Informacje

05.02.2015 06:29 wiceprezydent nie powiedział wszystkiego

Dzień otwarty w zamkniętym metrze kosztował ponad 435 tysięcy zł

SERWISY:


435,5 tysiąca zł kosztował dzień otwarty na II linii metra, który ratusz zorganizował tydzień przed wyborami samorządowymi – ustalił portal tvnwarszawa.pl. Wcześniej jeden z wiceprezydentów informował, że wydatki na ten cel wyniosły 47 tysięcy zł.

Przypomnijmy, dzień otwarty na II linii metra zorganizowano 9 listopada, kiedy pewne było już, że nie uda się jej otworzyć przed wyborami samorządowymi. Nie była to pierwsza tego typu impreza, ale żadna z wcześniejszych nie miała takiego rozmachu. Warszawiacy mogli zajrzeć do każdej z siedmiu nowych stacji.

Ponadto przy Świętokrzyskiej oraz placu Wileńskim zadbano o program artystyczny. Wystąpiły m.in. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka", Praska Orkiestra Dęta, Kapela z Targówka i Kapela Praska. Między warszawiakami przechadzali się clowni, w powietrze poleciały baloniki i bańki mydlane.

Ile to kosztowało?

Opozycja nie pozostawiła na Hannie Gronkiewicz-Waltz suchej nitki. Nawiązując do filmu "Miś" Stanisława Barei, ochrzciła wydarzenie mianem "dnia pieszego pasażera" i dopytywała o koszty jego organizacji.

- Mam nadzieję, że będzie pan pamiętał, żeby odpowiedzieć na pytanie, które dzisiaj zadałem, w sprawie kosztów imprezy, (…) którą nazwałem "hucpą" i podtrzymuję moje zdanie, że jest to "hucpa", natomiast dla pana może to być impreza, która promuje nieczynne metro. Bardzo proszę żeby - jeśli to możliwe - w trybie szybszym niż zazwyczaj udzielono mi odpowiedzi na to pytanie – mówił do wiceprezydenta stolicy Jacka Wojciechowicza Maciej Wąsik (PiS), ówczesny radny Warszawy, dziś radny sejmiku mazowieckiego.

47 tysięcy na reklamę

Odpowiedział dwa tygodnie później inny wiceprezydent - Włodzimierz Paszyński. W krótkim piśmie poinformował, że "poniesiony koszt imprezy w dniu 9 listopada br. na otwarcie stacji II linii metra to 47 081,23 zł". Dalej sprecyzował, że to wydatki na reklamę wydarzenia w lokalnych tygodnikach oraz tabloidach.

Już po wyborach temat drążył Jarosław Krajewski, nowy szef klubu PiS w Radzie Warszawy, podejrzewając, że Paszyński nie zdradził wszystkiego. Odpowiedzi się nie doczekał.

Prawie 400 tysięcy na imprezę

Portal tvnwarszawa.pl postanowił poszukać jej w miejskiej instytucji kultury - Stołecznej Estradzie, która była współorganizatorem listopadowej imprezy.

- Koszty poniesione przez naszą instytucję wyniosły 388 500 zł – odpowiedział nam Marek Will, zastępca dyrektora i główny księgowy Stołecznej Estrady. Jak wyliczył, najwięcej z tej sumy pochłonęły koszty techniczne (290 tys. zł). Na artystów wydano ponad 85 tys. zł, a na sprawy "bezpieczeństwa, porządku i sanitarne" prawie 13 tys. zł.

Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego, zapewnił nas, że nie dołożyło ono ani złotówki do organizacji dnia otwartego. Zatem suma wydatków ratusza na reklamę oraz Stołecznej Estrady na organizację imprezy wyniosła dokładnie 435 581,23 zł.

PiS: niech zapłaci PO

Opozycja uważa, że to skandal. - W mojej ocenie "dzień pieszego pasażera", organizowany w trakcie kampanii wyborczej, powinien zostać sfinansowany przez komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej, a nie przez wszystkich warszawiaków. Nie ma z naszej strony zgody na marnotrawienie środków publicznych i wykorzystywanie urzędu do doraźnych celów politycznych – skomentował Jarosław Krajewski z PiS.

Druga linia metra nie została otwarta do dziś. Trwają odbiory techniczne.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • generał walter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 23:04 ~generał walter

  może bezkompromisowa telewizja tvn zajmie się tym bulwersującym nadużyciem władzy?

  a może bezkompromisowość dotyczy tylko tych którzy nie opłacają usług medialnych tej stacji?

 • cichypl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 22:24 ~cichypl

  Co to są za pieniądze? Dla nas to potwornie wielka kasa ale dla państwa to grosze. Juz nie siejcie nienawiści. Powiedzcie lepiej ile kosztuje minuta reklamy w waszej telewizji i sumując czas dni otwartych u Was wyjdą miliony złotych

 • gag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 22:07 ~gag

  AntyNarzekacz~AntyNarzekacz

  A ja byłam, widziałam i cieszę się, że taki dzień został zorganizowany, nawet za taką kwotę. Nie rozumiem wiecznego narzekania na wszystko.

  Nie korzystam z wielu inicjatyw, na które miasto wydaje pieniądze, ale ich nie neguję i nie narzekam. I tego życzyłabym wszystkim mieszkańcom.

  jesteś żałosna. Metro to sie zobacza, jak sie jedzie po raz pierwszy normalnie czynnym metrem, a nie zwiedza jak muzeum. 400 tys. złotych wydane na kampanie i w zasadzie wyrzucone w błoto, podczas kiedy LUDZIE UMIERAJĄ. Zastanow sie kobieto, jakby dla twojego chorego dziecka zabraklo na leki, BO KTOS WYDAŁ NA ZWIEDZANIE NIECZYNNEGO METRA. Albo eksmisja w lutym, co juz widziałam. Dlatego, ze czynsz nagle wzrosl z 500 na 1500 złotych, bo ratusz łaskawie sprzedał kamienicę, dopiero co odremontowaną za kasę mieszkanców. Los jest nierychliwy ale sprawiedliwy

 • AntyNarzekacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 21:05 ~AntyNarzekacz

  A ja byłam, widziałam i cieszę się, że taki dzień został zorganizowany, nawet za taką kwotę. Nie rozumiem wiecznego narzekania na wszystko.

  Nie korzystam z wielu inicjatyw, na które miasto wydaje pieniądze, ale ich nie neguję i nie narzekam. I tego życzyłabym wszystkim mieszkańcom.

 • gordon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 20:04 ~gordon

  Szeroki gest~Szeroki gest

  A czy ktoś twierdzi, że to Metro wywaliło kasę w błoto ? Jesteśmy raczej pewni, że to poszło z innej kasy, z tej, w której giną naszpodatki.

  Zgoda. Ja tylko zwróciłem uwagę, że kwota podana w artykule jest mocno niedoszacowana. Choćby kary umowne powinny iść w miliony za każdy dzień opóźnienia, a jakoś o nich nie słychać. HGW umie odwdzięczyć się za przysługę. Naszymi pieniędzmi.

 • ojtamojtam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 19:39 ~ojtamojtam

  "Ma sie gest"

 • joanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 18:20 ~joanna

  Koszmar! Widać miasto ma za duzo pieniedzy. Szasta naszymi podatkami bez opamietania… Skandal. Mozna bylo pare lawek wzdluz ulic postawi, pare drzew posadzic. Bawmy ise wyrzucajmy pieniadze w bloto. A pare obiadow dla staruszkow ledwie wiazacych koniec z koncem z malutkie emerytury tez by sie przydalo. Ten kto ma za duzo w poetfelu uwaza, ze i inni tak maja… Co za bezdenna glupota. A teraz pewnie za ten cyrk kolejne nagrody beda…

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 18:13 ~qwerty

  Niech PO to zwróci.

 • Szeroki gest

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 17:47 ~Szeroki gest

  gordon~gordon

  "Paweł Siedlecki z biura prasowego Metra Warszawskiego, zapewnił nas, że nie dołożyło ono ani złotówki do organizacji dnia otwartego."

  A jednak ktoś zapłacił za odpicowanie podziemnego placu budowy, potem za posprzątanie po zwiedzających, za zasilanie dla schodów ruchomych itd. Jeśli był to wykonawca, to odbije sobie na darowanych mu przez HGW karach umownych. To też koszt miasta. I to pewnie największy, bo jakoś trzeba było przekonać wykonawcę, żeby zgodził się na tę szopkę.

  A czy ktoś twierdzi, że to Metro wywaliło kasę w błoto ? Jesteśmy raczej pewni, że to poszło z innej kasy, z tej, w której giną naszpodatki.

 • Żywot wieczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2015 17:45 ~Żywot wieczny

  tomek~tomek

  lupus71
  Cos ci się KOLEGO pomyliło. Ja o TWOICH pieniadzach nie pisałem, bo to nie mój problem na co je wydajesz. Ja pisze o wydawaniu bez sensu i pieniędzy wszystkich. To że TY wolisz wydawać na kościelne pałace niż patrzeć jak zdrowieją dzieci to zupełnie inna para kaloszy.Jedno jest pewne. Za swoje datki życia wiecznego sobie nie kupisz. I dobrze.

  Ładne. I prawdziwe.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »