Informacje

03.12.2012 17:24 "niewykorzystany potencjał"

Eksperci o nowym Zachodnim: "To bardziej stacja metra, niż dworzec"

SERWISY:

Eksperci w dziedzinie transportu i architektury krytycznie odnoszą się do projektu nowego dworca Zachodniego. Twierdzą, że zmarnowany zostanie kolejowy potencjał tego terenu. - To bardziej przypomina stację metra, niż dworzec - komentują.

W piątek Polskie Koleje Państwo i słowacki deweloper HB Reavis przedstawili projekt nowego dworca Warszawa Zachodnia oraz kompleksu biurowego West Station. Według planów inwestora, część dworcowa będzie bardzo skromna, pomieści tylko pięć kas, kilka sklepów i punktów usługowych. Realizacja projektu może oznaczać marginalizację Zachodniego, który w założeniach urbanistów miał przejąć kolejowy ruch międzynarodowy, a w przypadku ewentualnej przebudowy dworca Centralnego - stać się dla niego alternatywą.

Dworzec jak stacja metra

- Zachodni w projekcie przedstawionym kilka dni temu z pewnością nie podoła temu zadaniu. Będzie za mały - przekonuje Patryk Zaremba z Forum Rozwoju Warszawy i zwraca uwagę na dysproporcje między częścią dworcową a komercyjnymi biurowcami. - Dobrze, że na tym terenie powstanie coś nowego, ale to bardziej przypomina stację metra niż dworzec kolejowy. Niestety PKP, jako partner przedsięwzięcia jest z tego trochę wycofane - dodaje Zaremba.

W podobnym tonie wypowiada się Jan Jakiel, prezes Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji. - Ten projekt w jakiś szczególny sposób nie rozwija tego terenu - twierdzi Jakiel.

"Wielkie obiekty są trudne"

Zdaniem obu ekspertów teren ma w sobie duży potencjał, jeżeli chodzi o transport, choćby z uwagi dużą liczbę torów i peronów, które warto wykorzystać. - W projekcie postawiono bardziej na część komercyjną niż, kolejową - zwraca uwagę Patryk Zaremba.

- PKP czy inwestor raz na zawsze muszą sobie uświadomić, że to jest i będzie potężny węzeł przesiadkowy - uważa Jan Jakiel.

W piątek architekci bronili swojej koncepcji przekonując, że dziś dworce nie są osobnymi bytami, a jako element "płynnej tkanki miejskiej" nie muszą być duże.

- Wielkość Zachodniego jest dostosowana do potrzeb tej części Warszawy. Wielkie obiekty, trudne i drogie w utrzymaniu, nie sprawdzają się dzisiaj. Na Centralnym, poczekalnia dla pasażerów świeci pustkami, bo podróżni wolą spędzać czas w kafejkach - argumentuje Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP.

Co z dworcem PKS?

Nierozwiązany pozostaje także problem położonego tuż obok, nieremontowanego od lat, dworca autobusowego należącego do PKS Polonus. Ministerstwo Skarbu Państwa szykuje się właśnie do prywatyzacji tej spółki.

- Aktualnie proces prywatyzacji znajduje się w fazie analizy złożonych ofert wstępnych. Dopiero po przeanalizowaniu ofert wstępnych zostaną podjęte decyzje, co do kolejnych kroków w zakresie prowadzonego postępowania - informuje Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka prasowa ministerstwa.

Wśród chętnych są firmy transportowe i deweloperskie: Mobilis, Arriva Polska, Echo Investment, konsorcjum RAF TRANS-BALMORAL PROPERTIES 4ED oraz Polska Komunikacja Samochodowa.

Zobacz projekt nowego dworca:


bf/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.01.2015 18:18 ~oli

  w tym projekcie widać inspiro

 • Deo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 00:55 ~Deo

  Nowa Warszawa Zachodnia = wiata + prywatne biurowce... Ciekawe czy chociaż perony zostaną odnowione w ramach tej inwestycji a jeśli tak to w jakim standardzie...

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2013 00:13 ~jan

  To nie dworzec ,to NOWOCZESNE DZIADOSTWO i WSTYD dla Stolicy!

 • craven

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 18:49 ~craven

  I przy najbliższej okazji dworzec zostanie zalany tak jak to się dzieje z niektórymi stacjami metra podczas ulewnych deszczy.

 • pawleko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 02:41 ~pawleko

  TRagedia

 • Gigunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.12.2012 00:20 ~Gigunia

  To nie jest dworzec tylko wejście do tunelu plus kilka kas. Czymś takim narażamy się na śmieszność. Warszawa aspiruje do stania się metropolią a te jak wiemy posiadają obiekty klasy światowej. Ta wiata może była by dobra ale na jakiejś linii lokalnej w małym miasteczku, tutaj jest to kpina.

 • eps noprofile

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 22:47 ~eps noprofile

  Widać jaki zakuty jesteś :) Ciekaw jestem jak bardzo ciebie kantują a ty sie cieszysz wieżąc że robią słoiki ;-) NIestety prawda jest taka, że to wiekszość " takich jak ty west station" jest nieudacznikami, narzekającymi że wiatr im w oczy wjeje, ze słoiki są winne, że rząd jest nie taki, rze płaca niska, i w koncu nie ma pracy.
  Taki z Ciebie Ferdek Kiepski hehe, nawet nie wiesz ilu ludzi ma niezłą beke z ciebie. No ale cóż to napewno wina słoików. Żyj dalej w nieświadomości warszawiaku rdzenny od pokoleń. Tylko od ilu ?

  NIE dla słoików~NIE dla słoików

  Haha..."uderz w stół, a nożyce się odezwą...".
  Po komentarzach od razu widać, kto jest przyjezdnym słoikiem. Sprawa jest prosta, wieśniakom, którzy mają wiejski gust i zupełnie nic do powiedzenia nie odpowiadają nowoczesne obiekty. Boicie się,że się pogubicie? "Dworczyki" i inne wiejskie pałacyki z wieżyczkami wyższymi niż ma sąsiad budujcie u siebie. Błagam pokończcie te szkoły, uczelnie, miejsca zatrudnienia i wracajcie do siebie, tam się zajmujcie architekturą. Pozdrawiam

 • vaus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 21:54 ~vaus

  Tak gadają bo nie widzieli dworców w innych krajach.

 • warszawaWola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 21:37 ~warszawaWola

  Ciekawe jest, że inwestor pokryje koszt tej lokalnej stacyjki (bo dworzec to to nie będzie) czyli jakieś 6mln zł, a w zamian dostanie teren o powierzchni... 17 000 m2!!! (źródło: http://www.terenyinwestycyjne.info/index.php/wiadomosci/item/3721-hb-reavis-inwestuje-z-pkp-110-mln-euro-w-dworzec-warszawa-zachodnia ) czyli inwestor zapłaci za m2 gruntu ok. 350,-zł?! Słownie: TRZYSTA PIĘĆDZIESIĄT ZŁOTYCH!!!!! Przy cenie gruntów w tej okolicy na poziomie 6 000,-zł słownie: SZEŚĆ TYSIĘCY ZŁOTYCH. Ciekawe ile z tych oszczędności to łapówka? Dodam tylko że ten sam inwestor za działkę od PKP k.DW Centralnego zapłacił 10tyś za m2. Ciekawe za ile pójdzie PKS Polonus który chcą kupić... deweloperzy, dla działki obok. Minister Nowak musi jedno zrozumieć, jeśli będzie ślepo wierzyć w wolny rynek to będzie miał tylko mieszkania i biurowce no i łapówki, a może właśnie o to chodzi. Żaden deweloper nie zbuduje za PKP dworca z prawdziwego zdarzenia, a napewno nie skoordynuje tak złożenej inwestycji miedzy PKP PLK PKS i resztą tego cyrku. Działka o której mowa warta jest ok.100 mln zł, czy nie można było jej sprzedać i za taką sumę wybudować prawdziwy kompleks integrujący, PKP PKS komunikację miejską, parking, nowe dojazdy, hotel i usługi?

 • NIE dla słoików

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2012 17:25 ~NIE dla słoików

  Haha..."uderz w stół, a nożyce się odezwą...".
  Po komentarzach od razu widać, kto jest przyjezdnym słoikiem. Sprawa jest prosta, wieśniakom, którzy mają wiejski gust i zupełnie nic do powiedzenia nie odpowiadają nowoczesne obiekty. Boicie się,że się pogubicie? "Dworczyki" i inne wiejskie pałacyki z wieżyczkami wyższymi niż ma sąsiad budujcie u siebie. Błagam pokończcie te szkoły, uczelnie, miejsca zatrudnienia i wracajcie do siebie, tam się zajmujcie architekturą. Pozdrawiam

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »