Informacje

15.03.2018 20:07 został podniesiony i odholowany z terenu budowy

Dźwig runął na dworcu kolejowym w Pruszkowie. Uszkodził dach piekarni

SERWISY:


- Dźwig przewrócił się na dworcu kolejowym w Pruszkowie - informował reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Do jego podniesienia konieczne było ściągnięcie dwóch kolejnych podnośników. Dzięki skomplikowanej operacji, udało się go postawić do pionu i odholować z terenu budowy toczącej się przy dworcu.

Do zdarzenia doszło przed godziną 12, przy ulicy Sienkiewicza. - Przewrócił się żuraw samojezdny. Jesteśmy na miejscu ustalamy okoliczności - mówiła Karolina Kańka z policji w Pruszkowie.

Dodała, że została uszkodzona piekarnia. - Nie mamy informacji o osobach poszkodowanych - przekazała.

Wyciekły płyny

Na miejscu pracuje też straż pożarna. Jej przedstawiciel Kamil Kroć precyzował, że zadysponowano dwa zastępy. - Prawdopodobnie przyjedzie jeszcze jedna, specjalistyczna grupa. Prowadzimy rozpoznanie - opisywał po godzinie 12.

Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz zwracał uwagę, że z maszyny wypływały płyny. - Na tę chwilę akcja nie powoduje utrudnień dla pasażerów, ponieważ dworzec jest w remoncie i nie generuje dużego ruchu - opisywał.

Nasz reporter rozmawiał też z operatorem dźwigu. - Mężczyzna twierdzi, ze pod maszyną osunęła się ziemia, dlatego dźwig się przechylił - relacjonował.

"Skomplikowana operacja"

Po godzinie 15 akcja straży pożarnej i ekipy budowlanej nadal trwała. Na miejsce zostały ściągnięte dwa dźwigi, których zadaniem było podniesienie tego przewróconego. Ze względu na ograniczone pole do manewru, była to skomplikowana operacja.

- Dźwig leży w dość nietypowej pozycji. Wymaga ustabilizowania i ustawienia co najmniej dwóch kolejnych dźwigów, żeby go podnieść. Ze względu na to, że tu jest teren budowy i ograniczony dostęp, ta operacja na pewno będzie wymagała dużego zaangażowania i specjalistycznego podejścia - tłumaczył Kroć.

Początkowo nie było pewności, czy to będą wystarczające środki. Ekipa budowlana pracująca na miejscu zakładała możliwość, że przewróconego dźwigu nie uda się podnieść przy pierwszym podejściu.

Podniesiony i odholowany

Po godzinie 19 dotarła do nas informacja o sukcesie operacji. - Udało się ustabilizować przewrócony dźwig, dzięki czemu operacja podnoszenia go okazała się skuteczna. Później jego operator zdołał też złożyć żuraw - poinformował rzecznik pruszkowskiej straży.

- Za sprowadzenie sprzętu do podniesienia dźwigu odpowiedzialna była ekipa budowlana, która prowadziła prace przy dworcu. Na czas tej operacji jeden zastęp zabezpieczał to miejsce - dodał Kroć. Potwierdził też, że akcja straży została już zakończona. Pod nadzorem kierownika budowy dźwig został odholowany z terenu przylegającego do dworca.

Jak mówił rzecznik straży, uszkodzony został między innymi dach pobliskiej piekarni. Oszacowaniem skali szkód zajmie się inspektor nadzoru budowlanego.

Pociągi kursują normalnie

Karol Jakubowski z PKP PLK zastrzegał, że za bezpieczeństwo w tym miejscu odpowiada wykonawca prowadzonych na dworcu prac i to on wyjaśni okoliczności zdarzenia.

- Wykonawca, przejmując plac budowy, odpowiada za przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i działania pracowników, którzy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. W zdarzeniu na stacji w Pruszkowie nikt nie ucierpiał. Ruch pociągów odbywa się bez zakłóceń - podał.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • inżynier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 20:24 ~inżynier

  Jacek Kraków~Jacek Kraków

  Odrobinę profesjonalizmu i konsekwencji panowie dziennikarze. Albo albo jest żuraw wieżowy i dźwig samojezdny, żuraw wieżowy może być na torowisku ale to nadal nie dźwig. A w Pruszkowie wywalił się DŹWIG SAMOJEZDNY a nie żuraw wieżowy.

  Nie ma czegoś takiego jak dźwig samojezdny. Dźwig w słownictwie technicznym to urządzenie potocznie nazywane windą. A to jest żuraw. Dokładnie żuraw samochodowy. Albo samobieżny lub samojezdny.

 • Dzwigowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 19:28 ~Dzwigowy

  Witek~Witek

  Pokryć dźwigowego kosztami


  "Nie znam się to się wypowiem". Kierownik budowy chce mieć tanio i szybko, więc ma w poważaniu bhp. Odmówisz - twoje prawo. Po kilku razach po prostu wywalą cię z roboty, mądralo. Stawanie za blisko wykopu czy pod linią wysokiego napięcia to norma w tym kraju. Nikogo to nie obchodzi dopóki się coś nie wydarzy - wtedy szuka się winnych.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 19:27 ~Konrad

  Witek~Witek

  Pokryć dźwigowego kosztami


  jesteś strasznie zdesperowany !! tylko byś krył i krył.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 19:25 ~Konrad

  Widocznie nie miał pomysłu na wysunięcie"łap"zabezpieczających przed tym co się stało

 • Jacek Kraków

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 19:17 ~Jacek Kraków

  Odrobinę profesjonalizmu i konsekwencji panowie dziennikarze. Albo albo jest żuraw wieżowy i dźwig samojezdny, żuraw wieżowy może być na torowisku ale to nadal nie dźwig. A w Pruszkowie wywalił się DŹWIG SAMOJEZDNY a nie żuraw wieżowy.

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 19:07 ~Jurek

  koniu~koniu

  Nie bez znaczenia jest fakt, że operatorem dźwigu był Janusz.

  Raczej był to jakiś Andrij, Ihor albo Wasyl. Janusz to prędzej w UK.

 • pilot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 17:30 ~pilot

  zle był zabezpieczony grunt pod podporami i dlatego go przeważyło i sie położył na bok

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 17:21 ~gość

  Jezu. Ale pekinarium.

 • Fox

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 16:51 ~Fox

  A uprawnienia to on miał? A może je kupił? Fachowcowi to się nie przytrafia?

 • jacko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2018 16:06 ~jacko

  W czasie remontu pociągi lini podmiejskiej nie jeżdzą

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »