Informacje

09.06.2017 16:26 wmurowali kamień węgielny

Dziewięć oddziałów, lądowisko dla śmigłowca. Budują Szpital Południowy

SERWISY:

Trzy pięciokondygnacyjne budynki, lądowisko dla śmigłowców ratunkowych, kilka oddziałów i 309 łóżek dla pacjentów - tak ma wyglądać Szpital Południowy na warszawskim Ursynowie. Ma być gotowy w lipcu 2019 roku miasto przeznaczyło na jego budowę 400 mln zł.

Szpital budowany jest na działce o powierzchni 1,72 ha u zbiegu ulic Witolda Pileckiego i Indiry Gandhi, w bezpośrednim sąsiedztwie Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Centrum Onkologii.

Przychodnie specjalistyczne

Powierzchnia użytkowa szpitala wyniesie 42 tys. mkw. W szpitalu będzie dziewięć oddziałów na 309 łóżek, w tym m.in. oddział: wewnętrzny, kardiologii, ginekologii, położniczy z odcinkiem neonatologii, geriatrii, ortopedii i chirurgii.

Ponadto w budynku szpitala znajdzie się oddział ratunkowy (SOR), a także przychodnie specjalistyczne. Integralną częścią budynku szpitala będzie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych oraz parkingi z ok. 400 miejscami postojowymi.

Od stycznia do maja 2017 r. na budowie wykonano m.in. dodatkowe dojście piesze dla pacjentów Instytutu Hematologii, zabezpieczenie skarpy wykopu, roboty ziemne wykopu - ok. 95 proc. zaawansowania oraz rozpoczęto wykonywanie płyty fundamentowej, ścian zewnętrznych oraz stropów na poziomie -2 budynku.

W piątek przedstawiciele władz Warszawy oraz wykonawcy inwestycji dokonali symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego.

"Bardzo dobra rzecz"

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła, że szpital to "bardzo dobra rzecz" dla mieszkańców m.in. Ursynowa, Wilanowa oraz innych dzielnic.

- To jest szpital dla ludzi, dla mieszkańców w olbrzymiej dzielnicy. On mam nadzieję, że będzie skończony zgodnie z harmonogramem w lipcu 2019 r. - mówiła prezydent.

Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że władze stolicy dbają nie tylko o drogi, transport, mieszkania, ale również o to, żeby warszawiacy mieli się gdzie leczyć.

Przewodnicząca stołecznej Rady Ewa Malinowska-Grupińska dodała, że "powiedzieć, że się cieszymy z tego, że ten szpital wreszcie powstaje, to byłoby za mało". - Mówi się, że jeżeli do czegoś trzeba się długo przygotowywać to tym efekt będzie lepszy - wskazała.

- Bezpieczeństwo zdrowotne warszawiaków leży nam ogromnie na sercu i wiemy, jak bardzo to jest ważne, żebyśmy mogli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. To jest absolutnie nasz priorytet - zaznaczyła Malinowska-Grupińska.

W budżecie miasta na tę inwestycję zarezerwowanych jest 400 mln zł. Wykonawcą prac jest konsorcjum składające się ze spółek: Erbud S.A., Strabag Spółka z o.o., Strabag AG i Ed. Zueblin AG. Miasto podpisało umowę z wykonawcą budowy 19 października 2016 r.

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2019 11:27 ~Karol

  Będą miejsca na poziomie -1, -2, te zajmą pracownicy.Bez przesady

 • JERRY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2018 21:34 ~JERRY

  Miejsc parkingowych ma być pond 400.

 • Fazi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2017 13:54 ~Fazi

  Oczywiście inwestycja bez parkingu lub na 50 aut, który zajmą pracownicy. Już teraz kiedy mam zawieźć mamę na oddział onkologiczny znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Daleko od metra więc 90% pacjentów będzie korzystać z auta. Paranoja

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 21:53 ~Warszawiak

  To trzeba było pojechać powiedzieć, że się nie zagadzasz.

 • precz z czarnuchami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 19:30 ~precz z…

  Oczywiście był też ksiundz z kropidłem - wszak największy ma wpływ na powstanie szpitala

 • Jn666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2017 18:53 ~Jn666

  Ciekawa jestem czy przewidziano miejsca parkingowe dla pacjentów. Jestem pacjentką Centrum Onkologii i znalezienie miejsca na parkingu (płatnym!) graniczy z cudem. Oczywiście można próbować znależć coś na oloicznych osiedlach ale trzeba mieć czas i zdrowie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »