Informacje

15.10.2013 12:01 problemy finansowe Mazowsza

Dziś termin spłaty janosikowego.
"Nie zapłacą, naliczymy odsetki"

SERWISY:


Mija termin kolejnej spłaty janosikowego przez Mazowsze. Wiadomo, że województwo nie dysponuje całą kwotą. - Zapłacimy, ile możemy – zapewniają urzędnicy. Sumy nie podają. Pewny jest za to katastrofalny stan finansów Mazowsza, który potwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa. Tymczasem ministerstwo straszy odsetkami.

15 października to kolejny czarny dzień w kalendarzu skarbnika Mazowsza. Tego dnia mija termin spłaty następnej raty janosikowego. We wrześniu pieniędzy wystarczyło tylko za zaliczkę. Po jej przelaniu kasa pozostała pusta. Jak wysoki będzie przelew w tym miesiącu? Urzędnicy nie podają.

- Płacimy, ile możemy. Jeśli podatnicy płacą niższe podatki – a 85 proc. naszych dochodów to właśnie CIT – mamy ograniczone środki na janosikowe. Ewentualną nadwyżkę, która pozostaje po zapłaceniu za nasze ustawowe zadania, sukcesywnie przekazujemy do Ministerstwa Finansów – zapewnia Marta Milewska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

W komunikacie przesłanym przed godz. 16 poinformowała, że informacja o ewentualnej wpłacie na październikową ratę i jej wysokości zostanie podana dopiero w środę.

Ministerstwo zapowiada odsetki

Co jeśli znów nie starczy pieniędzy na całą ratę?

- Jeśli nie dostaniemy pieniędzy w terminie, od następnego dnia będą naliczane odsetki – mówi Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministerstwa Finansów. – Odbyliśmy wiele rozmów, długo korespondowaliśmy z władzami Mazowsza. Nasze stanowisko jest niezmienne. Nie ma możliwości zmiany zasad prawnych. Urząd marszałkowski od ponad roku wiedział, jak wysoka będzie rata – wyjaśnia.

Ministerstwo ma teoretycznie możliwość udzielenia pożyczki, ale nie zanosi się, żeby z tej opcji skorzystano.

– Mazowsze musiałoby przedstawić program naprawczy. Władze Mazowsza wiedzą o takiej możliwości, ale najwyraźniej ni są nie zainteresowani – dodaje Dróżdż.

Spadły dochody podatkowe

Tymczasem wykonanie budżetu Mazowsza za pierwsze półrocze 2013 roku przeanalizowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Podsumowanie wykazało, że drastycznie spadły dochody podatkowe samorządu województwa.

Mniejsze wpływy do budżetu dotyczą zarówno PIT (podatek od osób fizycznych), jak i CIT (od firm). W przypadku PIT-u podatnicy wpłacali zaledwie 41,72 proc. planowanej kwoty, a w przypadku CIT 37,54 proc. zaplanowanej w budżecie sumy.

Mazowsze cierpi przede wszystkim na spadku dochodów z CIT-u, z którego województwo czerpie aż 85 procent swoich dochodów.

Negatywna opinia RIO

RIO wskazuje w swojej uchwale, że dochody są znacznie niższe, niż planowano. "Budżet województwa na 2013 rok, po uwzględnieniu zmian dokonanych w pierwszym półroczu br. przewidywał  plan dochodów w wysokości 2,9 mld zł. Stopień wykonania planowanych dochodów budżetu województwa jest znacznie niższy niż wynikałoby  to z upływu czasu tj. zrealizowano 1 mld zł. Co stanowi 34,25 proc. planu" – czytamy w dokumencie.

RIO zwróciła też uwagę, że rosną koszty z tytułu zadań zlecanych Mazowszu przez administrację rządową. Za większą liczbą zobowiązań nie idą jednak większe pieniądze. "Tylko w tym roku urząd marszałkowski musiałby na ten cel przeznaczyć z własnego budżetu ok. 7,9 mln zł. Dotacja państwowa przekazana na realizację zadań wynosi bowiem 1,8 mln zł, a rzeczywiste koszty 9,7 mln zł" - alarmuje Izba.

W efekcie, negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu w pierwszym półroczu bieżącego roku.

- Problemu by nie było, gdyby Mazowsze nie musiało płacić janosikowego. Dochodów podatkowych w zupełności wystarcza bowiem na realizację wszystkich działań i prowadzone inwestycje. Brakuje ich właśnie na janosikowe – komentuje Marta Milewska.

Miliony dla biedniejszych

Janosikowe to danina na rzecz biedniejszych regionów Polski ustalana na podstawie dochodów sprzed dwóch lat. W 2011 wyniosło one 627 mln zł, w 2012 - 658 mln zł, w 2013 - 661 mln zł. Jak podał urząd marszałkowski, w piątek ministerstwo finansów ogłosiło, że w 2014 roku Mazowsze będzie musiało z tego tytułu zapłacić 646,5 mln zł.

Na początku październiku do sejmowych komisji trafił projekt zmian w przepisach o janosikowym.

We wrześniu w sprawie janosikowego głos zabrał premier:

b/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 23:11 ~tep

  Trzeba być tępakiem pierwszej klasy żeby nie zrozumiec że zapłata janosikowego w tej sytuacji jest niewykonalna. Ale prostaki z MF tego nie rozumieją...Rostowski to najfgorszy Minister od 89 roku,,,tępak jakich sie dzis nie spotyka

 • racjonalizator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 22:06 ~racjonalizator

  Sposób na janosikowe. Podnieść czynsz Ministerstwu Finansów

 • Adree

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 21:47 ~Adree

  koniecjanosikowego~koniecjanosikowego

  Proszę nie wypowiadać się w imieniu innych. Mi przeszkadza płacenie tego janosikoweego. Trzeba to zakończyć!!!


  Jeżeli Ci przeszkadza to należało to pokazać Platformie biorąc udział w referendum, a jeżeli wziąłeś to 3 z 4 Twoich Warszawskich przyjaciół i tak nie chciało Platformie dawać żółtej kartki więc po co ma ona coś zmieniać???

 • ja_wb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 19:50 ~ja_wb


  slupi~slupi

  Paranoja z tym janosikowym,przyjezdni płacą podatki w miejscu zamieszkania, a mazowsze jeszcze musi wykładac kase w postaci janosikowego dla biednijszych regionów.
  KKK~KKK

  A kto pcha się do Mazowsza? Jakieś bzdury! Mazowsze pcha się do Warszawy, ale to nie zmieni całego bilansu.


  Lublin i okolice nie należą do Mazowsza :)

 • kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 17:20 ~kik

  Paranoja. Dosc oddawania nierobom. Co innego jakby byly pieniadze to czemu nie, mozna sie podzielic ale nie wtedy jak ich nie ma!!!!!!!!

 • Sentil

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 17:12 ~Sentil

  Piotr~Piotr

  Kilka tygodni temu sam premier pochylał się nad tą kwestią, obiecał zmiany, wskazał na możliwość pożyczenia pieniędzy z budżetu centralnego... referendum przeszło (po myśli rządzących) i wracamy na ziemię. Okazuje się, że płacić trzeba, wsparcia nie będzie.
  Ciekawe kiedy odwołają obwodnicę?
  Czytaj osiołku ze zrozumieniem: mazowsze nie jest zainteresowane pożyczką, choć ma taką możliwość!

 • aa2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 16:39 ~aa2

  Płacenie "janosikowego" okazalo się nieuniknione tuż po referendum. Szkoda, że tylu frajerów znalazło się w Warszawie.Frajerów, którzy olali możliwość sprowadzenia arogantów z PO na ziemię. Z referendum wynikło, że 75% mieszkańców jest zachwyconych możliwością sponsorowania całej Polski i spłacania długów Struzika.

 • AGA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 16:37 ~AGA

  Jandrzej~Jandrzej

  3/4 Warszawiakom to nie przeszkadza

  jak nie przeszkadza... ja nie chce żeby moje pieniądze wydawane były gdzie indziej niż tu. Czemu mamy płacić za innych... a wydaje mi się, że aprobata janosikowego wynika z niewiedzy na czym dokładnie to polega.

 • koniecjanosikowego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 16:03 ~koniecjanosikowego

  Proszę nie wypowiadać się w imieniu innych. Mi przeszkadza płacenie tego janosikoweego. Trzeba to zakończyć!!!

 • KKK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 15:31 ~KKK

  slupi~slupi

  Paranoja z tym janosikowym,przyjezdni płacą podatki w miejscu zamieszkania, a mazowsze jeszcze musi wykładac kase w postaci janosikowego dla biednijszych regionów.

  A kto pcha się do Mazowsza? Jakieś bzdury! Mazowsze pcha się do Warszawy, ale to nie zmieni całego bilansu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »