Informacje

06.10.2016 21:50 pod ziemią szklany budynek

Edukacja zamiast martyrologii?
Śmiała wizja placu Piłsudskiego

SERWISY:

Taras nad Grobem Nieznanego Żołnierza, a niżej rozległe przeszklone sale z biblioteką, miejscem na wystawy i debaty – tak widzą przestrzeń placu Piłsudskiego artyści działający w ramach projektu "Rozbrojenie Kultury". W czwartek w Zachęcie po raz pierwszy zaprezentowali wizualizacje.

"Rozbrojenie kultury" to część projektu Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen, którego siedziba miałaby mieścić się pod placem Piłsudskiego i zostać symbolicznie połączona z Grobem Nieznanego Żołnierza. Autorami koncepcji są dwaj znani artyści: Krzysztof Wodiczko i Jarosław Kozakiewicz.

Zgodnie z ich koncepcją, instytut miałby być miejscem do dyskusji, edukowania i mówienia o tym, jak pamięć, historia i sztuka przyczyniają się do budowania przyszłości wolnej od wojen.

Biblioteka, wystawy, drzewo

Siedziba instytutu miałaby znaleźć się pod placem Piłsudskiego. Dzięki całkowicie przeszklonym ścianom jego płyta placu "lewitowałaby" nad salami wystawowymi. Zielone zbocza tworzyłyby naturalny amfiteatr, a w centralnym punkcie, na linii Grobu Nieznanego Żołnierza, przewidziano wielkie drzewo.

W prawym skrzydle podziemnego budynku znalazłoby się miejsce na ekspozycje stałe opowiadające o konfliktach, wojnach i budowaniu pokoju. Oprócz tego zaplanowano salę obrad z repliką Okrągłego Stołu oraz specjalną Salę Działaczy Na Rzecz Pokoju, gdzie zwiedzający mogliby zapoznać się z dorobkiem osób, które otrzymały pokojową Nagrodę Nobla.

W tym samym skrzydle miałaby się znaleźć przestrzeń na konferencje, kongresy i przedstawienia.

W lewym skrzydle  najważniejszą rolę miałaby odgrywać Sala Sytuacyjna z interaktywną, multimedialną mapą świata przedstawiającą konflikty zbrojne. Zarówno bieżące jak i te, które miały miejsce w przeszłości.

Przewidziano tam również sale do prezentacji filmów i bibliotekę.

Taras nad Grobem Nieznanego Żołnierza

Sama siedziba to nie wszystko. Artyści chcieliby również zagospodarować przestrzeń wokół placu Piłsudskiego. Jednym z ich pomysłów jest taras widokowy nad Grobem Nieznanego Żołnierza, bodaj najbardziej kontrowersyjna część tej artystycznej koncepcji.

"Autorzy projektu wychodzą z założenia, że z uwagi na tragiczne doświadczenia wojenne Warszawa jest najlepszą przestrzenią dla stworzenia Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen" – czytamy w informacji prasowej.

Architektoniczne wizualizacje to tylko część tego projektu. Jego istotną jest stworzenie miejsce, w którym wiedza o przeszłości spotyka się z myśleniem o przyszłości. Twórcy chcą, aby badacze oraz praktycy z dziedzin takich, jak kultura, pedagogika, filozofia czy prawo, zajęli się działaniem na rzecz zapobiegania i eliminacji konfliktów zbrojnych.

Czy stworzenie takiego miejsca pod placem Piłsudskiego jest możliwe? Między innymi o tym będzie można dyskutować na debatach organizowanych w galerii Zachęta, która jest współorganizatorem inicjatywy. Pierwsza odbędzie się 3 listopada o godzinie 18.00.

CZYTAJ TAKŻE O TYM, JAK MOŻE WYGLĄDAĆ STACJA MUZEUM, NASTĘPCZYNI MUZEUM KOLEJNICTWA:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • goscxl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2016 03:32 ~goscxl

  >> Edukacja zamiast martyrologii?>> O jakiej edukacji oni piszą - chcą zrobić z tego plac do jazdy na desce. Bo tu nie chodzi o jakąś "edukację " , tylko o całkowite zasłonięcie POMNIKA. Tak aby go nie było widać . Chcą ,aby młodzież nie uczyła się i nie bazowała na swojej historii. ŁAPY PRECZ OD TEGO MIEJSCA . To miejsce powinno jednoczyć POLAKÓW a nie dzielić . Ktoś chce właśnie tego . Ten POMNIK to symbol POLSKI I POLAKÓW. wzorem innych krajów w dzień NIEPODLEGŁOŚCI wszystkie partie powinny spotykać sie tu RAZEM ( wszelkie animozje w ten dzień powinny być głęboko schowane ) . jednocześnie stojąc w szeregu i oddać hołd bohaterom . Bo tylko dzięki NIM mogą żyć w WOLNEJ POLSCE.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2016 09:35 ~vtr

  A można by ten plac zostawić w świętym spokoju ?

 • Witos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2016 23:43 ~Witos


  Witos~Witos

  Artyści z Zachaty, dostatecznie profanuja sztukę ,ich sztuka nie ma nic z pięknem i wspaniałościami. Zachęta kojarzy się obecnie i to nie tylko mnie z olbrzymią miernota, pseudo-artystami, dlatego powyższy projekt to wielka porażka!
  Polak Katolik Patriota~Polak Katolik Patriota


  DOKŁADNIE! TA LIBERTYŃSKA INSTYTUCJA POWINNA PRZEJŚĆ REFORME I WYSTAWIAĆ SZTUKE POLSKO-KATOLICKO-NARODOWĄ ZAŚ
  PROFESOR GLIŃSKI W RZĄDZIE PiS W TRYBIE PILNYM POWINIEN ZMIENIĆ JEJ NAZWĘ NA "ZACHĘTA NARODOWO-KATOLICKA GALERIA SZTUKI"  Po co wkręcać do wypowiedzi politykę, której mamy wszyscy już po" dziurki w nosie", wystarczy, że od lat obserwujemy: sztuką w Polsce rządzą znajomości i artyści są niskiego lotu, bardzo rzadko prawdziwie utalentowani ludzie mają szansę wybicia się, są dominowani przez miernoty, pocioty uprzywilejowanych ...Niestety kochana "Zacheta" jest tego przykładem! Pozdrawiam


 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2016 03:13 ~Polak

  Ochydne. Taka wielopoziomowa urbanistyka to czysty PRL. Estakady, schody, itp. Nie tedy droga.

 • Krzysztof S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 22:55 ~Krzysztof S

  Pałac Saski musi zostać odbudowany i to jest oczywiste, ale dopóki obecna władza w mieście będzie zajmowała swoje stanowiska jest to niemożliwe. Przygotujmy się na takie wizje, bo teraz będzie ich więcej. Nie wiem jak ktoś przy zdrowych zmysłach może wpaść na równie nienormalny pomysł jak ten, który został opisany w artykule. Jedno z najważniejszych miejsc w Polsce po wojnie zamieniło się w betonową i pustą dziurę w środku Warszawy i nie dość, że od tamtego czasu prawie nic się nie zmieniło, to jeszcze ,,artyści" usiłują dołożyć coś od siebie. Ręce opadają! Komuś się chyba bardzo nudziło skoro zdołał opracować tak innowacyjną wizję.

 • Polak Katolik Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 15:29 ~Polak…

  Witos~Witos

  Artyści z Zachaty, dostatecznie profanuja sztukę ,ich sztuka nie ma nic z pięknem i wspaniałościami. Zachęta kojarzy się obecnie i to nie tylko mnie z olbrzymią miernota, pseudo-artystami, dlatego powyższy projekt to wielka porażka!


  DOKŁADNIE! TA LIBERTYŃSKA INSTYTUCJA POWINNA PRZEJŚĆ REFORME I WYSTAWIAĆ SZTUKE POLSKO-KATOLICKO-NARODOWĄ ZAŚ
  PROFESOR GLIŃSKI W RZĄDZIE PiS W TRYBIE PILNYM POWINIEN ZMIENIĆ JEJ NAZWĘ NA "ZACHĘTA NARODOWO-KATOLICKA GALERIA SZTUKI"

 • normagin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 14:24 ~normagin

  obleśna, betonowa płyta lotniskowa - szczyt umiejętności tzw. architektów.

 • och i ach

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 13:40 ~och i ach

  adi~adi

  wow, ta wizualizacja wygląda fantastycznie


  Nie chwal tak swoich bohomazów.

 • Mrówkołak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 13:13 ~Mrówkołak

  Skończcie z tym nazywaniem byle kogo „artystą”. To, że ktoś potrafi utrzymać w łapach flamaster, pędzel czy mikrofon, nie znaczy, ze automatycznie staje się artystą. To duże słowo i nie wolno go nadużywać. Sam Norwid mówił, że artystą się nie jest; artystą się BYWA. Ci panowie to raczej nie bywalcy.

 • tol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2016 13:07 ~tol

  Pomysł gorzej niż zły, ale pieniądze za jego przygotowanie ktoś wziął, i o to zapewne chodziło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »