Informacje

08.01.2011 16:51 Muzeum Historii Żydów Polskich

"Ekspozycja gotowa przed 70. rocznicą powstania w getcie"

SERWISY:

- Wystawa główna powstającego w stolicy Muzeum Historii Żydów Polskich będzie gotowa najpóźniej do kwietnia 2013 roku, przed 70. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim - powiedziała w rozmowie z PAP Joanna Fikus z MHŻP.

Główna ekspozycja zajmie ponad 4 tys. mkw. powierzchni na podziemnym poziomie placówki. Wystawa główna będzie opowiadała o 1000 lat historii Żydów polskich.

- Została ona pomyślana, jako opowieść chronologiczno-tematyczna obejmująca poszczególne epoki. Każda z siedmiu galerii odpowiada kolejnym okresom, począwszy od średniowiecza po czasy powojenne - tłumaczy Fikus.

- Projekt wystawy, opracowywany przez międzynarodowy zespół ekspertów z Polski, USA i Izraela, jest kierowany przez prof. Barbarę Kirshenblatt-Gimblett, a za przestrzenną aranżację odpowiada brytyjska firma Event Communications - dodaje.

Papierośnica z pomnikiem

Wśród eksponatów, np. w galerii z XVI wieku zostaną pokazane oryginalne księgi hebrajskie, w części wystawy dotyczącej wieku XIX i okresu międzywojennego znajdą się obrazy i dzieła sztuki żydowskich artystów. W galerii Zagłady i okresu powojennego zaprezentowanych zostanie kilka ocalałych obiektów, np. papierośnica z wygrawerowanym na wieczku pomnikiem Bohaterów Getta. Przedmioty zostały przez muzeum pozyskane w ramach akcji zbierania pamiątek, niektóre wypożyczono, a część np. średniowieczną monetę - zakupiono.

Multimedialne muzeum

Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta. Zgodnie z projektem fińskiego architekta Rainera Mahlamakiego będzie miało ponad 12 tys. mkw., z czego blisko 5 tys. mkw. zajmie wystawa główna i czasowe. Na górnym poziomie mają się znajdować m.in. sala kinowa i konferencyjne, pomieszczenia centrum edukacyjnego, złożone z ogólnodostępnej biblioteki, mediateki, elektronicznej bazy danych o judaikach i wielofunkcyjnych sal projekcyjno-konferencyjno-koncertowych na ok. 650 osób.

mjc/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »