Informacje

28.06.2012 06:37 "To efekt analizy akustycznej"

Ekrany tylko od strony lasu.
"Gdzie tu sens, gdzie logika?"

SERWISY:


Na budowanym wiadukcie przy ul. Mehoffera powstają ekrany akustyczne, ale tylko od strony północnej. "Nie przewidziano ich ze strony stacji Płudy i domków jednorodzinnych" – alarmuje na warszawa@tvn.pl Mariola. Kolejarze odpowiadają, że taka decyzja została podjęta po dogłębnej analizie akustycznej.

Chodzi o wiadukt kolejowy zbudowany na Białołęce przy Mehoffera i Zawiślańskiej. "Okazało się, a budowa dobiega końca i niedługo huczne otwarcie, że na wiadukcie będą ustawione ekrany akustyczne tylko z jednej strony, co ciekawe od strony lasu, który ciągnie się do Legionowa" - pisze w mailu do naszej redakcji pani Mariola.

Ekrany spotęgują hałas?

I przesyła zdjęcia z widokiem na wiadukt z perspektywy pobliskich domów, które od inwestycji oddzielają drzewa. "Ze strony stacji Płudy i domków jednorodzinnych, które przylegają do wiaduktu takich ekranów nie przewidziano. Gdzie tu sens i logika?" – pyta się internautka. Do dziś nie uzykała przekonującej odpowiedzi na to pytanie.

Mieszkańcy obawiają się, że budowa ekranów od strony lasów może dodatkowo spotęgować hałas, który odczują po swojej stronie. "Będzie się on odbijał od istniejącego ekranu i znacznie zwiększy się jego działanie na mieszkańców" – twierdzi.

"To efekt analizy akustycznej"

Ale ta argumentacja urzedników nie przekonuje. Zapytani przez nas o sens instalacji ekranów tylko z jednej strony powołują się na badania.

- Usytuowanie ekranów akustycznych na wiadukcie w ciągu ulicy Mehoffera jest efektem analizy akustycznej przeprowadzonej przed inwestycją i jest zgodne również z decyzją środowiskową wydawaną przez regionalną dyrekcję ochrony środowiska - wyjaśnia Maciej Dutkiewicz z Centrum Realizacji Inwstycji PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak dodaje, przed rozpoczęciem każdej tego typu inwestycji projektanci sprawdzają, jaki będzie jej wpływ na otoczenie. - Jeśli na przykład okazuje się, że w jakimś miejscu będzie za duży hałas w stosunku do norm wtedy wprowadzają dodatkowe rozwiązania w postaci ekranów – tłumaczy Dutkiewicz.

ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • skaut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2012 10:59 ~skaut

  Od strony lasu, gdyz ekolodzy wymusili w projekcie ochronę uszu żuka gnojarza, który ma tu swą ostoję. Hałas zwiększa stres tych bezcennych zwierząt i ujemnie wpływa na ich rozmnażanie.

 • jagul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2012 12:26 ~jagul

  do ~Prawnik: pisze Pan, że po wybudowaniu wiaduktów pociągi popędzą 160-200km/h, tylko jakoś przeoczył Pan fakt, że ekrany budowane są na wiadukcie nad linią kolejową, a nie wzdłuż linii kolejowej, więc kompletnie od hałasu pociągów nie chronią.

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 14:36 ~Jaro

  Leśni dziadkowie z PZPN-u potrzebują ciszy i spokoju. Stąd te ekrany od strony lasu.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 09:49 ~Tomek

  Ekrany są jak najbardziej prawidłowo. Zażyczyli sobie ekolodzy, żeby hałas nie niepokoił zwierząt. I tyle w temacie.

 • Pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2012 08:28 ~Pasażer

  Wy chcecie aby PKP wam zrobiła super wiadukt, jak oni nawet z rozkładami jazdy pociągów mają problem.

 • Piotrek Mehoffera

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 22:27 ~Piotrek Mehoffera

  Jestem mieszkańcem Choszczówki i znam osobiście osobę, która sprzedała działki pod opisane osiedle i zaręczam, że wszystko jest legalne. No cóż rzeczywiście po stronie ekranu jest las, a domy daleko no może nie 700, ale kilkaset metrów na pewno, najbliżej jest nadajnik GSM i może ten nadajnik trzeba chronić przed hałasem. A wiadukt to bubel, niema schodów na drugą stronę, a filar jest centralnie na środku ulicy Zawiślańskiej. Ciekawe jak długo trzeba będzie czekać na poważny wypadek. Rzeczywiście wiadukty są po to, aby pociągi tu pędziły. Jest potrzebny ekran i na wiadukcie i wzdłuż torów. Jak wiadomo Pan minister Nowak oddaje niewykorzystane środki do Brukseli, a na 100m ekranu zabrakło. Osoby, które tak łatwo rzucają oskarżenia o nielegalność powinny się wstydzić i skończyć w sądzie oskarżeni o pomówienie. I jeszcze jedno przypomnienie wiadukt od początku budził kontrowersje. Dowód liczne artykuły w ECHU, a sama budowa to śmietnik dookoła oraz ,,spracowane,, brygady pod sklepem Polnych Kwiatów.

 • Prawnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 21:27 ~Prawnik

  Modernizacja linii kolejowej E-65, jest w znacznym stopniu finansowana z budżetu Unii Europejskiej, co obliguje PKP do planowania oraz realizacji inwestycji zgodnie z jej dyrektywami. W myśl w/w dyrektyw inwestycje należy planować oraz prowadzić w taki sposób, by warunki zamieszkiwania w bliskim jej sąsiedztwie nie uległy pogorszeniu. Nie ważne czy jest to jeden dom czy kilka, każdy ma takie same prawa. Pani Marioli radzę napisać protest do Unijnego Rzecznika Praw Obywateli, a Pani która oskarża o nielegalność radzę się zastanowić takie oskarżenie jest ścigane prawem, to że ktoś jest po tej korzystnej stronie nie daje mu prawa do obrażania i oskarżania innych. Swoją drogą Pani Mariola ma „wspaniałych sąsiadów”.
  Po wybudowaniu wiaduktów pociągi popędzą 160-200km/h ciekawe czy wtedy gdy w promieniu 500m będą pękały budynki sąsiedzi będą się cieszyć. I jeszcze jedna rada można do wydziału środowiska wnioskować o kasację decyzji środowiskowej oraz zgłosić zastrzeżenia do nadzoru budowlanego.

 • maersk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 21:27 ~maersk

  Na tej wsi i tak macie cisze i spokój...

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 21:20 ~Wwa

  To jest inwestycja PKP
  PKP !!!

 • Mariola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2012 19:50 ~Mariola

  Pragnę odpowiedzi od urzędników na jedno pytanie. Dlaczego na wiadukcie od naszej strony nie ma ekranów? Nie mogę do tej pory uzyskać odpowiedzi. Czy mam rozumieć, że badanie o którym mówi Pan Maciej Dutkiewicz wykazało,że po naszej stronie hałasu nie będzie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »