Informacje

12.07.2011 07:17 KONKURS ARCHITEKTONICZNY

Ekologiczny biurowiec
z windą na pierwszym planie

SERWISY:

Byli jedną z pierwszych zagranicznych firm na przemysłowym Służewcu. Teraz będą jedną z pierwszych, która wprowadzi tam prawdziwie ekologiczną architekturę. Firma Schindler Polska rozstrzygnęła konkurs na projekt swojej siedziby.

Szwajcarski producent wind i schodów ruchomych działał w Polsce już w 1928 roku. Na nowo wszedł na nasz rynek w połowie lat 90., kupując dwie polskie firmy. Od 1996 roku centrala polskiego oddziału znajduje się w Warszawie, przy ulicy Postępu 12A. I właśnie w tym miejscu ma powstać nowa siedziba firmy.

Nie byłoby w tym może nic szczególnego, gdyby nie fakt, że firma ogłosiła konkurs architektoniczny na projekt, a jego organizację powierzyła Stowarzyszeniu Architektów Polskich, co zdarza się wciąż dość rzadko. Schindler jest jednak znany ze współpracy z architektami i inżynierami, dla których co dwa lata organizuje konkurs na projekty poprawiające dostępność miejskiej infrastruktury.

- Muszą żyć z nami w zgodzie. W końcu gdyby nie my, nie mieliby gdzie instalować swoich wind i schodów - żartował przewodniczący sądu konkursowego Sławomir Gzell.

Domy, wiaty, tunele i biurowiec

Wyniki konkursu poznaliśmy w poniedziałek. W pałacyku SARP przy ulicy Foksal zaprezentowana 25 prac, z których jury nagrodziło trzy, a dwie kolejne wyróżniło. Wygrał młody warszawskich architekt Bartłomiej Grotte. I choć jego nazwisko nie jest jeszcze powszechnie znane, to warszawiacy będą mogli się już niebawem zapoznać z jego architekturą - to on zaprojektował dźwiękochłonne tunele, które powstają właśnie na Trasie Toruńskiej oraz potężne wiaty, które mają zadaszyć tramwajowo-autobusowe przystanki na Trasie WZ. Projektował też kładki i mosty (w tym most Krasińskiego).

Nie znaczy to jednak, że Grotte zajmuje się tylko infrastrukturą. Na swoim koncie ma również kilka projektów domów jednorodzinnych. Gustuje w nowoczesnych, prostych bryłach i połączeniu jasnych, białych elewacji z naturalnymi elementami, np. drewnem. Prosta i oszczędna jest także zwycięska koncepcja dla firmy Schinlder.

Czerwień i winda na elewacji

Startujący w konkursie architekci mieli ograniczone pole do popisu. Teren inwestycji objęty jest planem miejscowym, który dopuszcza w tym miejscu dwie prostopadłe bryły z dominantą od strony ronda u zbiegu ulic Postępu i Cybernetyki. Inwestor narzucił kolejne ograniczenia: budynek musiał się wpisać w wizerunek marki Schindler (zasugerowano, by na elewacji pojawił się czerwony kolor z loga firmy) i być zgodny ze szwajcarskim standardem energooszczędności Minergie-P.

- Stawiamy na nowoczesne, przyjazne dla środowiska technologie. Budynek ma być naszą wizytówką, więc musi spełniać takie same warunki - tłumaczy Andrzej Jeż, dyrektor finansowy Schindler Polska.

- Od tego wyszliśmy - mówi Grotte. - Najpierw powstała koncepcja energooszczędnego budynku, potem dopiero nadaliśmy mu atrakcyjną formę architektoniczną - dodaje.

Od strony ulicy Cybernetyki budynek będzie miał podwójną elewację. Biała bryła skryje się za czarnymi panelami. Charakterystycznym elementem będzie zamknięty w szklanym szybie czarny prostopadłościan zewnętrznej windy. Poruszać się będzie po czerwonej "linie" ze świecących elementów.

25 tysięcy i zaproszenie do negocjacji

Będzie, o ile to właśnie projekt Bartłomieja Grotte zostanie zrealizowany. Zwycięzca dostanie 25 tysięcy złotych nagrody. Inwestor zagwarantował sobie natomiast prawo do tego, by do negocjacji zaprosić także zdobywców dwóch pozostałych nagród (Hermanowicz Rewski Architekci oraz 90 Architekci) a także dwóch wyróżnień (Nizio Design oraz Bulanda i Mucha Architekci). Nie wiadomo, komu ostatecznie powierzy projektowanie swojej siedziby.

25 konkursowych prac można oglądać w siedzibie SARP przy ulicy Foksal 2. We wtorek o godzinie 12. odbędzie się tam dyskusja pokonkursowa, na której jury omówi nagrodzone i wyróżnione prace.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 20:09 ~iop

  ekologia... a jazda rowerem jest ekologiczna ? tak ale zdrowa już nie bo sie wdycha te no... spaliny spalinowozów

 • biolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 14:03 ~biolog

  Słowo "ekologia" jest ostatnio bardzo w modzie, ale z ochroną przyrody czy dbaniem o środowisko ma mało wspólnego. "Ekologia" to nauka o środowisku, a jakby bardziej się w to zagłębić to nauka zajmująca się funkcjonowaniem i strukturą środowiska oraz badaniem zależności miedzy jego składowymi na różnych poziomach. No ale "ekolog" brzmi lepiej niż "działacz ochrony przyrody" więc wszyscy tzw. zieloni nazywają siebie ekologami. No nic tyle na wstępie. Co do budynku ekologicznego to naprawdę jest to budynek "przyjazny środowisku" czyli taki, ktory jak najmniej wpływa na środowisko, czyli zużywający minimalne ilości energii niezbędnej przy 100% funcjonowaniu budynku (energooszczędne oświetlenie, system odzyskiwania energii z poruszających się wind itp.), wyposażony w panele słoneczne, system odzyskiwania deszczówki, własną oczyszczalnię ścieków, "otwory" w budynku i układ pomieszczeń jest tak ustawiony by istniał naturalny przepływ powietrza (otwarcie pewnych "otworów" np. okien daje oszczędnośc na klimatyzacji latem), a i konstrukcja ścian/okien/wejśc do budynku taka by budynek nie nagrzewal się latem i nie oziębiał zimą itp. itd. możnaby wymienieć bez końca, a zopomniałem o coraz modniejszych "zielonych powierzchniach" - twprzenie ogrodów/trawników na dachach/balkonach/tarasach czy puszczanie roślin pnących po ścianach, jak mówiłem możnaby wymienieć bez końca.
  Szkoda, ze nie napisano pod jakim względem budynek ten będzie przyjazny środowisku, wymieniono jedynie zgodność ze szwajcarskim standardem energooszczędności Minergie-P. No ale na energooszczędności przyjazność dla środowiska się nie kończy...

 • ses

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 11:12 ~ses

  eko? Ekologiczny? Chyba ekonomiczny, tani z eksploatacjii. Ekologiczny to od projektu, do utylizacje. A to mam jeszcze pytanie. Co się dzieje z ściekami: do Wisły a może do oczyszczalni. A moze jest własna oczyszczalnalnia???? Eko to eko :)

 • Nauka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 11:09 ~Nauka

  Prawdopodobnie chcieli napisać energooszczędny a nie ekologiczny :)

 • mm sopot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 09:55 ~mm sopot

  ?

 • mm sopot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 09:42 ~mm sopot

  Gratuluję serdecznie zwycięzcom, projektanci są na wysokim poziomie. Natomiast nagroda 25.000 pln to chyba trochę pomyłka, dodatkowo biorąc pod uwagę, że inwestor zastrzegł sobie prawo do negocjacji z resztą biorących udział (niewątpliwie też wartościowe projekty). Liczy się jak zawsze koszt projektu - byleby najtaniej. I dziwi mnie ten fakt biorąc pod uwagę takiego inwestora. Może się mylę?...

 • paranoja polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2011 09:27 ~paranoja polska

  Czy to nie przesada z tym nadużywanie słowa "ekologia"? Dziś już wszystko jest ekologiczne - skóra, jedzenie, budynki, itd. Skórą to zawsze będzie skórą, a inne podobieństwa materiałów nie nazywajcie skórą. Dotyczy to także innych przedmiotów. Nie przesadzajcie z tym nazewnictwem!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »