Informacje

06.03.2014 18:45 zgromadzenie, choć rozwiązane, dotarło do mety

Echa Marszu Niepodległości. Skarżą się na decyzję wojewody

SERWISY:

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. rozwiązania marszu, który odbył się w Warszawie 11 listopada zeszłego roku. Wcześniej odwołanie stowarzyszenia od tej decyzji za niezasadne uznał wojewoda.

- Wnosimy skargę na decyzję wojewody o utrzymaniu w mocy decyzji pani prezydent Warszawy o rozwiązaniu Marszu Niepodległości. Wyczerpaliśmy procedurę odwoławczą. Oczekujemy, że sąd administracyjny uchyli decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia - poinformował w czwartek na konferencji prasowej członek władz krajowych Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Krzysztof Bosak.

Przeszli mimo zakazu

11 listopada ubiegłego roku stowarzyszenie zorganizowało manifestację, która przeszła ulicami Warszawy.

W czasie przemarszu doszło do ulicznych burd. Stołeczny ratusz, na żądanie policji, rozwiązał zgromadzenie, ale mimo to marsz był kontynuowany.

Podczas zajść spłonęła budka wartownicza przy ambasadzie Rosji.

Do burd doszło także przed skłotami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej oraz na pl. Zbawiciela, gdzie podpalono instalację "Tęcza".



Zatrzymano 74 osoby, z czego 72 bezpośrednio w związku z marszem.

"Marsz się w tych miejscach nie znajdował"

- W uzasadnieniu decyzji, którą dostaliśmy kilka dni po Marszu Niepodległości, pani prezydent Warszawy wyraźnie wskazała, że wydarzenia, które były podstawą do rozwiązania zgromadzenia, to były starcia z bojówkarzami lewackimi na ulicy Skorupki i spalenie tęczy na pl. Zbawiciela. Marsz w ogóle się w tych miejscach nie znajdował - szedł wyłącznie ulicą Marszałkowską i ul. Waryńskiego - tłumaczył aplikant adwokacki i członek Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Paweł Jabłoński.

Według organizatorów Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie był bezstronny i zwlekał z wydaniem decyzji ws. złożonego przez nich odwołania.

- Wojewoda przekroczył terminy przewidziane przez kodeks postępowania administracyjnego, a zarazem nie przesłuchał świadków, których my zgłaszaliśmy. Po naszej stronie są więc silne argumenty, zarówno prawne, jak i proceduralne - przekonywał Bosak.

"Organizator stracił kontrolę"

Urząd wojewódzki w oświadczeniu przesłanym do PAP zaprzeczył tym zarzutom.

"Wojewoda mazowiecki podtrzymał decyzję prezydent m.st. o rozwiązaniu zgromadzenia Stowarzyszenia Marsz Niepodległości gdyż uznał, że organizator stracił kontrolę nad zachowaniem uczestników i prezydent słusznie przerwała marsz, zapobiegając eskalacji agresji" - czytamy w stanowisku urzędu.

"Ze względu na złożoność sprawy oraz konieczność zebrania dodatkowego materiału dowodowego wojewoda przedłużył postępowanie, o czym poinformował wszystkie strony. Nowy termin został wyznaczony na 26 lutego - decyzję wydał dokładnie tego dnia, dotrzymując ustawowego terminu. Złożenie zeznań przez dodatkowych świadków nie było uzasadnione charakterem sprawy - materiał dowodowy był bardzo obszerny i wystarczający do zajęcia stanowiska" - napisano w oświadczeniu urzędu.

"To ważne z punktu widzenia uczestników naszego marszu w tym roku"

Podczas konferencji prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Witold Tumanowicz zaznaczył, że wyrok sądu administracyjnego będzie miał też wpływ na sprawę, jaka w związku z manifestacją toczy się przeciw niemu w sądzie. Chodzi o wniosek o ukaranie go, który kilka dniu po marszu przesłała do sądu stołeczna policja.

Według policji Tumanowicz, jako formalny organizator marszu, nie stosował się do poleceń i przewodniczył zgromadzeniu po jego rozwiązaniu. Wniosek sporządzono w oparciu o przepisy ustawy Prawo o zgromadzeniach.

- Jednym z zarzutów, jakie są mi stawiane, jest prowadzenie nielegalnego zgromadzenia, więc decyzja sądu administracyjnego uchylająca decyzję o jego rozwiązaniu mogłaby mieć bardzo duży wpływ na postępowanie w mojej sprawie - powiedział Tumanowicz.

Lider stowarzyszenia podkreślił też, że wyrok sądu administracyjnego będzie "testem nowej ustawy o zgromadzeniach", która weszła w życie w listopadzie 2012 r.

- Ta skarga będzie też miała znaczenie w pewnym stopniu ustrojowe, a to, jak sąd do niej podejdzie, jak ją rozwiąże - to bardzo ważne z punktu widzenia uczestników naszego marszu w tym roku - dodał Bosak.

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Husar966

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2014 00:45 Husar966

  Marsz Niepodległości się nie udał to było fiasko antypolonizm nikt normalny nie niszczy własnej stolicy debile

 • Husar966

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2014 00:43 Husar966

  waldkowaldko

  Czasami nie ma tu analogii do majdanu w Kijowie? Tyle, że tam Janukowicz nie poradził sobie z rozpędzeniem demonstracji. Następnym razem, nie dajcie się rozpędzić, może od razu trzeba wziąć parę opon i butelek z płynem łatwopalnym.


  jebni się w głowe debilu analogie to masz na Kremlu

 • Zgred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 19:31 ~Zgred

  Biedne, skrzywdzone misie. Zapomniały, że kto sieje wiatr ten zbiera burze

 • waldko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.03.2014 19:02 waldko

  Czasami nie ma tu analogii do majdanu w Kijowie? Tyle, że tam Janukowicz nie poradził sobie z rozpędzeniem demonstracji. Następnym razem, nie dajcie się rozpędzić, może od razu trzeba wziąć parę opon i butelek z płynem łatwopalnym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »