Informacje

29.11.2012 22:53 uroczyste obchody świeta

Dzień Podchorążego na dziedzińcu Belwederu

SERWISY:


Podczas apelu, w ramach uroczystości z okazji Święta Podchorążych oraz 182. rocznicy powstania listopadowego, prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że cechy podchorążych z czasów powstania - odwaga, gorące serce i niezgoda na niewolę - także teraz są przydatne, by brać odpowiedzialność za Polskę.

Bronisław Komorowski przemawiał w czwartek na dziedzińcu Belwederu podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Święto to jest obchodzone w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.

"Upomnieli się o wolność"

Prezydent zaznaczył, że tradycje podchorążych to nie tylko rok 1830, lecz również najnowsza historia. Wiele miejsca poświęcił brutalnie stłumionemu przez władze PRL strajkowi podchorążych ówczesnej Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej z grudnia 1981 r. - Ci podchorążowie - podkreślał prezydent Komorowski - potrafili i chcieli, w imię tamtej odwagi szalonej, upomnieć się o naszą wolność już w zupełnie innych realiach.

- Sprawdziło się również i to, że odważne głowy, gorące serca podchorążych są drogą do brania odpowiedzialności za Polskę, odpowiedzialności za powierzone zadania, odpowiedzialności za siły zbrojne czy za straż pożarną - ocenił prezydent. Jak podkreślił, obecne kierownictwo Państwowej Straży Pożarnej to uczestnicy strajku z 1981 r.

Wspomnienie o Piłsudskim

Przypomniał też, że w 1918 r. naczelnik państwa Józef Piłsudski zamieszkał w Belwederze właśnie w rocznicę Nocy Listopadowej. - Był to gest nie tylko szacunku dla historii, był to gest podkreślenia ścisłego związku idącego poprzez łańcuch polskich pokoleń walczących o niepodległość - powiedział Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że swoim gestem Piłsudski podkreślił, że w drodze do wolnej Polski trwanie przy tradycji oraz edukacja były tak samo ważne jak wola walki i czyn zbrojny, także ten wynikający "nie z kalkulacji politycznych, ale z potrzeby gorącego serca".

Kwiaty w hołdzie przywódcom powstania

Przed uroczystością na dziedzińcu Belwederu Komorowski, w towarzystwie szefa MON Tomasza Siemoniaka i szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha, złożył w Łazienkach Królewskich kwiaty przed popiersiami Piotra Wysockiego i gen. Józefa Bema.

Dzień Podchorążego - święto obchodzone w Wojsku Polskim 29 listopada - ustanowiono na pamiątkę wydarzeń 29 listopada 1830 r. Tego dnia podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder - siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe. Inicjatorem nocy listopadowej był przywódca sprzysiężenia podporucznik Piotr Wysocki.

PAP//b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jozhas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 09:27 ~jozhas

  Po co policja wtrzymała ruch na 15 minut przed przemarszem? Tych korków i głośnych klaksonów przed siedzibą premiera można było uniknąć!

 • Jozhas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 09:24 ~Jozhas

  Tych korków w Alejach Ujazdowskich i na Belwederskiej można było uniknąć! Przemarsz pododdziałów z Łazienek do Belwederu trwał pięć minut. Policja wstrzymała ruch we wszystkich kierunach już na 15 minut przed przemarszem podchorążych i nie wyznaczyła objazdów.Powstały gigantyczne korki! To jakiś fatalny błąd decycyzyjny! Klaksony w samochodach większości kierowców wyły głośno i długo!

 • nietdzwiedz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 09:00 ~nietdzwiedz

  a co dziwnego w tym ze imprezy i swieta państwowe sa pod patronatem prezydenta?!:D

  a pod czyim patronatem maja być? ambasadora Rosji? Niemiec? a może ukochanych stanów zjednoczonych? wtedy wszyscy dostrzegą rangę swięta?

  od tego jest Prezydent Polski żeby dbać o święta państwowe m.in.

 • ciii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 06:38 ~ciii

  to już wiem dlaczego 30 minut stałam w korku

 • Warwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 05:13 ~Warwiak

  Teraz wszystkie imprezy narodowe będą patronatem prezydenta. Czekamy na święta kościelne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »