Informacje

18.09.2012 08:25 interwencja policji

Ekshumacja ofiary Smoleńska. Przepychanki, jeden zatrzymany

SERWISY:

Na Starych Powązkach w Warszawie odbyła się rano ekshumacja jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Doszło do przepychanek, policja zatrzymała jedną osobę.

- Miała miejsce ekshumacja kolejnej ofiary, która zginęła w wyniku katastrofy 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku - powiedział po godz. 7.00 dziennikarzom zebranym przez bramą cmentarza prok. Andrzej Wicherski z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wicherski dodał, że we wtorek odbędą się także inne zaplanowane czynności - badania sekcyjne. Nie odpowiedział, gdzie zostaną one dokonane. Nie chciał jednak zdradzać, tożsamości ekshumowanej osoby.

Wiadomo natomiast, że ekshumacja miała związek z wątpliwościami dotyczącymi legendarnej działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, która również zginęła w katastrofie. Jej rodzina, po zapoznaniu się z rosyjską dokumentacją medyczną, ma wątpliwości, czy w grobie na pewno złożono ciało Walentynowicz. Zdaniem rodziny, rosyjski opis zdaje się dotyczyć innej osoby. Ekshumacji legendarnej działaczki Solidarności dokonano w poniedziałek o świcie w Gdańsku.

Czytaj więcej na ten temat na tvn24.pl.

"Czuję się uprowadzony"

Po godz. 7.00 adwokat rodziny Walentynowicz Stefan Hambura poinformował, że ekshumowano już ciało z grobu Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Dodał, że konwój z ciałem wyjechał z cmentarza. Hambura stwierdził, że on sam został zabrany z cmentarza samochodem Żandarmerii Wojskowej, który prawdopodobnie udaje się do Krakowa. - Czuję się uprowadzony - dodał.

Wcześniej Hambura zaprezentował dziennikarzom pismo do prokuratora generalnego, w którym zwrócił się o przeprowadzenie sekcji zwłok w szwajcarskim centrum uniwersyteckim medycyny sądowej, bądź dopuszczenie do zespołu przeprowadzającego sekcję zwłok dr Michaela Badena i wstrzymanie czynności sekcyjnych do czasu rozpatrzenia tych wniosków.


Adwokat wniósł też zażalenie na prokuratorów, biorących udział w ekshumacji i sekcji zwłok na cmentarzu w Gdańsku. Chce, by wszcząć wobec nich postępowanie. Prosi też prokuratora generalnego o objęcie sekcji zwłok bezpośrednim nadzorem służbowym.

Pisma przekazał posłowi Antoniemu Macierewiczowi z prośbą o doręczenie ich do prokuratury generalnej.

Przepychanki na cmentarzu

Cmentarz był na ranem zamknięty dla osób postronnych, a wejść pilnowała żandarmeria wojskowa. Teren wokół kontrolowała policja. W ekshumacji uczestniczyli m.in. prokuratorzy i inspektorzy sanitarni.

Przed wejściem na teren nekropolii zgromadziła się grupa kilkudziesięciu osób z klubów "Gazety Polskiej", z transparentami "Żądamy prawdy" i "Smoleńsk - nie pozwolimy zakłamać prawdy". Byli też posłowie PiS, m.in. Antoni Macierewicz i Anna Fotyga.

Kilka osób próbowało przedostać się na teren cmentarza, przechodząc przez mur. Jedna z nich została zatrzymana. Według pikietujących, był to twórca filmów dokumentalnych Grzegorz Braun. Policja próbowała wywieźć go z terenu cmentarza, jednak po przepychankach z funkcjonariuszami i żandarmerią wojskową pikietujący i posłowie PiS nie dopuścili do wyjazdu radiowozu z terenu cmentarza. Krzyczeli: "Uwolnić Grzegorza Brauna. On tylko wykonywał swoje obowiązki, dokumentował ekshumację", "Tu jest Polska".

Po ok. 3 godzinach Braun został zwolniony. Jak powiedział po zwolnieniu, nie używał siły wobec policjantów - podała PAP.

Pytany o incydent rzecznik Komendy Stołecznej Policji, Mariusz Mrozek, powiedział, że na teren cmentarza wtargnęły dwie osoby. Ponieważ nastąpiło to przed godz. 7.00 - czyli w czasie, gdy, zgodnie z regulaminem, cmentarz był zamknięty i, dodatkowo, odbywały się na nim czynności zlecone przez prokuraturę - poproszono je o opuszczenie terenu. Kobieta dostosowała się do tej prośby, mężczyzna nie. Dlatego został zatrzymany do wyjanienia - informuje policja.

- Po przesłuchaniu zwolniono go do domu - podał rzecznik.

Według nieoficjalnych informacji PAP, Braun ma się jeszcze stawić na komisariacie. Zostanie wtedy przesłuchany pod kątem naruszenia nietykalności funkcjonariusza i taki zarzut może usłyszeć.

Pamięci ofiar Katynia

Walewska-Przyjałkowska przewodniczyła fundacji założonej przez ks. Zdzisława Peszkowskiego, zmarłego w 2007 roku kapelana Rodzin Katyńskich. Pielęgnowała również pamięć o losach Polaków na Wschodzie oraz była orędowniczką beatyfikacji księży zamordowanych w Katyniu.

Była pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, pracowała na wydziale samochodów i maszyn roboczych, specjalizowała się w automatyce i robotyce przemysłowej. Została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach 22 kwietnia 2012 r.

Więcej na TVN24.PL

PAP, nsz//bgr/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KERI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.09.2012 19:52 ~KERI

  W poprzednich artykułach pisano, że w Gdańsku ekshumowano Annę Walentynowicz. Po tym jak okazało się, ze nie jest to Anna Walentynowicz (i nie muszę chyba udowadniać dlaczego - kto czyta ten wie) obecnie już nie piszę się o osobie a tylko o ciele i nie o imieniu i nazwisku osoby tylko o nazwie grobu pod jaką zostało złożone ciało. Kto potrafi zrozumieć tekst może wyciągać prawidłowe wnioski. Komu krew zalewa oczy może co najwyżej widzieć coś ale nie do końca (To jak z bykiem na arenie- Widzi czerwone i atakuje ale tak na prawdę nie wie co). A swoją drogą coś mało na temat kolejnych pomyłek w sprawie "katastrofy" Smoleńskiej. Katastrofa.

 • Tragedia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 22:04 ~Tragedia

  Strasznie żałuję, iż przez te "aresztowanie" znamienitego reżysera (tfuuu) nie dało się udokumentować ekshumacji. Nie dane nam będzie się napawać widokiem rozkopanego grobu oraz rozkładającego się ciała. A można było to puszczać dzieciom przed dobranocką.
  Banda przygłupów robiących karierę na cudzych grobach. ŻENADA!!!

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 20:40 ~iza

  RZONDAMY PRAWDY!

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 20:15 ~qwerty

  rodowici PiSowcy w natarciu! ha ha ha

 • Olek33

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 17:43 ~Olek33

  I PO zaraz słupki sondażowe urosna jak ludzie zobaczą ten Pisowski cyrk. Ja sobie nie wyobrazam zeby tacy ludzie żądzili Polską. Zaraz będzie wiecej pomników Kaczynskiego niż Papieża.

 • lilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 16:23 ~lilka

  no pisiory tylko w ten sposób mogą się wykazać...następny cyrk 29 września,marsz w obronie tv trwam ale będą podnieceni...

 • Antek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 16:06 ~Antek

  xyz~xyz

  Jedni wysyłają sondę na Marsa a drudzy awanturują się na cmentarzach, wierząc, że to właśnie jest właściwa droga do osiągnięcia powszechnego dobrobytu Polaków. Biedne homuncie.

  Jeszczze inni wysyłają sądy do Pruszkowa i do Gdańska...

 • mffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 15:47 ~mffff

  ehhehehe ale cyrk, mały po murach latają

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 15:41 ~mmm

  Naucz się pisać w ojczystym języku "patrioto"

 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2012 15:23 ~skaut

  sedno~sedno

  Ja jestem ciekawy tylko kiedy prawda katastrofy smoleńskiej wyjdzie na jaw :)

  A ja jestem pewien ze ty i tak masz swoja prawde i zadna inna ci sie nie spodoba i bedziesz wciąż darł ryja na Powązkach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »