Informacje

11.05.2012 06:52 dlaczego nie wybrano najemcy na lokal po menorze?

Eksperci rekomendują,
urzędnicy nie słuchają

SERWISY:

- Mieliśmy prawo unieważnić postępowanie, bo zgodnie z procedurą, to dzielnica podejmuje ostateczną decyzję – urzędnicy tłumaczą, dlaczego nie wybrali najemcy dla lokalu po Menorze.

Przypomnijmy - lokal po restauracji Menora został wystawiony bezprzetargowo na wynajem dla organizacji pozarządowej, która miała w nim prowadzić działalność kulturalną. Zgłosiło się kilkunastu oferentów, a specjalna komisja (powołana przez władze dzielnicy) złożona z ludzi kultury zarekomendowała stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego ze Sławomirem Sierakowskim na czele.

Urząd miasta jednak nie skorzystał z ustaleń komisji i uznał arbitralnie, że postępowanie należy powtórzyć.

Władze Śródmieścia przekonują, że zabrakło atrakcyjnego nawiązania do związków tego miejsca z kulturą i historią żydowską. - W ofertach nawiązania nie było, bądź było zbyt słabe – tłumaczył na początku tygodnia Krzysztof Czubaszek, naczelnik wydziału kultury dzielnicy.

"To nie jest konkurs"

Dlaczego jednak dzielnica unieważniła postępowanie mimo, że powołane przez nią ciało doradcze wybrało najlepszego kandydata?

– Po pierwsze pamiętajmy, że nie był to konkurs. W kryteriach przyznawania "Lokalu na kulturę" jest wyraźnie wskazane, że to dzielnica podejmuje ostateczną decyzję. Poza tym, komisja, w swoich ustaleniach zaznaczyła, że wybrane stowarzyszenie w zbyt małym stopniu nawiązuje do kultury żydowskiej – tłumaczy Urszula Majewska, rzeczniczka Śródmieścia.

– Planujemy wystawić ten lokal jeszcze raz, ale na razie nie ma jeszcze konkretnego terminu - dodaje.

Ani lewica, ani prawica

O ten lokal walczyła Krytyka Polityczna Sławomira Sierakowskiego, stowarzyszenie braci Karnowskich i kilkanaście innych instytucji kultury. Atrakcyjnie położony lokal w miejscu, które kojarzy się z kulturą żydowską był do wzięcia za "bezcen" (12-15 zł za mkw.), a walka miała odbywać się na najciekawsze propozycje kulturalne. Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowały się Krytyka Polityczna, Fundacja Shalom, Dobra Karma i Centrum Adama Smitha. We wtorek dzielnica zdecydowała, że na razie nie wynajmie nikomu.

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AntyLewak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 11:17 ~AntyLewak

  Ufff, a było blisko by lewactwo dostało kolejną lokalizację za bezcen dla swojego promowania marksizmu. W Nowym Wspaniałym Świecie młodzież pije piwko, za kaskę z którego potem wydaje się Marksa i innych lewackich mistrzów. Jest to ohydne, że ja muszę do tego dopłacać w podatkach (miasto mogło wynając lokal za cenę rynkową i zrobić za to coś pożytecznego).

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 11:03 ~obserwator

  100% popieram wypowiedź 07:31 ~nick A WSZYSTKO TO ZGONIE Z PRAWEM

 • kok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 09:09 ~kok

  to po co się powołuje taką komisję, skoro ma się gdzieś wynik jej prac?

  podobonie jak z nazwą Mostu Północnego...

 • ziuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 08:53 ~ziuk

  Coś po boczku poszło nie tak? Jest unieważnienie. I tak będzie nadal. Aż najemcą zostanie ten, kogo uznaniowo wybrał sobie zarząd Śródmieścia. Uznaniowość prawa miejscowego w Warszawie jest faktem. Każda następna uchwała ma tej uznaniowości więcej. To nowotwór. Raczysko, które zżera to miasto.

 • kk1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 08:40 ~kk1

  Czy ktoś przejmie się w końcu losem mieszkańców okolic pl. Grzybowskiego??Likwidacja ok. 200 miejsc parkingowych, oraz rezygnacja z budowy podziemnego parkingu spowodowała, że okoliczni mieszkańcy krążą w poszukiwaniu skrawka miejsca do zaparkowania, a do tego nieustannie gnębieni są przez Straż Miejską. To nie jest skansen, tu też mieszkają ludzie, którzy chcą przynajmniej w miarę normalnie funkcjonować ...

 • mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 08:27 ~mza

  a tak na marginesie ile wzieli eksperci??? Czy takich danych nie chce ujawnić HGW wbrew wyrokom sądowym?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2012 07:31 ~nick

  W tym mieście kupczy się lokalami użytkowymi. Uznaniowe i korupcjogenne jest prawo miejscowe, które reguluje sprawy wynajmu i wykupu lokali. W "lokalach na kulturę" odbywa się sprzedaż alkoholu. To są normalne knajpy. Mają tylko bardzo niski czynsz. ZGN Śródmieście żądał za lokale na Świętokrzyskiej wiele wyższych stawek za m2 i to za kiosk ruchu czy pasmanterię. A tu proszę - knajpa ma być. Taka z tanią wódą, bo czynsz niski to i pozwolić sobie na niższe ceny można. Znam dobrze uznaniowe i korupcjogenne prawo miejscowe dla warszawskich nieruchomości. Ten lokal jest wśród wolnych od roszczen i po 3 latach najmu może być sprzedany najemcy na szczególnie preferencyjnych warunkach. Pewnie o to wlasnie chodzi, żeby najemcą został ten, kto ma to za 3 lata wykupić. Wykupienie lokalu użytkowego w Śródmieściu, zależy tylko od uznania urzędników. To oni mogą dopuścić do spełnienia warunków, bądź spełnienie tych warunków dowolnie długo blokować. Uznaniowość zawsze jest korupcjogenna. Ten lokal jest pusty. Należy go sprzedać w drodze przetargu. Mieszkancy zadłużonej Warszawy nie muszą fundować wybranej fundacji remontu lokalu i ratalnej sprzedaży lokalu. Mogą sprzedać komunalny majątek żądając natychmiastowej zapłaty za to co jest. remont niech sobie wykonuje nabywca na koszt wlasny. Lokale na kulturę to obchodzenie prawa. To szczyty uznaniowości. Ten lokal znajduje się w ciągu pieszym i turystycznym. takie lokale nie powinny być wynajmowane na kulturę. Tak przynajmniej stanowi prawo miejscowe. Wiem, że jest uznaniowe i korupcjogenne. Widocznie jeszcze w nim za malo uznaniowości i korupcjogenność, bo i to prawo jest obchodzone.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »