Informacje

03.10.2018 18:09 akcja w szkole podstawowej na bemowie

"Dzień bez książki" na wizytę minister? Zamieszanie po ważeniu tornistrów

SERWISY:

Czy bemowska szkoła poprosiła rodziców uczniów, aby w dniu wizyty minister edukacji Anny Zalewskiej, która miała ważyć tornistry, nie pakowali dzieciom podręczników? Zaprzeczają temu dyrekcja podstawówki i władze dzielnicy.

O zamieszaniu wokół tornistrów uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 316 informowała "Gazeta Stołeczna". Wszystko zaczęło się od wpisów w mediach społecznościowych osób podających się za rodziców uczniów tej szkoły i zrzutów ekranu z dziennika elektronicznego z wiadomością: "w poniedziałek 1 października - dzień bez książki". Udało nam się znaleźć dwa takie zdjęcia. Nie widać na nich, czy faktycznie zostały one wysłane przez nauczycieli lub dyrekcję bemowskiej podstawówki.

Zdaniem komentujących te zdjęcia "dzień bez książki" został zorganizowany w tym samym czasie, co Ogólnopolski Dzień Tornistra, by w czasie wizyty minister edukacji okazało się, że problem przeciążonych tornistrów nie istnieje.

"Moja córka uczęszcza do tej szkoły. Od córki usłyszałam, że szkoła obchodzi  'Dzień Tornistra' i w tym dniu dzieci do szkoły nie przynoszą podręczników. Nie było mowy o żadnej akcji ważenia plecaków...
Ja osobiście się ucieszyłam, że będzie to '
lżejszy' dzień dla mojej córki... O temacie dowiedziałam się z mediów... Gdyby Rodzice mieli wiedzę w jakim celu jest ta akcja... Osobiście zaniosłabym plecak do szkoły... Zamiast pomóc dzieciom... Lepsza propaganda" - napisała osoba podająca się za mamę na forum stowarzyszenia "Rodzice przeciwko reformie edukacji".

Absurdalna prośba

Do zarzutów wobec szkoły odniósł się Błażej Poboży, wiceburmistrz Bemowa odpowiedzialny za oświatę. Jego zdaniem akcja społeczna została przez media i internautów obrócona w polityczną. Jak ocenił podczas rozmowy z tvnwarszawa.pl, "to próba dezawuowania" pomysłu ważenia tornistrów.

- Upewniałem się wczoraj i dziś ponownie czy pani dyrektor wysyłała taką informację lub zleciła jej wysłanie. Otrzymałem odpowiedź przeczącą - wyjaśnił.

Wiceburmistrz podkreślił też, że celem poniedziałkowego spotkania w SP nr 316 było zwrócenie uwagi na ważny problem społeczny. - Istotą tej akcji jest popularyzacja wiedzy i informowanie rodziców o ich prawach. Akcja nie ma udowadniać, że plecaki nie są przeładowane. Ma uświadamiać rodziców, że mają prawo wymagać od szkoły, czy od inspekcji sanitarnej pilnowania, aby dzieci nie dźwigały zbyt wiele - dodaje.

- To oczywiste, że ani urząd, ani dyrekcja szkoły nie była zainteresowana sztucznym zmniejszaniem wagi plecaków. Byłoby absurdem proszenie uczniów, aby na akcję ważenia tornistrów, która w założeniu miała uwypuklić problem, przynieśli lżejsze tornistry - podsumował.

"Niefortunny zbieg okoliczności"

Próbowaliśmy ustalić, czy zdjęcia udostępnione w sieci faktycznie pochodzą z dziennika elektronicznego SP nr 316. Burmistrz nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Podkreślił jednak, że ani od niego, ani od dyrekcji szkoły nie wyszło polecenie ogłoszenia "dnia bez książki".

W rozmowie z reporterem TVN24 do sprawy odniosła się również dyrektor podstawówki Iwona Kaczmarczyk. - To niefortunny zbieg okoliczności, że wszyscy tak zrozumieliśmy - podkreśliła.

Jej zdaniem ze strony szkoły nie pojawił się przekaz świadczący o tym, że 1 października będzie dniem bez podręczników. Pytana o to, czy pomysł nie wyszedł od Ministerstwa Edukacji Nardowej, zaprzeczyła. - Nie było żadnych podpowiedzi ze strony ministerstwa. Zostaliśmy zaproszeni do tej akcji w ostatniej chwili, więc nie mieliśmy zbyt dużo czasu, żeby się do tego przygotować. Nie otrzymywaliśmy żadnych wskazówek, że mamy odciążać tornistry - zapewniła Kaczmarczyk.

Dyrektor nie powiedziała wprost, że zrzuty ekranu zamieszczane przez rodziców w sieci nie pochodzą z jej szkoły. Wielokrotnie podkreślała jednak, że ważenie tornistrów odbyło się w kilku wybranych wcześniej klasach, a dla samych uczniów było ono zaskoczeniem, bowiem do ostatniej chwili nie wiedzieli o tym planie.

Szafki i e-podręczniki

Na Twitterze wiceburmistrz Bemowa zwrócił też uwagę na to, że dzieci w SP nr 316 nie muszą nosić podręczników, ponieważ w szkole są szafki. Jak wyjaśniła dyrektor, dzieci z klas 0-III mają w klasach szafki indywidualne. - W starszych klasach nie mamy indywidualnych szafek. Są to wydzielone części regałów szkolnych, na których pozostawione są podręczniki poszczególnych klas - zaznaczyła Kaczmarczyk.

W odpowiedzi na argument wiceburmistrza pojawiły się głosy, że dzieci zwykle zabierają podręczniki do domów ze względu na prace domowe. Ten problem mogłyby rozwiązać e-podręczniki, o których podczas poniedziałkowego spotkania mówiła minister Zalewska. - Przypominamy, że uczymy z podstawy programowej, a nie z podręcznika. Podręcznik jest tylko dodatkiem, uzupełnieniem. Jednocześnie mamy kilkadziesiąt tysięcy e-zasobów, czyli podręczników i pomocy, które są dostępne na stronach Ośrodka Rozwoju Edukacji i MEN - zaznaczyła, cytował PAP.

Dodała jednak, że aby w pełni korzystać z e-zasobów, szkoły powinny zostać wyposażone w multimedialny sprzęt. - Jeżeli chcemy mówić o e-zasobach, o tym, żeby podręczniki były na tablicy multimedialnej, to po prostu musimy dostarczyć szerokopasmowy internet i multimedialne tablice. Dlatego też przed nami rok, półtora, kiedy będziemy mogli przenieść te podręczniki do e-zasobów - zapewniła. Dodała, że od 2020 r. podręczniki, które nie będą miały wersji elektronicznej, nie zostaną dopuszczone do użytku szkolnego.

Ogólnopolskie ważenie tornistrów

Ogólnopolski Dzień Tornistra inauguruje miesięczne ważenie tornistrów uczniów w całej Polsce. Zostanie na stałe wpisane w kalendarz roku szkolnego.

Jak podaje PAP, Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w 2016 roku w szkołach podstawowych i gimnazjach ogólnopolskie badanie wagi tornistrów. Prawidłowo nie powinny one przekraczać 10 procent wagi ciała ucznia. W badaniu wzięło udział ponad 114 tys. uczniów ze wszystkich województw. Okazało się, że 58 proc., czyli 22 tys. uczniów klas I-III w Polsce nosi plecaki, których waga przekracza 10 proc. masy ciała. Natomiast aż 17 proc., czyli ponad 6 tys. uczniów nosi plecaki ważące więcej niż 15 proc. masy ciała. Największy problem nadmiernego obciążenia tornistrów stwierdzono w klasach I - aż 65 proc. uczniów tych klas nosi plecaki, których waga przekracza 10 proc. masy ciała, a 21 proc. - przekraczające 15 proc. masy ciała.

kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • filozof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 09:01 ~filozof

  tak walczą z postkomuną, że aż sami się na tej komunie skutecznie zaczeli wzorować. wizyty gospodarskie, propaganda, przejęcie sądów, teraz tylko pytanie gdzie 150% głosów zostanie oddanych na kandydata pis

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 08:47 ~maniak


  Stańczyk~Stańczyk

  Mistrzem świata w odchudzaniu tornistrów mógłby bez wątpienia zostać Pan Budyń wyposażony w porządny długopis. Niedawno z sukcesem udało mu się odchudzić o ponad 30% "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego. Teraz przymierza się do:
  * zredukowania "Elementarza" do nauki literek P, I oraz S,
  * zredukowania podręcznika do historii do opisu hetmana Jarosława Kaczyńskiego wygrywającego Bitwę Warszawską oraz przeskakującego płot Stoczni Gdańskiej,
  * zredukowania podręcznika do wiedzy o społeczeństwie do instrukcji głosowania na Prawo i Sprawiedliwość,
  * zredukowania podręcznika do geografii do omówienia tras pielgrzymkowych
  * zredukowania podręcznika do biologii do zdjęć rozszarpanych płodów ludzkich,
  * zredukowania podręcznika do matematyki do nauki prawidłowego wystawiania przelewów na konto toruńskiego mnicha,
  * zredukowania podręcznika do fizyki do tych rozdziałów optyki, które dowodzą, że białe jest czarne, a czarne - białe,
  * zredukowania podręcznika do chemii do receptury na produkcję wazeliny,
  * zredukowania podręcznika do muzyki do hymnu "Jeszcze Wolska...",
  * zredukowania podręcznika do plastyki do analizy ponadczasowych wartości Pomnika Schodów w Warszawie,
  * zredukowania podręcznika do nauki języka angielskiego do tłumaczenia słowa "wziąść" oraz wykucia przydatnego zwrotu "who you...",
  * zredukowania podręcznika do katechezy do nauki lgnięcia do księży oraz dogłębnej analizy biblijnego wersu "Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie, a ja im pokażę rozkosze Królestwa Niebieskiego"
  element z najgorszego sortu~element z najgorszego sortu

  Genialne! 1000/1000

  ubawiłem się, przynajmniej Stańczyk na miejscu i na czasie, powiedzieć prawde i rozbawić to trzeba "umić" :)

 • maniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2018 08:45 ~maniak

  PiS próbuje zrobić fakenews ze swojego fakenewsa? to jakaś wyższa forma kłamstwa politycznego? A plecaki dalej przypominają wór z kamieniami.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 21:07 ~gość

  Trawniki także malowali przed wizytą Pani Minister ? Komuna wraca

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 21:06 ~Wprost


  Jaga~Jaga

  ... ale o co to wielkie halo?! Przecież dzieciaki od zawsze dźwigają ciężkie tornistry. Nareszcie ktoś chce się tym zająć, może mało udolnie, ale jednak... Bardzo się cieszę i życzę powodzenia
  robcio~robcio


  matko ...co za naiwność !!! dla tego w tym kraju jest jak jest i będzie jeszcze gorzej !!!
  Oni się tym przejmują jak pingwiny stonką.

  Pisać nie umiesz, a narzekasz na innych. Spójrz w lustro!

  I jeszcze sądzisz, że umiesz ocenić sytuację w kraju! "co za naiwność". :D

 • robcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 18:00 ~robcio

  Jaga~Jaga

  ... ale o co to wielkie halo?! Przecież dzieciaki od zawsze dźwigają ciężkie tornistry. Nareszcie ktoś chce się tym zająć, może mało udolnie, ale jednak... Bardzo się cieszę i życzę powodzenia


  matko ...co za naiwność !!! dla tego w tym kraju jest jak jest i będzie jeszcze gorzej !!!
  Oni się tym przejmują jak pingwiny stonką.

 • element z najgorszego sortu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 17:00 ~element z…

  Stańczyk~Stańczyk

  Mistrzem świata w odchudzaniu tornistrów mógłby bez wątpienia zostać Pan Budyń wyposażony w porządny długopis. Niedawno z sukcesem udało mu się odchudzić o ponad 30% "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego. Teraz przymierza się do:
  * zredukowania "Elementarza" do nauki literek P, I oraz S,
  * zredukowania podręcznika do historii do opisu hetmana Jarosława Kaczyńskiego wygrywającego Bitwę Warszawską oraz przeskakującego płot Stoczni Gdańskiej,
  * zredukowania podręcznika do wiedzy o społeczeństwie do instrukcji głosowania na Prawo i Sprawiedliwość,
  * zredukowania podręcznika do geografii do omówienia tras pielgrzymkowych
  * zredukowania podręcznika do biologii do zdjęć rozszarpanych płodów ludzkich,
  * zredukowania podręcznika do matematyki do nauki prawidłowego wystawiania przelewów na konto toruńskiego mnicha,
  * zredukowania podręcznika do fizyki do tych rozdziałów optyki, które dowodzą, że białe jest czarne, a czarne - białe,
  * zredukowania podręcznika do chemii do receptury na produkcję wazeliny,
  * zredukowania podręcznika do muzyki do hymnu "Jeszcze Wolska...",
  * zredukowania podręcznika do plastyki do analizy ponadczasowych wartości Pomnika Schodów w Warszawie,
  * zredukowania podręcznika do nauki języka angielskiego do tłumaczenia słowa "wziąść" oraz wykucia przydatnego zwrotu "who you...",
  * zredukowania podręcznika do katechezy do nauki lgnięcia do księży oraz dogłębnej analizy biblijnego wersu "Pozwólcie dziatkom przychodzić do mnie, a ja im pokażę rozkosze Królestwa Niebieskiego"

  Genialne! 1000/1000

 • reality

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 16:48 ~reality

  Co rok akcja "ważenia plecaków" a nic się nie zmienia.... dalej dzieciaki noszą kilogramy. Plecak mojej córki waży tyle, że ledwo mogę go podnieść (3 gimnazjum). Kiedyś dziecko miało zeszyty, żeby w nich pisać i rozwiązywać zadania. Teraz do każdego przedmiotu durne ćwiczenia. Po co??? Żeby wydawnicze lobby zarobiło? Żeby nauczyciel nie musiał się wysilać? To samo podręczniki - połowa objętości to obrazki...i przecież to nie dla maluchów, ale dla młodzieży... każda strona obrazków w książce to dodatkowa waga... czy ktoś o tym pomyślał? Marnotrawstwo papieru i krzywe kręgosłupy. A treści niewiele...

 • wilczek1968

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 15:21 ~wilczek1968

  green_is_bad~green_is_bad

  Ale to wina rodziców że wciskają nacodzień dzieciom tyle książek przecież mogą nosić mniej zostawiać w szkole itd

  Ale pełowcy samorządowcy nie wszędzie zrobili szafki!

 • kmk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2018 14:55 ~kmk

  W szkole mojej córki na Białołęce szafek nie ma. Córka w 4 klasie w niektóre dni ma plecak, który waży 6-8 kg. Na każdą lekcję zeszyt, ćwiczenia i podręcznik, do tego codziennie strój na W-F. Plecak jest przeciążony i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
  Ponadto lekcje kończą późno, południu brak czasu na odpoczynek, ale co to obchodzi Panią Minister, przecież reforma edukacji się powiodła. Szkoda, że dodając klasy 7 do małych szkół nie wzięto pod uwagę, że nie ma na to miejsca. Nie mogę słuchać jak zamydlają nam oczy i mówią, że polska szkoła ma sie dobrze. Może na raportach i się wszystko zgadza, jednak prawdziwe życie bardzo to weryfikuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »