie ci frytke w stolicy :)

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 14:03 ~Xavery

  llulek~llulek

  jak najszybciej obwodnicę kołbieli. areszcie jak zrobią to nie bedzie wreszcie zderzeń czolowych

  Będą inne.

 • llulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 09:30 ~llulek

  jak najszybciej obwodnicę kołbieli. areszcie jak zrobią to nie bedzie wreszcie zderzeń czolowych

 • jezdziec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 09:07 ~jezdziec

  @Podlasiak
  Wg informacji zawartych na stronie GDDKiA autostradowy docinek Węzeł Lubelska - Obwodnica Mińska Mazowieckiego jest juz na etapie przetargu więc wszystko zmierza w dobrym kierunku.

 • Kierowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 08:54 ~Kierowca

  I znów piszecie o inwestycji, gdzie przetarg i finansowanie zostało zapewnione przez poprzednią władzę. Napiszcie coś o dokonaniach obecnego rządu. Napiszcie coś o Wschodniej Obwodnicy Warszawy.

 • Miasto_Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 07:30 Miasto_Wwa

  Będzie Metropolia Warszawsko-LLublińska

 • Ja z tąd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2017 07:27 ~Ja z tąd

  Ja bym tę 17-ę zaminował

 • cieć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 21:48 ~cieć

  No to teraz reszta Lublyna przeflancuje się do Warszawy.

 • guma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 20:59 ~guma

  Proponuję referendum w Warszawie. Warszawy nie chcą ale do Warszawy ciągną. Ot paradoks.

 • Lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2017 19:39 ~Lolo

  W końcu Kołbiel!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »