Informacje

30.05.2014 06:28 zmarł w niedzielę

Dziś pogrzeb gen. Jaruzelskiego

SERWISY:


W piątek w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zmarłego w niedzielę autora stanu wojennego, ostatniego przywódcy PRL i pierwszego prezydenta po 1989 r.

O godz. 11 w Katedrze Polowej WP przy ul. Długiej odprawiona zostanie msza św. za zmarłego. Oprócz rodziny i kombatantów, będzie w niej uczestniczyć prezydent Bronisław Komorowski, a także b. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski. Jak poinformował prezydencki doradca Tomasz Nałęcz, prezydent zabierze głos podczas mszy.

Będzie asysta honorowa

Uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach mają rozpocząć się o godz. 14 od pożegnania urny z prochami generała na placu przed domem pogrzebowym. Będzie obecna warta honorowa złożona z kombatantów oraz z żołnierzy WP. Potem urna - wraz z wojskową asystą honorową - zostanie odprowadzona do grobu w kwaterze I Armii WP. Nad grobem mowę pożegnalną ma wygłosić Aleksander Kwaśniewski.

- Dowódca Garnizonu Warszawa wyznaczył wojskową asystę honorową na ceremonię pogrzebową generała Wojciecha Jaruzelskiego w uzgodnieniu z rodziną i Kancelarią Prezydenta RP - napisała w komunikacie rzeczniczka DGW ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Powołała się na punkt ceremoniału wojskowego, zgodnie z którym wojskową asystę honorową wyznacza się na pogrzeby byłych żołnierzy zawodowych.

Jak już pisaliśmy, generał Jaruzelski zostanie pochowany najprawdopodobniej w kwaterze C6 na Powązkach. Tuż obok montowano w czwartek kamery. Maszt i skrzynkę elektryczną upchnięto w kwaterze Powstańców Warszawskich.

Zmarł w niedzielę

Jaruzelski zmarł w niedzielę w wieku 90 lat po długiej chorobie. Dzień później Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zwrócił się do władz Warszawy o pochowanie generała na cmentarzu wojskowym na Powązkach - co poparła rodzina zmarłego. Monika Jaruzelska podkreślała, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni z lat II wojny światowej.

We wtorek stołeczny ratusz przychylił się do wniosku. Wywołało to sprzeciw niektórych środowisk prawicowych i kombatanckich (np. z NSZ). Zwracano uwagę, że narusza to pamięć ofiar ustroju komunistycznego, któremu Jaruzelski wiernie służył.

- Nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

"Za niego Pan Jezus także umarł"

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz przestrzegał przed pogłębianiem "i tak istniejących podziałów". Zalecał, aby dni przed pogrzebem generała spędzić na modlitwie, bo "za niego Pan Jezus także umarł na krzyżu".

Prezydencki minister Tomasz Nałęcz wyjaśniał, że "pogrzeb będzie miał charakter państwowy, bo trudno, żeby miał inny w przypadku pochówku b. prezydenta. Wszystkie elementy tej uroczystości będą wyłącznie zgodne z wolą rodziny”. Podkreślił, że będzie żegnany b. prezydent Polski z lat 1989-1990. W chwili wyboru Jaruzelskiego na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe (przewagą jednego głosu) w lipcu 1989 r. była to jeszcze Polska Rzeczpospolita Ludowa - z końcem 1989 r. państwo zmieniło nazwę na Rzeczpospolitą Polską.

Premier Donald Tusk - który na pogrzeb się nie wybiera - mówił, że wojskowe Powązki wydają się właściwym miejscem pochówku Jaruzelskiego. Dodał, że nie zmienia swojej "zdecydowanie krytycznej" oceny jego dorobku. Sejm na uroczystościach pogrzebowych reprezentować będzie wicemarszałek Jerzy Wenderlich (SLD). Rząd ma reprezentować najprawdopodobniej minister obrony Tomasz Siemoniak.

Kontrowersyjna postać

Szef SLD Leszek Miller po śmierci Jaruzelskiego podkreślał, że generał był ofiarą represji stalinowskich i "budował Polskę w takich warunkach, w jakich mógł to czynić". Jak zaznaczył, Jaruzelski "wprowadził stan wojenny, chroniąc tysiące polskich istnień".

W komentarzach po śmierci Jaruzelskiego podkreślano jego odpowiedzialność za zło z czasów PRL, ale zarazem i udział w demokratycznych przemianach z 1989 r. Jego sprzeczne oceny są trwałe - uważają historycy i socjolodzy.

Dwa procesy

Na postać Jaruzelskiego – sybiraka i żołnierza II wojny światowej - największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. Do końca generał jej bronił, choć przepraszał też za zło tego okresu. Po jego śmierci Sąd Okręgowy w Warszawie umorzy dwa jego procesy - za masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. oraz za wprowadzenie stanu wojennego. Oba były zawieszone od 2011 r. z powodu złego stanu zdrowia Jaruzelskiego.

NAJPRAWDOPODOBNIEJ W TYM MIEJSCU ZOSTANIE POCHOWANY GENERAŁ:

PAP/ran

zdjęcie główne: PAP/tvnwarszawa.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • csnv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 23:57 ~csnv

  Tak mnie zastanawia - czemu nie pochowano gen. Jaruzelskiego na Wawelu? Wydaje mi się, że wystarczająco zapisał się w hjstorii Polski, żeby zasłużyć sobie na spoczęcie w grobowcu królewskim.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 17:01 ~polak

  PO - pieniądze oczywiście
  Jaruzelski do komuch.... sowiecki generał który nie
  może być w żaden sposób uznawany za bohatera...
  PRECZ Z KOMUNĄ !!!! A NA DRZEWACH ZAMIAST LIŚCI BĘDĄ WISIEĆ KOMUNIŚCI !!!!

 • Poczmistrz z Tczewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2014 12:25 ~Poczmistrz…

  Patriotyzm to nie tylko deklaracje i piękne, chwytliwe hasełka. Niech każdy uczciwie przyjrzy się swojemu zachowaniu i pomyśli, co sam zrobił dla ojczyzny... lub czego nie zrobił.

 • Lucly Stricke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2014 00:07 ~Lucly Stricke

  Czytajac te komentarze jest mi zwyczajnie wstyd !!!
  Nie z racji pogladów - te przeciez kazdy ma prawo miec wlasne, lecz z tytulu wyjatkowej ignorancj wlasnego jezyka.

 • ktos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 23:00 ~ktos

  Sluszna prawda do dnia dzisiejszego sa Polacy którzy nie umieja albo raczej nie chca powiedziec glosno za co trzeba mu dziekowac pamietaja niektórzy Wegry 1956 Czechoslowacje 1968 by sie wszascy odwdzieczyli a on jako wedlug mnie wielki Polak Zolnierz tak jak powiedzial Leszek Miler ocalil nie tysiace albo setki tysiecy Polaków ocalil calo Polske ze wszystkimi obywatelami a jak ktos ma inne zdanie to ma prawa sie wypowiedziec ,dzisiaj ze Rzad i prawo jest chore nikt sie nie wazy co przeciw temu zrobic a jannowszy przypadek Pani Chmielewskiej która sadzila sie przez ponad 21 lat za niesluszne oskarzenia popelnila samobujstwo bo w Polsce nie rzadzi Prawa rzadza sobie Urzednicy tak jak chca matto Kto ma dziurw w dupie ten sobie zadz jeszcze jakies pytania

 • Pitw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 14:16 ~Pitw

  Wielki Polak ,kt należy sie szacunek ,uchronił Pokskę przed analogiczna sytuacją jaka ma miejsce na Ukrainie .Niezrownowazeni powini sie zastanowić czy nie powinni choć dziś zamilknąć .

 • Jeremi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 13:38 ~Jeremi

  Wiadomo kto rządzi Polska - komuniści w osobie Komorowskiego - PO

 • Henryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 13:28 ~Henryk

  Tak ja robie błędy ortograficzne lecz umie odrużnic zło od dobra, i nie osondzam. Polska słynie z katolicyzmu, A wiec nie sondz drugego bo sam bedziesz osondzony. Nie widzisz belki w swym oku ale igłe w drugim widzisz. Nie nam jest dane sondzic bliznych, kochaj bliznego swego jak siebie samego. Nie wszyscy Polskie katoliki sobie wezmą te słowa do serca

 • Patriota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 12:23 ~Patriota

  No tak Pika100 moze moia pisownia jest błędami pisana, lecz napewno nie aż tak jak twoia jestes w Polsce i na bieżonco masz z jezykiem do czynienia no ale chyba masz zły wzrok. A co do mego wyjazdu zawsze wyjeżdzałem do Niemiec i do Polski bo mam podwujne obywatelstwo, lecz za Jaruzelskiego żąduw mieszkałem w Polsce a jak zaczeli kombinatoży żądzic to wyjechałem na stałe bo normalny człowiek nie bedzie w tak zle żądzonym Panstwie mieszkał. A pro po Jaruzelski nie zgromadzał kapitału, Za Komunistuw to wszyscy dobrze żyli i wszyscy kradli a dzis to tylko żąnd kranie a ludzie na to płacą.
  Henryk

 • pika100

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 11:38 pika100

  Polak~Polak

  Czesc i chwała temu Wielkiemu człowiekowi, niech ta obecna mafia nie muwi że Jaruzelski był reżimistą, to nie prawda, O ochronił Polskie od Najazdu Rusian. A że był taki system to Jaruzelski nie był w stanie tego zmienić, bo gdyby sie postawił przeciwko Reżimowi Rosyjskiemu to by wyleciał i by przyszed prawdziwy Reżimista a wtedy by Polaków wiecej zgineło. Żądy Jaruzelskiego do żąduw obecnej Mafi Tuska to jak dzien do nocy. Niech nikt nie myśli ze jestem lub byłem komunem nigdy w parti nie byłem i mieszkam w normalnym Panstwie Niemczech, Chwala Bogu. Ale jeszcze ras powtażam Jaruzelski to był wielki Polak i niech spoczywa w Pokoiu. Cześć i chwała Jaruzelskiemu .Tagże chce złożyć Kondolencie Rodzinie.
  Patriota i Polak.
  Henryk

  Te Heniek.. a mÓwi Ci coś hasło "Słownik ortograficzny" a taKże "Słownik Poprawnej Polszczyzny?
  Jeszcze napisz za czyich Rządów wyjechales do tych Niemiec, ze Ci się ojczystego języka zapomniało

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »