Informacje

02.06.2014 16:33 Zawodzi sterowanie ruchem

Dzień awarii na kolei.
"Naprawiamy najszybciej jak się da"

SERWISY:

To nie jest dobry dzień dla podróżujących koleją. Awaria goni awarię. Jak mówi Maciej Dutkiewicz z PKP PLK, lepiej będzie... w przyszłym roku, gdy zaczną działać nowe systemy.

Powód dzisiejszych awarii jest w każdym przypadku taki sam: zawodzą urządzenia sterowania ruchem.

Jak informują Koleje Mazowieckie na odcinku Pruszków - Warszawa Włochy pociągi zapowiadane są telefoniczne. Opóźnienia wynoszą od 10 do 30 min. Odwołane zostały też dwa pociągi.

Taka sama sytuacja miała miejsce na torze numer 2 pomiędzy Żyrardowem a Radziwiłłowem Mazowieckim. Opóźnienia sięgały 40 minut Z tą awarią udało się już uporać.

Następne utrudnienia spowodowane są awarią na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Pruszków. Jak piszą KM, pociągi kursujące na tej linii mogą być opóźnione 10-20 min.

Nie lepiej podróżuje się po drugiej stronie Wisły. Urządzenia sterowania ruchem nawaliły na odcinku Wołomin – Tłuszcz. Składy opóźnione są do 30 minut. I tu odwołano dwa pociągi.

"Przepraszam za opóźnienia"

Czym są te psujące się "urządzenia sterowania ruchem kolejowym"? - Semafory, przewody do nastawni, urządzenia automatyki przełączającej semafory i setki kilometrów kabli – wylicza Dutkiewicz.

Jak mówi, trudno wskazać przyczynę takiej liczby awarii, ale służby kolejowe robią co mogą. – Bardzo przepraszam za opóźnienia i zapewniam, że usterki naprawiamy najszybciej jak się da – mówi Dutkiewicz. – Mamy 3 zespoły, które dyżurują 24 godziny na dobę i pogotowie kablowe. Monterzy natychmiast jadą na miejsce – dodaje.

Do końca roku sytuacja ma się poprawić. – Linia jest właśnie modernizowana. Kable zostaną wymienione na praktyczne bezawaryjne światłowody – tłumaczy Dutkiewicz.

Nowy system ma być gotowy do końca roku.

wp/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Fab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2014 00:08 ~Fab

  Ostatnio w godzinach popołudniowych nie ma takiego pociągu, który jedzie do Pruszkowa/przez Pruszków, i który nie stoi przynajmniej trzy razy po kilkanaście minut w szczerym polu np. przed Włochami. Nie wspominając już o tym, że bardzo często KM, która jedzie do Skierniewic jest nadawana jako przyspieszona, ponieważ ma opóźnienie i po dw. Zachodnim zatrzymuje się dopiero w Brwinowie. Kpiny, skandal i żenada. Tak bym to ujęła.

 • OMG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 12:23 ~OMG

  W trakcie całego minionego tygodnia nie było takiego dnia aby pociąg nie był opóźniony. Trasa Łódź-Warszawa z ubiegłego tygodnia i dziś to istna masakra. W ubiegłym tygodniu pociąg potrafił na odcinku od Skierniewic do Warszawy złapać godzinę opóźnienia. Płacę więc wymagam, a jak się przewoźnik zobligował sprzedając miesięczny to niech dotrzymuje zobowiązań. Dodatkowo te remonty to kpina. Po 16:00 na remontowanej trasie nie widać nikogo tylko puste koparki i ciężarówki. Czemu nie prowadzone są remonty w systemie trzech zmian? Do tej pory bylibyśmy pod koniec tego bałaganu.

 • maja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 11:19 ~maja

  Czy za kompletny rozkład podwarszwskich koleii nikt nie jest odpowiedzialny ?
  Przecież kolej praktycznie nie działa !!!
  Puszczane od czasu do czasu jakieś pociągi , po pierwsze całkowicie nie trzymają się rozkładu a po drugie nigdy nie ma pewności że dojada do celu. Starzy ludzie mówia że tak działała kolej zaraz po wojnie ale wtedy nikt nie ośmielił się sprzedawać miesięcznych biletów. Teraz sie sprzedaje co uważam za świadome okradanie pasażera.

 • AntyFan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 09:50 ~AntyFan

  To nie jest dobre 20 lat na kolei - jaki dzień ?

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 08:05 ~Konrad

  "Naprawiamy najszybciej jak się da" - są tego efekty.

 • km to syf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.06.2014 08:04 ~km to syf

  zPRZYSZŁOŚCI~zPRZYSZŁOŚCI

  Prawda jest taka że na kolei CODZIENNIE jest dzień awarii. To tu to tam, ale NIE MA DNIA BEZ AWARII i utrudnień. Mówię tutaj o rejonach Warszawy i okolic. Strach pomyśleć jakby tak zestawić też inne regiony. Zapewne wyszedłby niezły horror.

  Kolej powinna płacić obywatelom szkodliwe za zaśmiecanie sfery publicznej złymi wiadomościami na dużą skalę.


  Dodatkowo koleje dają nam wspaniałe zatłoczone pociągi ponieważ w ostatnich dniach w godzinach szczytu (!) przyjeżdżają pociągi składające się z jednej jednostki

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 22:40 ~ech

  a te światłowody to tak same z siebie będą działać, czy będą jednak wymagać jeszcze bardziej skomplikowanej automatyki/optoelektroniki i komputerów? Oprogramowanie nie zawodzi?

 • mol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 21:54 ~mol

  Najistotniejsze dla reklamy to chwytliwe hasło zapadające w pamięć, ba! wręcz wywołujące skrajne emocje. Tutaj chyba nikt nie ma wątpliwości jakie hasło winno przyświecać nowoczesnej kolei remontowanej tak skrupulatnie - "Za opóźnienia serdecznie przepraszamy".

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 21:51 ~real

  Jak nie "roboli" torów to awarii było mniej. Kolej po prostu nie radzi sobie z wymianą torów i trakcji, dowodzi tego ostatnia "obsuwa" rozkładów - sami nie wiedzą kiedy co skończą. Zamiast uczciwie powiedzieć ... "sorry taki mamy klimat :) na dajemy rady", to prościej napisać na stronie: awaria urządzeń sterowania. Ich musi ktoś pogonić, pójść po pensji np. panu z nadzoru ruchu, z powodu tego że ludzie nie są odpowiednio uprzedzani, i nie są w stanie zmienić środka komunikacji. Szkoda tylko, że nie zwracają częściowo pieniędzy za bilety. Dzisiejszy komunikat na dw zachodnim jeszcze bardziej mnie rozbawił: z powodu awarii wyświetlaczy prosimy o uważne słuchanie komunikatów głosowych.

  Komedia w polskim wydaniu

 • Bogdan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2014 21:27 ~Bogdan

  "Nowy system ma działać do konca roku". A co potem? Okaże się jeszcze gorszy i wrócimy do starego!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »