Informacje

16.06.2011 06:44 STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA

Dziś decyzja radnych:
290 nowych parkomatów?

SERWISY:

Nazywany przez niektórych "darmowym parkingiem Park & Ride" Muranów stanie się częścią strefy płatnego parkowania. Wraz z nim strefa poszerzy się o część Woli, Ochoty i fragment Pragi Północ. Potrzebna jest tylko decyzja radnych miasta, którzy sprawą zajmą się już dziś.

Głosowanie wydaje się być formalnością, bo starania o rozszerzenie strefy trwają od kilku lat. O ustawienie parkomatów na Muranowie apelowali przede wszystkim radni i mieszkańcy Śródmieścia oraz Woli.

Więcej parkomatów na Ochocie

Zwracali uwagę na dojeżdżających do centrum kierowców, którzy - chcąc uniknąć opłat - zastawiają samochodami uliczki śródmiejskiego Muranowa. Wtedy też padł pomysł, żeby granicę SPPN przesunąć jeszcze bardziej na zachód. Po rozszerzeniu, strefa sięgnie ul. Okopowej.

Według pomysłu ratusza, w strefie ma się znaleźć także cały Mirów. Na razie granica przebiega ul. Żelazną, a po poszerzeniu sięgnie ul. Towarowej. Tyle zmian na Woli i w Śródmieściu. Kolejne czekają Ochotę. Od południa strefę zamknie ul. Wawelska.

O więcej parkomatów apelowali też mieszkańcy Pragi Północ. Nowa granica będzie przebiegała od brzegu Wisły aleją Solidarności, dalej ul. Targową, wzdłuż wiaduktu kolejowego do ul. Zamoyskiego, a także brzegiem Portu Praskiego do rzeki i dalej z powrotem do al. Solidarności.

Koszt: 6 mln zł

Nowa strefa ma obowiązywać od 1 października 2012 r. - Musi być przygotowana organizacja ruchu, oznakowanie, musimy kupić parkomaty – wymienia Maria Laskowska z biura drogownictwa w ratuszu. Z kolei ZDM wyliczył, że zakup niezbędnych 290 parkomatów, ich montaż i stworzenie oznakowania to koszt ok. 6 mln zł. "Szacowane zwiększenie wpływów do budżetu z powiększonej strefy – około 5,5 mln rocznie" - pisze w uzasadnieniu projektu uchwały ratusz.

I choć zmieni się granica strefy, to na pewno nie zmienią się w najbliższym czasie stawki za parkowanie. W piątek pierwsi informowaliśmy o planowanych podwyżkach abonamentu dla mieszkańców - miał wzrosnąć z 30 zł rocznie do 25 zł miesięcznie. Taka decyzja zaskoczyła nawet radnych rządzącej miastem Platformy Obywatelskiej, ale ostatecznie ratusz z pomysłu się wycofał.

Nie zmieni się też stawka dla osób parkujących okazjonalnie w strefie. Za pierwszą godzinę trzeba zapłacić 3 zł, druga kosztuje 3,6, trzecia 4,2, czwarta i kolejne - 3 zł.

ran/ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alth

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2011 15:24 ~alth

  Bez wątpienia parkomaty i do tego mandaty to koszmar wymierzony w kierowców. Nie dość, że miejsc do parkowania w Warszawie jest coraz mniej (np. na Emilii Plater i Solidarności) to trzeba słono płacić i przybyły niezliczone słupki i murki, które zalały ulice warszawskie -to niedopuszczalne. Niezrozumiałe, że nie było żadnej kontroli nad tym i że zezwolono na coś takiego w mieście. Zamiast takich uciążliwości powinny być

 • Anty-Ciechan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 12:35 ~Anty-Ciechan

  Robert wwa, a skąd do Warszawy przyjechała Twoja rodzina? Z Tomaszowa czy z Ciechanowa? Stawiam bardziej na Ciechanów.

 • tylko_Korwin_Mikke

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 12:27 ~tylko_Korwin_Mikke

  Głosujcie dalej na Bandę Czworga, a wprowadzą Wam w Śródmieściu strefę płatnego oddychania. Precz z socjalizmem!

 • robert wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 11:58 ~robert wawa

  BARDZO DOBRZE !!!!!!!!!!!. Wjazd do miasta płatny-50 zł. a postój 10 zł. godzina za wyjątkiem mieszkańców. Nie byłoby korków, parkowania na chodnikach i trawnikach. Chcą żyć w Warszawie niech płacą w niej podatki a nie w Pcimiu Dolnym.

 • nie nawidze pisu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 11:47 ~nie nawidze pisu

  Wkoncu nie beda prakowac pod mym domem cwaniaczki z lomianek o akademiku nie wspomne placic HAMY!!!!!

 • Marcin z Woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 11:33 ~Marcin z Woli

  Najlepiej postawmy na wszystkich drogach dojazdowych rogatki i pobierajmy myto,może wtedy bufetowa napasie swoje ogromne brzuszysko i całą biurokratyczną hydrę.

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 11:04 ~greg

  powiekszenie strefy to pierwszy etap
  Mieszkańcy też postulują o poniesienie opłat, wydłużenie opłat do godz. 20 i płatne parkowanie w soboty.
  Władza zawsze spełnia prośby mieszkańców.

 • roro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:51 ~roro

  a ja się nie mogę doczekać SPP na ochocie na sędziowskiej, filtrowej bo pracownicy MON i innych instytucji mają darmowy parking a ja jako mieszkaniec czasem i godzinę szukam miejsca parkingowego :(

 • dsaqe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:50 ~dsaqe

  Macie swoją bufetową...zaordynowali sobie podwyżki, to teraz szukają dochodu by je sfinansować.
  Same niecenzuralne słowa mi się na usta cisną. Ale powiem tak, na Stalowej czy gdzieś w tamtej okolicy też parkometry stały...i już nie stoją, chłopaki trzy rundki zrobiły i czwarty raz już miasto parkometrów nie naprawiło. U mnie pod pracą będzie to samo, sam już szukam jakiegoś niewielkiego generatora EMP, zjaram im kilkadziesiąt parkomatów ich nie postawią więcej.
  Władza ma być dla ludzi, a nie na odwrót@!

 • tozłesposoby

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 10:35 ~tozłesposoby

  Kolejne parkomaty w mieście, częste bramki na autostradach to bardzo zła wiadomość. Tak absolutnie nie powinno być. Zamiast tej drogiej ilości parkomatów, słupków powinny być jedynie tabliczki czasowe do parkowania, które się kupuje w wielu krajach za kilka euro i starczają np na pół roku parkowania. Oraz strefa w centrum uniemożliwiająca jazdę w dzień samochodom bardzo starym, ze złą emisją, zanieczyszczających powietrze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »