Informacje

18.03.2011 22:16 Właściciele klubów o propozycji Ratusza

"Dzierżawa wieczysta,
albo pójdziemy do sądu"

SERWISY:

Spór o zagłębie klubowe na tyłach Nowego Światu może skończyć się w sądzie - grożą właściciele pawilonów. Ich przedstawiciel w rozmowie z tvnwarszawa.pl deklaruje, że nie przyjmą propozycji miasta. Nie wystarcza im przedłużenie dzierżawy na kilka lat, chcą 59-letniej gwarancji. Wtedy mogliby - jak mówią - wyremontować budynki. Właściciele klubów zapewniają z kolei, że z propozycji miasta się cieszą, a na razie walczą tylko o spokojne funkcjonowanie do końca dzierżawy.

W piątek Ratusz obiecał, że pawilony będą mogły funkcjonować jeszcze przez 4-5 lat. Urzędnicy są skłonni, mimo roszczeń do tego terenu, przedłużyć umowę dzierżawy. Właściciele pawilonów odpowiadają, że proponowanej przez miasto umowy nie zaakceptują. Chcą więcej.

- Nasza umowa o użytkowanie wieczyste wygasa w listopadzie 2012 roku i miasto powinno wtedy podpisać z nami kolejną na następne 59 lat – stwierdza Krzysztof Odziński, prezes Zespołu do Budowy i Administracji Pawilonów Rzemieślniczych Nowy Świat. – Jeśli ratusz tego nie zrobi, złamie prawo – ocenia. Zdaniem Odzińskiego miasto może inaczej dysponować działką, jeśli chciałoby tam postawić budynek wyższej użyteczności publicznej. - Władze miasta jednak nie mają niczego takiego w planach. Umowa musi zostać podpisana – stwierdza Odziński.

"Spadkobiercy nie potrafią niczego udowodnić"

Jednak zdaniem miejskich urzędników, nie można podpisać kolejnej "wieczystej" umowy, bo do części terenu pod pawilonami są roszczenia.- Nikt nie zagwarantuje tylu lat dzierżawy - mówi Tomasz Andryszczyk, rzecznik Ratusza.

– Roszczenia są bezpodstawne – ocenia zarządca pawilonów i przytacza: - Do miasta zgłosiła się kobieta, która twierdzi, że jest spadkobierczynią, ale od siedmiu lat nie jest w stanie udowodnić, że jest córką byłego właściciela. A ten złożył tylko oświadczenie u notariusza, że ma roszczenia i poza tym też niczego nie potrafi udowodnić – opowiada Odziński.

Czy miasto będzie musiało zwrócić ziemię? Zadecyduje sąd. Procedura rozpatrywania roszczeń trwa i, jak powiedział tvnwarszawa.pl rzecznik Ratusza, na pewno nie skończy się szybciej niż za kilka lat.

Właściciele klubów: chcemy tylko spokoju

Z kolei część właścicieli klubów chce tylko spokojnie dotrwać do końca dzierżawy.  - Wiemy, że umowy się skończą. Z radością przyjmujemy propozycję miasta, ale na razie chcemy tylko przetrwać. Tymczasem funkcjonowanie utrudniają nam Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i sanepid - tłumaczy Szymon Zieliński, jeden z właścicieli klubów, który napisał do tvnwarszawa.pl w imieniu tej strony sporu.

Jego zdaniem, inspektorzy szukają dziury w całym. Dlatego właściciele szukają sojuszników - stworzyli petycję, którą można podpisać w internecie i w pawilonach. - Nasza akcja jest wynikiem wzmożonych kontroli. To doprowadziło, naszym zdaniem nie w zgodzie z prawem, do zamknięcia kilku z pubów. Resztę też to spotka w najbliższym czasie - ostrzega.

Chcą się przebudować

Problem w tym, że sąsiedzi pubów nie chcą zagłębia. Stowarzyszenie Nowy Świat uważa, że to "wrzód na eleganckiej części miasta". Skarżą się między innymi do sanepidu i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Urzędnicy PINB "zamknęli" już 5 lokali. Muszą się przebudować.

Całe zagłębie zmieni się, ale tylko pod warunkiem, że właściciele dostaną gwarancję, że zostaną na tyłach Nowego Światu na dłużej.

- Jeśli miasto podpisze z nami umowę na użytkowanie wieczyste, zainwestujemy w to miejsce pieniądze, bo chcemy się przebudować i rozwijać. Wszystko zależy od decyzji miasta – zapowiada Odziński. I dodaje: - Jesteśmy gotowi na udział w konsultacjach dotyczących planu zagospodarowanie przestrzennego na zapleczu Nowego Światu. Czytaj więcej o przygotowaniu planu.

myk/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Spadkobierca terenu do działki na której stoja Paw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 22:47 ~Spadkobier…

  Nieprawdopodobne plany! Biorąc pod uwage odmowe przedłużenia dzierżawy dla terenu na którym stoja Pawilony- informacja z września 2011
  Przypominam termin opuszczenia terenu i konca dzierżawy Pawilonów na Nowym Swiecie 22/28 to 27.11.2012 r Żegnamy !

 • A.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 14:03 ~A.

  Pawilony na tyłach Nowego Światu miały być zburzone już przynajmniej 30 lat temu. Dzierżawcy dobrze o tym wiedzieli. Teraz to powinni wreszcie zrealizować te plany i usunąć paskudztwo, ale wiadomo: prowizorka jest najtrwalsza. Podobnie z budynkami tuż za pawilonami. Były udostępnione bezpośrednio po wojnie gdy ludzie nie mieli gdzie mieszkać. Już wtedy (przełom lat 40/50) władze mówiły, że to lokum na kilka lat. Dlatego osoby, które tam mieszkały/-ją nie miały nigdy możliwości wykupienia mieszkań. I ten sam schemat - najtrwalsza jest prowizorka.

 • 3

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.06.2011 02:17 ~3

  A moze tak wszystkim przeciwnikom wyrownac zarobki do poziomu tej "parszywej alternatywy "
  Ciekawnjestemnjak bedIe wygladala mazowiecka i kilka innych miejsc , czy ich wlasciciele beda z radoscia przyjmowac koniecznosc zamkniecia swoich klubow i restauracji. Proponuje tez wprowadzic do szkol przedmiot oscylujacy wokol studium jedynego kanonu kultury opartego na popularnych stacjach pseudo muzycznych w polaczeniu z radiem eska, mysle tez ze slusznym bylO by wyplenienie wszelakich subkultur pogladowo muzycznych odbiegajacych od " normy"

  W sumie mOzna by wrocic do przeszlosci i zafundowac ludziom dwa programy jedynie slusznej yelewizji dwa programynjesynie slusznego radia do tego godzine policyjna obowiazlowe ujednolicone ubiory oraz dwa wzory fryzur do wyboru


  Ludzie donjasnej cholery czy swiat sklada sie z bogaczy i pies gryzl
  Reszte?

  Chcecie mieszkac w miescie to liczcie sie z jego zyciem . A klientele nowego
  Swiatu ktora widac przechpdzac glownym szlaiem napewno stac na cisze i spokoj w wilanowie czy na strzezonym od halasow osiedlu

 • chłoporobotnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2011 13:45 ~chłoporobotnik

  "Centrum Warszawy to nie miejsce na takie speluny i tanie piwo dla studentów, tylko na luksusowe lokale odpowiadające okolicy Nowego Światu. "

  niby dlaczego? pretensjonalni salonowcy warszawscy, którym się wydaje, że są tacy jak ich odpowiednicy w Paryżu czy Nowym Jorku, tylko jakoś swojej wioskowej siermięgi są niby odpowiedniejsi, niż odrobina studenciarstwa, bohemy i menelstwa? już macie "swoje" miejsca na Mazowieckiej i czy wokół pl. Trzech Krzyży. nie musicie być wszędzie, nie wszyscy chcą patrzeć na wasze żałosne podrygi wokół "prawdziwego szampana".

 • szymon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 21:21 ~szymon

  Dziennikarz powołuje się na przedstawiciela właścicieli klubów. Ja nim jestem a nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał. Jestem również jednym z właścicieli klubu, którzy założyli akcję SOS Pawilony. Akcja ta nie jest skierowana na przedłużenie dzierżawy!
  Nie chcemy się sądzić z miastem o kolejne x lat. Zakładając tam puby liczyliśmy się z datą końca 2012 roku i jeśli dostaniemy przedłużenie na kolejne 3 czy 5 bedziemy bardzo się z tego cieszyć. Nasza akcja jest wynikiem wzmożonych kontroli nasyłanych na nas z osobistych interwencji Pani Juli Pitery. Co doprowadziło, naszym zdaniem nie w zgodzie z prawem, do zamknięcia kilku z pubów. Resztę też to spotka w najbliższym czasie. Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę na bezprawne zamykanie klubów za sprawą politycznych nacisków. Założyciele akcji SOS pawilony, za którą stoją właściciele knajp, stanowczo dementują zawarte w tym tekście informację.

 • s

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2011 21:02 ~s

  ten artykuł jest nie rzetelnie zrobiony!

 • poinformowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 19:20 ~poinformowany

  Nie bądźcie frajerami! Za spółką od pawilonów stoi deweloper, który tą metodą chce się uwłaszczyć. Wróble na mieście ćwierkają, że po zawarciu nowej umowy na użytkowanie wieczyste pawilony i tak pójdą do rozbiórki a na działkach powstaną biura i apartamentowce!

 • Wasz wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 18:54 ~Wasz wawiak

  Drodzy bezrobotni absolwenci ASP, etnologii, socjologii, MISH, psychologii, pedagogiki etc. rozumiem, że lubicie swoją miejscówkę w centrum miasta ale zamiast siedzieć, żłopać kiepski browar i bredzić o "alternatywnym życiu", tudzież wyrażać nienawiść do "białych kołnierzyków", weźcie się do roboty. Wiecznie z pieniedzy rodziców i wynajętego mieszkania po cioci nie będziecie się utrzymywać.

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 18:48 ~wawiak

  Czyli już wiadomo, że pawiloniarzom chodzi o grubą kasę a nie ochronę knajp! Jeżeli tej spółce uda się uwłaszczyć (dostać użytkowanie wieczyte), to będą mogli wybudować tam wszystko, co jest przewidziane planem. A studium zakłada zabudowę mieszkalną i użytkową... Tak się robi kasę...

 • Jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2011 18:32 ~Jurek

  "miasto POWINNO podpisać..." ??? Dlaczego POWINNO?? Coś im się pomyliło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »