Informacje

19.01.2013 07:43 marszałkowska w miniaturce

Dziś "Dzień Dobry TVN",
wcześniej czynszówka

SERWISY:


Dobrze znany warszawiakom budynek, w którym nagrywany jest program "Dzień dobry TVN" - chwilę po wojnie to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. - To była czteropiętrowa kamienica z narożną dziewięcioosiową fasadą od strony Marszałkowskiej - przypomina Paweł Chmurzyński, który przywrócił kamienicę do życia, choć w miniaturce.

Biurowiec u zbiegu Marszałkowskiej i Hożej - to tutaj nagrywany jest program "Dzień Dobry TVN", który każdego ranka wita widzów TVN. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w "poprzednim życiu" biurowiec był okazałą kamienicą.

"Przepiękny obiekt"

- To przepiękny obiekt z końca XIX wieku, najprawdopodobniej autorem tej kamienicy był Witold Lanci - mówi Paweł Chmurzyński ze Studia Miniatur. O jego ambitnym celu pisaliśmy już w maju - chce odtworzyć wszystkie kamienice, które zdobiły ulicę Marszałkowską przed wojną. Na razie stworzył ich około 30. Jedną z nich jest właśnie ta, która stała przy Hożej.

- To była kamienica czynszowa. W parterze były ekskluzywne sklepy. Przed wojną tego typu kamienic było mniej więcej 10 przy Marszałkowskiej. Wiele z nich było kamienicami narożnymi – przypomina twórca miniaturek. - Akurat ten obiekt stosunkowo mało został zniszczony podczas II wojny światowej. Jego mury w bardzo dobrym stanie przetrwały okres zawieruchy wojennej i Powstania Warszawskiego - dodaje.

"Uległy anihilacji"

Nie miała jednak tyle szczęścia w latach 50. ubiegłego wieku. - Podczas wyburzania zachodniej pierzei ulicy Marszałkowskiej w celu jej poszerzenia, z niewiadomych przyczyn, niektóre dobrze zachowanie kamienice po stronie wschodniej również uległy anihilacji. Taki los spotkał właśnie kamienicę u zbiegu Marszałkowskiej i Hożej pod numerem 76. Na jej miejscu stoi obecnie biurowiec – zaznacza Chmurzyński.

Wskrzeszanie kamienic w miniaturkach wcale nie jest prostą sprawą. W plastelinie rzeźbiarskiej tworzy się tzw. model-matkę. Później jest on zalewany w masy plastyczne, do których wlewane są szlachetne gatunki gipsu, a następnie przychodzi czas na malowanie. W wypadku tej kamienicy, to było ok. 3 tygodnie pracy. Ale obiekt trzeba jeszcze wcześniej poznać: zapoznać się z jego historią, doszukać się kolorystyki. - Ta kamienica ma skrajne ryzality, czyli mury wystają przed fasadę obiektu, okna były zdobione rzeźbami. Cała prace z poszukiwaniem informacji trwała nawet ok. pół roku – twierdzi Chmurzyński.

Do odtworzenia jest ponad 300 kamienic. Paweł Chmurzyński chce stworzyć miniaturki wszystkich. Daje sobie na to ok. 10 lat.

Różnorodna ulica

W 1939 ulica Marszałkowska była największą arterią ówczesnej Warszawy. – Stały na niej kamienice w różnych stylach architektonicznych. Obok wielkich kamienic czynszowych stały chylące się ku upadkowi budynki parterowe – opowiada Chmurzyński.

Warszawiacy mieli po co na Marszałkowską przychodzić. Z jednej strony były tam sklepy muzyczne, galanteryjne i delikatesy. Z drugiej salon mody, kina i teatry, a nawet ekskluzywne salony samochodowe.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2013 11:40 ~Pat

  Jeśli mowa o tym budynku to nie naleźał i nie należy do TVN. W drugim kwartale 2012 roku budynek został zakupiony przez Raiffeisen Bank za kwotę która jest wielką tajemnicą, ale tajemnicą nie jest że będzie tam siedziba Rajffeisen Polbank. Poranny program zmieni lokalizacje w najbliższym czasie, może już na jesieni... Do widzenie TVN!

 • Wisła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2013 09:39 ~Wisła

  Tede - Text piosenki:

  Na nich - trzeba ich poznać
  Żeby poznać jak w życiu można być zakłamanym
  Cały ten światek - ludzi z okładek
  Towarzystwa ze zdjęć pisma dla babek..

 • Wisła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2013 09:17 ~Wisła

  W Polsce (biednym kraju EU) jesst 4 kanałna na krzyż to wielkiego wyboru nie ma. Gdyby był to wątpie kto by ten SYF oglądał!!!! Wciskają ludziom kit, że życie to fajne szpilki i muzgotrzepy życiowe Dody to chleb powszedni.Sztuczne uśmiechy i udawana miłość na antenie a poza nią jak widać każdy każdemu dupe obrabia..Wojewódzki, Gessler (ostatnie wywiady) itp..świat zakłamanych do BÓLU ludzi !!!! Ale dla kasy jak widać to człowiek shit zje i się uśmiechnie!!!

 • Neno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 20:35 ~Neno

  Wisła~Wisła

  Tania jak ta cena w tesco ta stacja. Ci prezenterzy (manekiny) na sznurkach są zabawnie - żałośni i te tematy..kto jakie buty nosi czy kto zjadł kiełbaskę na śniadanie a kto płatki..byle komu w D....e wejść byle kamera była i byle by gadali..co im ślina na język przyniesie!

  Na droższy program i tak Cię nie stać

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 20:06 ~aaaa

  qaz~qaz

  www.hoza39.prv.pl

  masz racje, o Smoleńsku by pogadali, eksperta Macierkę zaprosili, a ojciec Tadek by zebrał kase na wykup stoczni....
  To by była telewizja....

 • MarianRemb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 15:33 ~MarianRemb

  Czy ktoś wie kiedy bedzie premiera filmu "Warszawa 1935" studia filmowego New Born z Warszawy, podobno premiera miała mieć miejsce w 2012?

 • prawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 14:27 ~prawy

  "...z niewiadomych przyczyn, niektóre dobrze zachowanie kamienice po stronie wschodniej również uległy anihilacji. ..." Przyczyny są wiadome - czerwona stonka. Wiele kamienic, nawet odbudowanych przez właścicieli uległo zagładzie, bo nie pasowały do koncepcji "socjalistycznego miasta". Za to mamy w srodku miasta sowiecką pokrakę czyli Pałac im. Józefa Stalina.

 • Wisła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 12:59 ~Wisła

  Tania jak ta cena w tesco ta stacja. Ci prezenterzy (manekiny) na sznurkach są zabawnie - żałośni i te tematy..kto jakie buty nosi czy kto zjadł kiełbaskę na śniadanie a kto płatki..byle komu w D....e wejść byle kamera była i byle by gadali..co im ślina na język przyniesie!

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 12:01 ~qaz

  www.hoza39.prv.pl

 • Varsovia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2013 12:00 ~Varsovia

  człowieku przecież to nie budynek TVN to co masz do nich pretensję. Opanuj się !


  mark~mark

  a ja zawsze lubiłem ten skwer z fontanną, jak jeszcze nie było tego obleśnego kloca tvn.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »