Informacje

10.09.2016 18:36 apel partii Razem

Efekt afery reprywatyzacyjnej. "Czas na kadencyjność prezydentów miast"

SERWISY:

"Czas na wprowadzenie kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast", powinni sprawować funkcje maksymalnie dwie kadencje - apeluje partia Razem. Jej zdaniem taka lekcja płynie z nieprawidłowości, jakie wykryto w związku z reprywatyzacją gruntów i budynków w Warszawie.

- Lekcja warszawskiego samorządu pokazuje jednoznacznie: czas na wprowadzenie kadencyjności burmistrzów i prezydentów miast. (...) Żaden polityk nie powinien sprawować takiej funkcji dłużej niż dwie kadencje pod rząd. Afera reprywatyzacyjna to niestety nie wyjątek - niejeden wieczny samorządowiec ma dziś podobnego trupa w szafie - argumentuje Adrian Zandberg z Razem, cytowany w oświadczeniu przekazanym w sobotę PAP.

Zabetonowanie lokalnej polityki

W oświadczeniu podkreślono, że "afera reprywatyzacyjna w Warszawie pokazała, do czego prowadzi zabetonowanie lokalnej polityki".

- Po 10 latach sprawowania władzy przez Hannę Gronkiewicz Waltz w stolicy urosła mafia reprywatyzacyjna. Handlarze roszczeń skrzywdzili tysiące lokatorów i dzień po dniu niszczą miasto (...) Ratusze rządzone przez wiecznych prezydentów obrastają siecią szemranych zależności i koligacji. Politycy i urzędnicy, przekonani, że są nieusuwalni, tak jak w Warszawie w nieodpowiedzialny sposób gospodarują majątkiem publicznym. Sama dymisja skompromitowanej prezydent Warszawy, choć jest konieczna, nie wystarczy. Potrzeba mechanizmu, które uzdrowi polską politykę na poziomie samorządowym. Polski samorząd potrzebuje zasady kadencyjności - przekonuje ugrupowanie.

Razem od dnia powstania ma w programie ograniczenie liczby kadencji, na które mogą być wybierane władze lokalne.

"Zwracamy się do wszystkich partii politycznych, by także uczyniły ten postulat częścią swoich programów. Apelujemy do PiS, PO, PSL, Nowoczesnej i Kukiz'15: Wprowadźmy w polskim samorządzie zasadę kadencyjności. Tylko tak możemy wstrząsnąć zastałymi układami władzy i uzdrowić samorządową demokrację. Żaden polityk nie powinien sprawować funkcji prezydenta czy burmistrza dłużej niż przez dwie kadencje. Demokratyczny, nieskorumpowany samorząd leży w interesie wszystkich, niezależnie od politycznych preferencji" - napisano w komunikacie.

W ostatnim czasie nasiliła się krytyka pod adresem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz związana ze sprawą zwrotów nieruchomości w Warszawie. Pod koniec sierpnia w "Gazecie Wyborczej" ukazał się artykuł na temat okoliczności reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury i Nauki, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce - trzech osób, które nabyły roszczenia od spadkobierców - mimo że wcześniej b. współwłaścicielowi nieruchomości, obywatelowi Danii, przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej.

Awantura o reprywatyzację

Hanna Gronkiewicz-Waltz zwolniła dyscyplinarnie dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcina Bajkę, zapowiedziała audyt procesu reprywatyzacji, a na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Warszawy w ubiegłym tygodniu zapewniała, że chce wyjaśnić kwestie reprywatyzacji do końca. W czwartek z ratusza odszedł wiceprezydent Jarosław Jóźwiak, który nadzorował m.in. BGN oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, odpowiedzialny za inwestycje. Ratusz ma ogłosić przetarg, by wyłonić firmę do przeprowadzenia audytu stołecznej reprywatyzacji.

PAP/kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 11:57 ~Rudy

  i dwie kadencje dla posłów i senatorów

 • pilot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 11:55 ~pilot

  Posłowie tak samo powini być tylko 2 kadencje a nie po 20 lat w sejmie

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 11:53 ~Nick

  Czyli jak się okaże, że burmistrz dobrze zarządza to już nie może być burmistrzem i trzeba będzie wybierać miernoty bo skąd będzie wiadomo czy nowi kandydaci będą coś potrafili.

  Zróbmy kadencyjność wszystkiego. Dwie kadencje i połowie won. Tak samo prezesi partii politycznych. Dwa wybory i won do szeregu.

  Politycy partii, którzy krzyczycie, że jesteście moralni - dajcie przykład i sami tak postępujcie.

 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 22:47 ~XYZ

  Hola hola, co do Prezydenta Państwa to zgoda ale lokalnie to nie takie proste. Przecież są wybory, można się długo zastanawiać nad reelekcją. A może kadencje powinny być krótsze albo dłuższe tylko dla Prezydentów i może wtedy 2-wie kadencje.
  W tak zaproponowanej formie to tylko mieszanie ludziom w głowach, oj dobry czas na to.

 • Asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 22:44 ~Asso

  Czyżby HGW usiłowała jeszcze resztkami sił się lansować ? Dlaczego ja ciągle muszę oglądać jej fizys ?

 • Lapigrosz9012

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 22:08 Lapigrosz9012

  Hanka oddaj ten przklejony stołek. Zatopisz Grzesia.

 • takaprawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 21:26 ~takaprawda

  Właśnie pomysł bardzo dobry. Pierwszy raz się z nimi zgadzam.

 • Dee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 19:35 ~Dee

  słaby pomysł. Nie doprowadzi do niczego

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2016 19:16 ~Mic24

  Moim zdaniem ktokolwiek z PO nie ma moralnego prawa podejmować jakichkolwiek decyzji w sprawach Polski. Uważam, że ta ekipa skompromitowała się w wszystkim co robiła. hasło "mordo ty moja" pasuje do opisania degrengolady POwskiej. Wstyd, wstyd i bandytyzm.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »